iklim.gen.tr https://www.iklim.gen.tr İklim, İklim Türleri ve Özellikleri tr-TR hourly 1 Copyright 2019, iklim.gen.tr Wed, 18 Nov 2015 00:00:00 +0000 Sun, 08 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Yeryüzündeki İklim Tipleri https://www.iklim.gen.tr/yeryuzundeki-iklim-tipleri.html Fri, 02 Nov 2018 04:33:01 +0000 Yeryüzündeki iklim tipleri, Yeryüzünde neredeyse her kıtasında kendine has iklim tipi görülmektedir. Fakat benzer tarzdaki iklim kuşaklarına sahip olan alanlar büyük iklim kuşaklarını oluşturmaktadır. Yeryüzünde kilometrele Yeryüzündeki iklim tipleri, Yeryüzünde neredeyse her kıtasında kendine has iklim tipi görülmektedir. Fakat benzer tarzdaki iklim kuşaklarına sahip olan alanlar büyük iklim kuşaklarını oluşturmaktadır. Yeryüzünde kilometrelerce sahaları etkileyen büyük iklim alanlarına makroklima denilmektedir. Yeryüzündeki iklim tiplerilerini inceleyecek olursak üç gruba ayrılmaktadır. Bu iklimler ılıman, sıcak ve soğuk olmak üzere üç gruba ayrılır. 

Yeryüzündeki iklim tipleri

Sıcak iklimler

Ekvatoral iklim: Yıllık olarak  sıcaklık ortalaması 25 derecenin üstünde seyreder. Sıcaklık farkı günlük ve yıllık olarak 1-2 derece civarındadır. Ekvator çevresinde 0 ve 10 enlem arasında yer almaktadır. Amazon ve Kongo havzasından, Gine körfezi kıyıları civarındaki bölgelerde ve Malezya, Endonezyada etkili olmaktadır. 

Tropikal iklim (subtropikal-savan): Yeryüzünde 10-30 kuzey ve güney enlemlerinde bu iklim çeşidi görülmektedir.Sudan, Nijerya, Moritanya, Çad, Mali, Brezilya, Venezuela, Peru, Bolivya, Kolombiya ülkelerinde etkili olmaktadır. Yıllık olarak sıcaklık ortalaması 20 derece üstünde olmaktadır. 

Muson iklimi: Yıllık olarak basınç farkına bağlı bir şekilde oluşmaktadır. Güney Çin, Güney Hindistan, Güneydoğu Asya, Mançurya, Japonya gibi ülkelerde bu iklim görülmektedir. Ayrıca mason rüzgarları da etkilidir. Ortalama sıcaklığı 15-20 derece civarındadır. Yıllık oluşan sıcaklık farkı 10 derecedir.

Çöl iklimi (sıcak ve kurak iklim): Yer yüzündeki iklim tiplerinden çöl ikliminin görüldüğü ülkeler Ortadoğu'da Necef, Afrika'da Sahra, Asya'da Gobi, Taklamakan, Güney Afrika'da kalahari, Namib, Avusturalya'da Gobbon, Gibson, Amerika'da Patagonya, Peru ve Atacamadır. Gündüz ile gece arasında sıcaklık farkı çok fazladır. Günlük olarak sıcaklık 50 dereceyi bulur.

Ilıman iklimler

Akdeniz iklimi: Bu iklim tipin görüldüğü yerler Güney Afrika Kap bölgesi, Şilinin  orta kesimler, Avusturya'nın Güneybatısı ve Kuzey Amerika'da Kaliforniya'da etkilidir. Ülkemizde bu iklim tipinin etkisindedir. Yıllık olarak ortalama 18 derecedir. En sıcak 28-30, en soğuk 8-10 derece civarındadır. Yazları kuraktır. Kışları yağışlıdır.

Okyanusal iklim: Okyanusal iklim 30 ile 60 derece enlem arasında ve karalarda batı kısmının kıyılarında görülür. Batı Kanada, Batı Avrupa, Güney Alaska kıyıları, Avusturya'nın kuzeydoğusu, Alaska kıyıları ve yeni Zelanda etkili bir ikim türüdür. Yıllık olarak en sıcak ay ortalaması 24-25 derecedir. En soğuk ay ise 5-6 dereceyi bulmaktadır. 

Karasal iklim: Bu iklim 30-65 derece enlemde görülmektedir. Sibirya, Doğu Avrupa ve Kanada'da yaygındır.Karaların denizden uzak kısımlarında görülür.En soğuk ayın derece ortalaması -10 derecedir. 

Step iklim: Yeryüzündeki iklim tiplerinden biri olan step iklimi kendi içinde üçe ayrılır. Tropikal step iklimi, orta kuşak step iklimi ve subtropikal step iklimidir. tropikal çöl iklimine geçiş bölümlerinde,  subtropikal çöl ikliminden Akdeniz iklimine geçiş kısımlarında, orta kuşak ise çöl etraflarından Akdeniz ikliminden karasal iklime geçiş kısmında görülür.

Soğuk iklimler

Tundra iklimi (kutup altı iklimi): Sibirya,  Grönland adası, Kanada kuzeyinde, İskandinavya yarımadasında görülmektedir. Yıllık olarak en sıcak ay ortalaması 10 dereceyi geçmemektedir. Kış aylarında -30 ve -40 derecelere inmektedir. 

Kutup iklimi: Yeryüzündeki iklim tiplerini içerisinde  kutup bölgelerinde ve Gröland adasının iç kesimleri ve Antarktika'da da etkili olan kutup iklimidir.Yıllık olarak sıcaklık farkı 30 derece civarındadır.


]]>
Türkiyedeki İklim Çeşitleri https://www.iklim.gen.tr/turkiyedeki-iklim-cesitleri.html Fri, 02 Nov 2018 11:30:08 +0000 Türkiyedeki İklim Çeşitleri, Türkiye, iklim kuşaklarından ılıman kuşak ile subtropikal kuşak arasında yer almaktadır. Türkiye'nin coğrafi konumu ve yer şekillerinin etkisiyle farklı özelliklerde iklim tipleri görülmekt Türkiyedeki İklim Çeşitleri, Türkiye, iklim kuşaklarından ılıman kuşak ile subtropikal kuşak arasında yer almaktadır. Türkiye'nin coğrafi konumu ve yer şekillerinin etkisiyle farklı özelliklerde iklim tipleri görülmektedir. Kıyı bölgelerinde denizlerin etkisiyle daha ılıman iklim özellikleri görülmektedir. Dağların yüksekliği ve uzanış şekli itibariyle deniz etkilerinin iç kesimlere ulaşmasını engeller. Bu sebeple iç kesimlerinde karasal iklim özellikleri görülmektedir. Bu üç iklim çeşidini şöyle sıralayabiliriz:

Karadeniz İklim Tipi

Bu iklim asıl olarak Kuzey Anadolu Dağlarının Karadeniz e bakan yamaçlarında görülmektedir. Genel özellikleri şöyledir;
 • Her mevsim yağışlı geçer. Doğu Karadeniz Bölümünde en fazla yağış sonbaharda, en az yağış ilkbaharda görülür. Yıllık yağış miktarı 2000-2500 mm’dir. 
 • Batı Karadeniz Bölümünde en çok yağış sonbaharda, en az yağış ilkbaharda düşer. Yıllık yağış miktarı 1000-1500 mm’dir. 
 • Orta Karadeniz Bölümünde ise en fazla yağış kışın, en az yağış yazın olur. Yıllık yağış miktarı 700-1000 mm’dir. 
 • Karadeniz ikliminin görüldüğü bölgelerde kar yağışlı günler ortalama 18 gündür. Yıllık ortalama sıcaklığı 13-15°C dir.
 • Ocak ayı sıcaklık ortalaması 6-7°C dir. Temmuz ayı sıcaklık ortalaması 21-23°C dir. Yıllık sıcaklık farkı 13-15°C dir. 
 • Doğal bitki örtüsü ormandır. Yüksek alanlarda Alpin çayırlar görülmektedir.
Akdeniz İklim Tipi

Bu iklim tipi ülkemizde en belirgin şekilde Akdeniz kıyılarında görülmekle beraber, Ege ve Marmara Bölgelerinde de etkili olur. Genel özellikleri şöyledir:
 • Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlı geçer.
 • En fazla yağış kışın, en az yağış yazın görülür.
 • Yaz ve kış yağışları arasındaki fark çok fazladır.
 • Yıllık yağış miktarı 600-1000 mm arasındadır.
 • Yıllık ortalama sıcaklık 18-20°C dir.
 • Ocak ayı ortalaması 8-10°C dir.
 • Temmuz ayı ortalaması 28-30°C dir.
 • Yıllık sıcaklık farkı 15-18°C dir.
 • Ege Bölgesinde dağların kıyıya dik uzanması, Akdeniz İkliminin iç kesimlere ulaşmasına imkan vermiştir.
 • Marmara Bölgesinde görülen Akdeniz İkliminde, yazlar Akdeniz kıyılarına oranla daha serin, kışlar ise daha soğuk ve karlı geçer.
 • Akdeniz İkliminin karekteristik bitki örtüsü zeytin, defne, mersin, kekik gibi bitkilerden oluşan makidir.
Karasal İklim Tipi

Ülkemizde Karasal İklim, İç Anadolu bölgesinde, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde ve İç Batı Anadolu Bölümünde görülmektedir.Genel özellikleri şöyledir:
 • Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve kar yağışlı geçer.
 • İç Anadolu Bölgesinde en fazla yağış ilkbaharda, en az yağış yazın görülür.
 • İç Anadolu da yağış ortalaması 300-400 mm dir.
 • İç Anadolu'nun kış sıcaklık ortalaması, 1-2°C, yaz sıcaklık ortalaması, 22-23°C, yıllık sıcaklık ortalaması ise, 10-12°C dir.
 • Ege Bölgesinin İç batı Anadolu Bölümünde de yağışlar kıyı kesimine göre daha azdır.
 • Doğu Anadolu Bölgesinin kuzeydoğu kesimi yıllık sıcaklık ortalaması, 4-6°C ye sahiptir.
 • Kuzeydoğu Anadolu’da kış sıcaklık ortalaması -7, -10°C yaz ortalama sıcaklık 17-19°C dir.
 • Yıllık yağış miktarı, 500-600 mm dir.
 • Güneydoğu Anadolu’da ortalama yağış miktarı 400-700 mm dir.
 • Güneydoğu Anadolu Bölgesinde kış mevsimi pek donlu geçmez, yaz mevsiminde şiddetli kuru sıcaklar hakimdir.
 • Güneydoğu Anadolu’da yıllık ortalama sıcaklık 15-16°C, kış sıcaklığı 3-4°C, yaz sıcaklığı ise 30-35°C dir.
]]>
Adana İklimi https://www.iklim.gen.tr/adana-iklimi.html Fri, 02 Nov 2018 20:35:45 +0000 Adana İklimi, Adana Türkiye de Akdeniz ikliminin özelliklerini taşımaktadır. Yazları çok sıcak ve kurak geçmektedir. Kışları ise ılık ve yağışlı geçmektedir. Adana'ya kışları kar yağışı yok denilecek kadar az hatta Adana İklimi, Adana Türkiye de Akdeniz ikliminin özelliklerini taşımaktadır. Yazları çok sıcak ve kurak geçmektedir. Kışları ise ılık ve yağışlı geçmektedir. Adana'ya kışları kar yağışı yok denilecek kadar az hatta hiç yağmıyor da diyebiliriz. Bölgede olan yağışlar ise genellikle yamaç yağışları ve gezici olan hava kütleleri ile karşılaşması sonucu oluşmaktadır. Yağış miktarı ise ortalama 625 mm dir. Yılın yaklaşık 74 günü yağışlı geçmektedir. Yağışların yüzdesi ise %51 kışın, %26 ilkbaharda, %18 sonbaharda, %5 yazın yağış düşmektedir. Adana'da yazın nem oranı yüklü olması sebebiyle bazı yıllarda hiç yağış düşmediği görülmüştür. Yazları alçak basınç merkezi olan Çukurova' ya denizden ve Toroslar' dan hava akımı sağlanmaktadır. Böyle olarak dinamik bir yüksek basınç merkezi oluşmaktadır. Bir diğer taraftan ise barajların ve ovanın sulanması ise nem büyük ölçüde artmaktadır. Bu nedenle yazları yüklü miktarda nem yüklü bir sıcak hava görülmektedir. Ortalama görülen nem oranı %66 olmaktadır. Ancak yazın %90' ın üzerine çıktığı görülmüştür. 

Adana'da en soğuk ay Ocak, en sıcak ay ise Ağustos ayıdır. Adana Ocak ayında 9 C, Ağustos ayında 28 C' dir. Adana da yağışların toprak yükseltisine göre değiştiği görülmüştür. Dağlık alanlarda yağışlar doğal olarak fazladır. Örneğin Saimbeyli de 805 mm, Feke' de 930. 5 mm' dir. Ovalarda çok nadir görülen kar, dağlarda çok erken başlamaktadır. Adana da yılın 195 günü yaz günü olarak bilinir. Bu günlerden ise 134 günü tropik gün olarak belirlenmiştir. 

Adana'nın Bitki Örtüsü : 

Adana dediğimiz gibi Akdeniz bölgesinin iklim özelliklerini taşımaktadır. Bu yüzden doğal olarak bitki örtüsü makidir. Adana da bulunan bazı maki türleri ise ; menengiç, funda, akça kesme, sakız ağacı, erguvan, çınar, yabani zeytin ve zakkumdur. Adana da görülmekte olan maki bitki örtüsü yaklaşık 800 metreye kadar geçerli olmaktadır. 800 metre ile 2000 metre arasında çam, meşe, göknar, ardıç, sedir gibi ağaç türleri görülmektedir. 2000 metreden sonra ise alp çayırları görülmektedir.
]]>
Denizli İklimi https://www.iklim.gen.tr/denizli-iklimi.html Sat, 03 Nov 2018 15:26:28 +0000 Denizli iklimi, Ege Bölgesi ve Akdeniz Bölgesinin kesişim noktası olan Denizli ilimizde görülen bir iklim türüdür. Aydın'dan sıcağı Afyon'dan soğuğu Muğla'dan nemi alan Denizli yazları sıcak kışları da yer yer soğuk genel Denizli iklimi, Ege Bölgesi ve Akdeniz Bölgesinin kesişim noktası olan Denizli ilimizde görülen bir iklim türüdür. Aydın'dan sıcağı Afyon'dan soğuğu Muğla'dan nemi alan Denizli yazları sıcak kışları da yer yer soğuk genelde ılıman geçirir. Afyona yakın olan Çardak ve Bozkurt ilçeleri tarafları kışı sert ve yağışlı yazları sıcak ve kurak geçirerek tam bir karasal iklim özelliği gösterir. Acıpayam, Tavas ve Kale gibi güneyde kalan ilçelerinde Akdeniz iklimi görülür. Yazları sıcak kışları da ılıman geçirir. Denizli Ege Bölgesinde olmasına rağmen güney kesimlerinde de Akdeniz iklimi görülür. Denizli'de dağlar Ege denizine doğru dik uzandığı için iç bölgelere doğru denizelliğin etkisi hissedilmektedir. Yani denizden gelen rüzgarlar dağların paralel uzanmasından kaynaklı iç kesimlerde Sarayköy'den Honaz ilçesine kadar hissedilir. Çal, Çivril, Güney, Bekilli gibi ilçeleri Uşak iline komşu olup bu yerlerde Karasal İklimin özellikleri görülür kışın yağışlı ve soğuk yazıda sıcak ve kurak geçirirler. Denizli merkezde ise kışları ılıman geçer kar yağışı çok nadir görülür ve yazları aşırı sıcak geçmektedir. Denizli ikliminde en yüksek sıcaklık 42.4  derece en düşük ise -10.2 derece olarak ölçülmüştür. Ortalama yıllık derecesi ise yaklaşık 16.5 derecedir. Yıllık yağış ortalaması 547 milimetredir. 

Bitki Örtüsü:  Denizlinin yaklaşık %51 lik kısmı ormanlarla kaplıdır. Oksijen ve doğal ortam bakımından oldukça zengin olan Denizli'de Çayır ve meralar %10 ekili ve dikili arazi %35 dir. Ekime müsait olmayan kesim ise %4 lük dağlık kesimdir. İldeki bitki örtüsü çoğunlukla orman ve Akdeniz iklimine has olarak bilinen kısa bodur makilerden oluşur. Ormanlarda kızılçam, karaçam, sedir, ardıç, meşe, kayın ve dişbudak gibi ağaçlar bulunur. Ormanların başladığı sınırların altında ise çalılıklar ve fundaklıklar ile kaplıdır.
]]>
Amazon İklimi https://www.iklim.gen.tr/amazon-iklimi.html Sat, 03 Nov 2018 21:42:50 +0000 Amazon İklimi: Ekvator çevresi 0˚ ve 10˚ enlemleri içerisinde görülür. Amazon iklimi, Amazon ile Kongo havzalarının büyük bir bölümünde, Gine Körfezi kıyılarına yakın kesimlerde, Endonezya ve Malezya’n Amazon İklimi: Ekvator çevresi 0˚ ve 10˚ enlemleri içerisinde görülür. Amazon iklimi, Amazon ile Kongo havzalarının büyük bir bölümünde, Gine Körfezi kıyılarına yakın kesimlerde, Endonezya ve Malezya’nın büyük bir bölümünde etkili olmaktadır. 

Amazon Ormanları Ekvatordan sonra, kutuplara doğru 23°kuzey 27° güney enlemlerinde yer alan Tropikal Yağmur Ormanları bütün yılı kapsayan daimi sıcak ve nemlilik ile devamlı olarak büyüyen geniş yapraklı ağaçlar görülür. Amazon ikliminde, ağaçlar bütün yıl yapraklarını bir taraftan döküp, diğer taraftan yenilerini sürdüğü için, sürekli Yeşil Ormanlar olarak bilinmektedir.
Amazon ikliminde bulunan ve en büyük yağmur ormanları Amazon Nehri Havzasında olan (Güney Amerika), Kongo Nehri Havzasında (Batı Afrika) ve güneydoğu Asya’nın büyük bir kısmında bulunmaktadır. Daha küçük yağmur ormanlarına ise Madagaskar, Orta Amerika, Avustralya, Hindistan yakınındaki adalar ve diğer tropik bölgelerde görmek mümkündür.

Amazon İkliminin Etkisi: 

Amazon iklimi hakim olduğu bölgelerde ılıman ve çok yağış alan bir özelliğe sahip olması nedeniyle Tropikal yağmur ormanları oluşmuştur. Bu ormanlar çok yoğun yağış alan ormanlardır. İklimin genellikle ilkbahar - yaz hüküm sürdüğü yerlerdir. Bitki bakımından zengin ormanlardır. Yağışın fazla olmasının diğer bir nedeni de, bitkinin çok olmasıdır. Tropikal yağmur ormanlarındaki farklı tabakalarda çok değişik canlı türleri barınır.


Amazon İkliminin Dünya İçin Önemi:

Yağmur ormanlarının, sık, sıcak ve nemli bir ortamı vardır. Amazon İklimindeki bu ormanlar içinde yaşam bulan milyonlarca bitki ve hayvan için bir cennet gibi bir yerdir. Yağmur ormanları, yeryüzünün ekoloji düzeni için çok önemlidir. Yağmur ormanlarında bulunan bitkiler, dünyanın ihtiyacı olan oksijenin çoğunu üretmektedir. Bununla birlikte, bu bitkiler başka açılardan da çok önemlidir; salgın ve hastalıklarla savaşmakta kullanılan yeni ilaçların birçoğu amazon ikliminde yetişen bitkilerden yararlanılarak yapılmaktadır.


Amazon İklimindeki Yağmur Ormanlarının Konumu: 


Amazon İklimi yağmur ormanı, genel olarak Yengeç ve Oğlak Dönenceleri (23.5 derece boylam) ile Ekvator arasındaki bantta bulunur. Bu 4800 km genişliğinde yer tutan bant “tropik kuşak” olarak bilinmektedir. Ekvator, güney ile kuzey kutup noktalarının tam ortasından hayali olarak geçen bir dairedir. Ekvator’da sıcaklık çok yüksektir. Bu yüksek sıcaklıklar, Amazon iklimi orman alanlarında sık yağmur yağmasına sebep olan aşırı su buharı oluşturur.
Dünyada yer alan toprak alanın % 10′undan azını kapsamasına rağmen, dünyadaki bitki ve hayvan türlerinin % 50-70′ini bulunduran Amazon iklimindeki yağmur ormanları; tarım alanı açmak için, insanlar tarafından yok ediliyor. Aslında bu orman toprakları, tarım için fakir topraklardır. (Her sene 12 milyon hektar yağmur ormanının kesilerek yok edildiği tahmin edilmektedir.

]]>
Dünyadaki İklim Çeşitleri https://www.iklim.gen.tr/dunyadaki-iklim-cesitleri.html Sun, 04 Nov 2018 19:27:05 +0000 Dünyadaki iklim çeşitleri, Dünya'nın hemen hemen her bölgesinin kendine özgü bir  iklimi bulunur. Yüzlerce kilometrelik sahaları etkileyen büyük iklim gruplarına makro klima adı verilir. İklimler sıcak, ılıman ve s Dünyadaki iklim çeşitleri, Dünya'nın hemen hemen her bölgesinin kendine özgü bir  iklimi bulunur. Yüzlerce kilometrelik sahaları etkileyen büyük iklim gruplarına makro klima adı verilir. İklimler sıcak, ılıman ve soğuk olmak üzere üç guruba ayrılmaktadır. Şimdi, yeryüzündeki büyük iklimleri ve bu iklimlerin özelliklerini inceleyeceğiz.

Sıcak iklimler

Ekvatoral iklim: Yıllık sıcaklık ortalaması 25 °C’nin üzerindedir. Yıllık ve günlük sıcaklık farkı en az olan iklimdir. Ekvator çevresinde 0˚ ve 10˚enlemleri arasında görülmektedir. Her mevsim düzenli yağış almaktadır. Yağışlar oluşum bakımından Konveksiyonel yağışlarına örnek olarak gösterilir. Yıllık yağış miktarı 2000 mm‘nin üzerindedir. 

Tropikal iklim: 10˚-30˚ kuzey ve güney enlemlerinde görülmektedir. Sıcaklık ortalaması bütün yıl 20 °C’nin üzerindedir. Bu iklim bölgesinde güneş ışınları yılda iki kez dik açıyla düşmektedir. Güneş ışınlarının dik geldiği yaz dönemi konveksiyonel yağışlı, kışları ise kuraktır. Yıllık yağış miktarı 1000–1200 mm arasındadır.

Muson iklimi: Yıllık basınç farkına bağlı olarak oluşmaktadır. Yıllık ortalama sıcaklık 15–20°C'dir. Yıllık sıcaklık farkı 10-12°C. arasındadır. Yıllık yağış miktarı ise ortalama 1000-1500 mm civarındadır.

Çöl iklimi: Dönenceler arasında kıta içlerinde etrafı dağlarla çevrili çukur alanlarda görülmektedir. Günlük sıcaklık farkının 50°C'yi bulduğu zamanlar olur. Yağışlar yok denecek kadar azdır. Yıllık yağış miktarı genelde 100 mm’den azdır. 

Ilıman iklim

Akdeniz iklimi: Yıllık ortalama 18°C’dir. En sıcak ay ortalaması 27–30°C, en soğuk ay ortalaması 7–9 °C’dir. Yıllık yağış miktarı yükseltiye göre değişmektedir. Ortalama 600–1000 mm civarındadır.

Okyanusal iklim: En sıcak ay ortalaması 25–26 °C'en soğuk ay ortalaması 4-6 °C'dir. Yıllık ortalama 14–15 °C'dir. Her mevsim yağış görülür. Nemlilik fazla olduğu için yıllık yağış miktarı 1600 mm civarındadır.

Karasal iklim

En soğuk ay ortalaması –10- -15 °C arasındadır. Bazı günler –40 °C ye kadar sıcaklığın düştüğü de gözlemlenir. Yıllık yağış miktarı 500–650 mm arasındadır. En fazla yağış yazın, en az yağış ise kışın düşer. Kış yağışları daha çok kar şeklinde görülür.

Step iklimi: Step iklimlerinde yıllık ortalama sıcaklık 11° -13°C, sıcaklık farkı ise 20-30°C’dir. Yıllık yağış miktarı 350-500 mm’dir.

Soğuk iklim

Tundra iklimi: En sıcak ay ortalaması 10 °C'yi geçmez. Kışın sıcaklık –35, -40 °C'lere kadar iner. Yağış miktarı 200–250 mm arasındadır.

Kutup iklimi: Dünyanın karlar ve buzlarla kaplı olan kutup bölgelerinde görülen iklim tipidir. Sıcaklık 0°C'nin altındadır. Sıcaklık çoğu zaman 45°C'e iner.

]]>
Bozkır İklimi https://www.iklim.gen.tr/bozkir-iklimi.html Mon, 05 Nov 2018 06:26:34 +0000 Bozkır İklimi, Karaların iç kısımlarında görülen bozkır iklimi, ılıman ve sıcaktır. Bozkır iklimi aynı zamanda step iklimi ya da yarı kurak iklim diye geçer. Doğal bitki örtüsü orman ve bozkırdır. Asya'nın iç bölgele Bozkır İklimi, Karaların iç kısımlarında görülen bozkır iklimi, ılıman ve sıcaktır. Bozkır iklimi aynı zamanda step iklimi ya da yarı kurak iklim diye geçer. Doğal bitki örtüsü orman ve bozkırdır. Asya'nın iç bölgelerinde, Orta Avrupa'da ve Kuzey Amerikanın iç kısımlarında, Avustralya'nın orta kısımlarında ve İran platolarında, Kazakistan'da kendisini gösterir. Türkiye'de ise İç Anadolu ve Ergene bölgesinde görülür. Ülkemiz insanın alışkın olduğu bu iklim türü olup Ankara ile Konya arası bu iklimin yoğun görüldüğü yerlerdir. Bozkır iklimi aynı zamanda geçiş iklimidir. Orta kuşak karasal iklimine benzer özelliklere sahip olan bozkır iklimi Köppen-Geiger iklim sınıflandırmasına göre Csa olarak adlandırılabilir. Bu sınıflandırmaya göre çöl iklimi ile nemli bölge iklimi arasında kaldığı söylenebilir. Dünya üzerinde kurak bölgelerde bulunan kurak iklim tipleri arasında sayılan bir iklim tipidir. Özellikle çok sıcak olan bölgelerde görülür.

Özellikle bir çok bölgenin iç kısımlarında görülen bozkır iklimi yağışı az alan iklimlerden biridir. İlkbaharda yağışların büyük bir bölümü tamamlanırken ( bu yağışlar genelde konveksiyon yanı Anadolu adı ile kırk ikindi yağışları şeklindedir.) yazın neredeyse hiç yağış yoktur. Yıllık yağış miktarı 300 ile 500 mm arasındadır. Ülkemizde görülen karasal iklimden bile daha az yağış alır. Yağışın en fazla düştüğü aylar ilkbahar ve yaz aylarıdır. Bu iklim tipinde kış ve yaz erken gelir. Yazları kurak ve sıcak geçer kışları ise soğuk ve kar yağışlıdır. Don olayı görülür. Karın yede kalma süresi 40 güne kadar sürebilir. Yıllık sıcaklık farkı 15-30°C arasında değişim gösterir. Yıllık ortalama sıcaklığı 10-12 derece arasında değişir.

Bozkır iklimi ağaç yetişmesine uygun ortam sağlamaz daha çok otsu, dikensi küçük çalı topluluklarına izin verir. İlkbahar zamanında yemyeşil olan bu topluluklar yaz gelince kurak, sarı ve çolak çalı grubuna dönüşür. Neredeyse tamamı bozkır olan bu bölgelerde oldukça geniş alan kaplar. Yani kısaca bozkır ikliminde kuraklığın izin verdiği her bitki topluluğu yaşar.  Daha önceden yemyeşil ağaçların bulunduğu ancak insanların tahrip etmesi sonucu bozkıra dönüşen yerler de görülür. Bunlara ise Antropojen bozkırlar denir. 

Bozkır iklim tipinde yaşayan hayvanlar genelde kurtlar, kertenkeleler, yılanlar gibi yabani hayvanlardır. BU iklim tipinde yaşayan hayvanlar çevreye uyum sağlamak ve düşmanlarına karşı kamufle olmak için kırmızımsı sarı ya da grimsi renk tonlarına sahiptir. Kuraklık bozkır ikliminde baş rol oynadığı için bu hayvanlar kuraklık döneminde yaşamlarını devam ettirebilmek için daha uygun bölgelere göç ederler.]]>
Erzurum İklimi https://www.iklim.gen.tr/erzurum-iklimi.html Mon, 05 Nov 2018 08:22:47 +0000 Erzurum iklimi şehrin yüksek bir bölgede konumlanmış olmasından ötürü oldukça soğuktur. Erzurum'da bulunduğu coğrafi konuma bağlı olarak sert kara iklimi hüküm sürmektedir. Bu yüzden de yazların çok sıcak ve kurak, kı Erzurum iklimi şehrin yüksek bir bölgede konumlanmış olmasından ötürü oldukça soğuktur. Erzurum'da bulunduğu coğrafi konuma bağlı olarak sert kara iklimi hüküm sürmektedir. Bu yüzden de yazların çok sıcak ve kurak, kışların ise çok soğuk ve karlı geçtiğini görebilmek mümkündür. Bu iklim özelliklerine bağlı olarak Erzurum'da yılın 150 gününde kar örtüsüne rastlanması da mümkün olmaktadır. Sıcaklığın artması ile birlikte eriyen karların da akarsuları beslemesi söz konusudur.

Erzurum'da sert ve karasal bir iklimin etkileri görüldüğünden dolayı uzun ve şiddetli bir kış mevsiminin hüküm sürdüğünü de söyleyebiliriz. Diğer bölgelere nazaran daha uzun süren bir kış mevsimi yaşanmasının yanı sıra sıcaklıklara baktığımız zaman da yaz aylarında görülen ortalama sıcaklık ile kış aylarındaki sıcaklık karşılaştırıldığında mevsimler arası sıcaklık farkının da oldukça fazla olduğunu görebiliyoruz. 

Daha çok Sibirya antisiklonu ile Basra siklonunun etkisi altında bulunan Erzurum'da kış aylarında Sibirya antisiklonunun etkisi görülür. Buna bağlı olarak da dondurucu soğuklar baş göstermektedir. İlkbahar aylarının gelmesi ile birlikte ise bölgede yavaş yavaş Sibirya antisiklonunun etkisinin azaldığını ve sıcaklığın kararsız bir şekilde seyrettiğini görebiliyoruz. Yani sürekli olarak sıcaklıklar artmaz. Bir süre sıcaklık artışları gözlemlenirken bir süre havaların tekrar soğuması gibi bir kararsızlık söz konusudur. Hatta Erzurum iklimi görülen şehirde en erken 20 Ekim'de başlayan kar yağışının 15 Mayıs'a dek devam edebilmesi de söz konusu olabilmektedir.

Erzurum İklimi Özellikleri
 • Şehir arazisi göz önünde bulundurulduğu zaman daha çok karasal iklimin egemen olduğunu görebildiğimiz şehirde uzun ve sert kışlardan, kısa ve sıcak yazlardan bahsedebilmek mümkündür.
 • Şehir topraklarının kuzey kesimlerine bakıldığı zaman yaklaşık 1000-1500 metrelere kadar yüksekliğin indiği vadi çukurlarında iklimin sertliğini büyük ölçüde kaybettiğini görebilmek mümkündür.
 • Şehirde en soğuk ay ortalaması, -8,6 ve en sıcak ay ortalamasının ise 19,6 derece olduğu görülür. Bununla birlikte en düşük sıcaklık -35 derece ve en yüksek sıcaklık ise 35 derece olarak ölçülmüştür.
 • En yağışlı dönemleri ilkbahar ve yaz ayları iken Erzurum iklimi görülen yerlerde en az yağış kış aylarında düşmektedir.
 • İklime bağlı olarak şehirde doğal bitki örtüsünün step olduğunu görebilmek mümkündür. Ancak pek yaygın olmasa da orman örtüsüne, meşe ve sarıcaç ağaçlarına da rastlanması söz konusu olabilmektedir.
]]>
Japonya İklimi https://www.iklim.gen.tr/japonya-iklimi.html Mon, 05 Nov 2018 22:22:50 +0000 Japonya iklimi muson bölgesiyle ılıman bölgenin birleşmiş olduğu noktada yer almasına bağlı olarak karasal ve okyanusal iklimin etkisinde kalmaktadır. Buna bağlı olarak da ılıman bir iklimin etkileri görülmektedir. Genelde 4 Japonya iklimi muson bölgesiyle ılıman bölgenin birleşmiş olduğu noktada yer almasına bağlı olarak karasal ve okyanusal iklimin etkisinde kalmaktadır. Buna bağlı olarak da ılıman bir iklimin etkileri görülmektedir. Genelde 4 mevsimin yaşandığı bir ülke olarak karşımıza çıkan Japonya'da Haziran ortalarında yazın başladığını ve ılık, nemli bir karaktere sahip olduğunu görebilmek mümkündür. Ancak kuzeyde bulunan Hokkaido Adasında yağmurlu mevsimin hiç yaşanmadığı görülmektedir. Burada çoğunlukla yazın hemen sonrasında yaklaşık 1 ay devam eden yağmurlu bir mevsim yaşanmaktadır.

Pasifik kıyılarına bakıldığı zaman ise kış aylarının yumuşak ve güneşli geçmesi mümkün olacaktır. Ülkenin deniz kıyılarına bakıldığı zaman ise bulutların hakim olduğunu görebilmek mümkündür. Dağlık olan iç kesimlerin ise dünyanın en karlı yerleri arasında bulunduğunu söyleyebiliriz. Hokkaido bölgesinin en belirgin özelliğin sert kışlar olduğunu söyleyebilmek mümkündür. Ancak Eylül ayına gelindiği zaman Japonya iklimi dolayısıyla ülkenin iç kesilerinde şiddetli rüzgarların, tayfunların ve sağanak yağışların görülmesi söz konusudur. Yaz aylarında nemli ve çok sıcak bir hava hakimken kış aylarına bakıldığı zaman düşük nem oranı ve bazen gerçekleşen kar yağışı nedeni ile mevsimin ılık geçtiği görülmektedir.

Japonya İklimi Özellikleri
 • Japonya'da ılıman karasal iklim özellikleri görülür. Ancak okyanusun da etkisi ile ülkede daha nemli bir hava hakimdir. İç kesimlerde daha çok karasal iklimin etkileri görülürken kıyılara yaklaşıldıkça daha ılıman bir iklimin etkisi görülmektedir.
 • Kış aylarının sıcaklık ortalaması ile yaz aylarının sıcaklık ortalaması arasında nemin de etkisine bağlı olarak daha az fark bulunmaktadır.
 • Japonya iklimi etkilerine bağlı olarak ülkede gür ormanlara rastlayabilmek mümkündür. 
]]>
Matematik İklim Kuşakları https://www.iklim.gen.tr/matematik-iklim-kusaklari.html Tue, 06 Nov 2018 02:50:41 +0000 Matematik iklim kuşakları, iklim kuşakları güneş ışınlarının yıl içindeki geliş açılarının farkından ötürü ortaya çıkmıştır. Bu iklim kuşakları güneş ışınlarının geliş açılarına göre farklı sıcak Matematik iklim kuşakları, iklim kuşakları güneş ışınlarının yıl içindeki geliş açılarının farkından ötürü ortaya çıkmıştır. Bu iklim kuşakları güneş ışınlarının geliş açılarına göre farklı sıcaklık değerlerine sahiptirler. Yani kısaca söylemek gerekirse iklim kuşakları eksen eğikliğine bağlı olarak görülmeye başlanmıştır. Buna göre bir yorum yapacak olursak; ekvator ile dönenceler arasında kalan alan tropikal kuşak, dönenceler ile kutup daireleri arasında kalan kısım orta kuşak ve kutup daireleri ile kutup noktaları arasında kalan kısma ise kutup kuşağı adı verilir. Tropikal kuşak güneş ışınlarını yıl içerisinde 90 derecelik açı ile alabilen alanlardan oluşurken, kutup kuşağındaki yerler yılın bazı dönemlerinde güneş ışınlarını hiç almayan yerleri de kapsamaktadır.

İklim kuşaklarının yeryüzünün üstüne düşen güneş ışınlarına göre ayırma işlemleri Antik Çağdan günümüze kadar yapılmaktadır. Bu iklim kuşaklarının dağıtımı yani adlandırılması, güneş ışınlarının astronomik dağılışlarına göre yapılan bir ayrımdır; yıllık ve günlük oynamaların az olmasına neden olarak nemli okyanus iklimini oluşturan denizlerin etkisini hesaba katmamışlardır. Kıtaların iç bölgelerinde görülen kara iklimi ile deniz birbirinden oldukça farklılık göstermektedir. Herkes tarafından benimsenen ideal bir iklim kuşağı ayrımı yoktur. Kuşaklar genellikle yağış ve ısıya göre belirlenmiş olup, canlılar dünyası üzerinde yani hayvanların ve bitkilerin üzerindeki etkilerine göre düzenlenmiştir. Doğal olarak, belirli bir iklimin görüldüğü bölgede orman, çöl, step veyahut tundra gibi belirli bitki örtüleri bulunmaktadır. İki çeşit iklim kuşakları bulunmaktadır. Sıcaklık kuşakları ve matematik iklim kuşakları. Matematik iklim kuşağını ince ayrıntıyla ele alalım.

Matematik İklim Kuşakları

Matematik iklim kuşakları, eksen eğikliğinin etkisi ile aydınlanma sürelerinin birbirinden farklı olan ve her iki yarım kürede de birbirinin simetriği şeklinde ortaya çıkan alanlar matematik iklim kuşakları olarak adlandırılır. Matematik iklimi ve sıcaklık kuşakları birbirinden çok farklıdır. Çünkü matematik iklim kuşakları eksen eğikliğini esas alırken, sıcaklık kuşakları sıcaklıkları esas almıştır.

Eksen Eğikliği Olmasaydı
 • Mevsimler oluşmazdı.
 • Gece ve gündüz süreleri dünyanın her bir yerinde eşit olurdu.
 • Güneş ışınları sadece Ekvatora dik açı ile gelirdi.
 • Dünyada yaşanabilir alanlar daralırdı.
 • Orta kuşakta sürekli bahar mevsimi yaşanırdı.
 • Kutuplar sürekli alacakaranlığı yaşardı.
 • Ekvator daha sıcak, kutuplar ise daha soğuk olurdur.
Ekvatorla Ekliptik arasındaki açı 23˚27’ den daha büyük olsaydı;
 • Kutup daireleri kutup noktalarından uzaklaşırdı.
 • Güneş ışınlarının dik geldiği alanlar genişlerdi.
 • Dönenceler ekvatordan uzaklaşırdı.
 • Kutup kuşağı ve tropikal kuşak genişler, orta kuşak daralırdı.
 • Ekvator hariç, gece ve gündüz arasında bulunan zaman farkı artardı.
 • Mevsimlik sıcaklık farkı artardı.
 • Ekvator ve ekvator çevresinde ortalama sıcaklıklar azalırdı.
Ekvator’la kliptik arasındaki açı 23˚27’den küçük olsaydı yukarıda yazmış olduğumuz sonuçların tam tersi olurdu.
]]>
Ilıman Karasal İklim https://www.iklim.gen.tr/iliman-karasal-iklim.html Tue, 06 Nov 2018 07:49:34 +0000 Ilıman karasal iklim ılıman kuşakta görülen ve sıcaklık farklarının oldukça belirgin olduğu bir iklim türüdür. Dünyada bulunduğu yere ve coğrafi koşullarına göre her noktanın kendine özgü bir iklimi bulunur. Ilıman k Ilıman karasal iklim ılıman kuşakta görülen ve sıcaklık farklarının oldukça belirgin olduğu bir iklim türüdür. Dünyada bulunduğu yere ve coğrafi koşullarına göre her noktanın kendine özgü bir iklimi bulunur. Ilıman kuşak dediğimiz bölgede yaşanılan iklim çeşitlerinin de oldukça farklılık gösterdiğini görebilmek mümkündür. Orta kuşakta bulunan karasal iklim ile ılıman kuşakta yaşanan karasal iklim arasında farklılıkların görülmesinin nedenleri de bunlardır. Genel olarak ılıman kuşakta yaşanılan iklimlerin özelliklerine baktığımız zaman;
 • Yıllık ortalama sıcaklık 20 derecenin altında seyreder.
 • Mevsimler arasında belirgin sıcaklık farklılıkları bulunmaktadır.
 • Bu kuşakta 4 mevsimin yaşandığını görebilmek mümkündür.
Ilıman karasal iklim söz konusu olduğunda yazların sıcak ve kurak, kıların ise soğuk ve kar yağışlı olarak geçtiği bir iklim söz konusudur. Bu iklim türünün diğer özelliklerine bakacak olduğumuz zaman özellikle dikkat edilmesi gereken konu kış aylarında gerçekleşen yağış azlığının termik yüksek basıncın bölgede yaşanması ile doğrudan bağlantılı olduğudur. Bu bölgelerde yazın görülen yağışların ise konveksiyonel olduğunu söyleyebiliriz.

Ilıman Karasal İklim Özellikleri
 • Mevsimlik ve günlük sıcaklık farklılıkları belirgin seviyededir. Yani yaz aylarındaki sıcaklık ortalaması ile kış aylarındaki sıcaklık ortalaması arasındaki fark fazladır. Aynı şekilde sabah saatlerinde yaşanan sıcaklık ile öğle saatlerinde yaşanan sıcaklık farkının da fazla olduğu görülür.
 • Bu iklimin görüldüğü yerlerde en fazla yağışın ilkbahar aylarında gerçekleştiği görülür.
 • Bu iklimin yaşandığı bir bölgede don olaylarına da sıklıkla rastlanmaktadır.
Ilıman Karasal İklime Bağlı Doğal Bitki Örtüsü

Bir bölgede ılıman karasal iklim görülüyorsa burada ilkbahar yağışları ile yeşermekte olan ve yaz kuraklığı nedeni ile de sararmakta olan kısa boylu otların bulunduğu görülür. Step ya da bozkır adı verilen bu bitki örtüsüne Güney Amerika'da pampa ve Kuzey Amerika'da da preri adları verilmektedir. Bu iklimin görüldüğü ve yüksek olan yerlerde kimi zaman iğne yapraklı ağaçlara rastlayabilmek de mümkündür.

Ilıman Karasal İklim Görülen Yerler

Ilıman kuşakta görülen bir iklim türü olması nedeni ile ılıman karasal iklim daha çok Anadolu'nun iç kısımları, Kuzey ve Güney Amerika'nın iç kısımları, İran, Irak, Afrika'nın iç kısımları, Avustralya'nın iç kısımları ve Türkistan'da görülmektedir. Ancak coğrafi koşullara bağlı olarak dünyanın farklı bölgelerinde de bu iklime benzer özellikte iklim koşullarının yaşandığı yerlere rastlamak da mümkündür.
]]>
Muson İklimi Bitki Örtüsü https://www.iklim.gen.tr/muson-iklimi-bitki-ortusu.html Tue, 06 Nov 2018 23:01:21 +0000 Muson iklimi bitki örtüsü kışın yaprağını dökmekte olan geniş yapraklara sahip muson ormanları olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu ormanlarda ise en tipik olarak görülen ağaç türü tik ağacıdır. Bu iklimin tropikal ikli Muson iklimi bitki örtüsü kışın yaprağını dökmekte olan geniş yapraklara sahip muson ormanları olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu ormanlarda ise en tipik olarak görülen ağaç türü tik ağacıdır. Bu iklimin tropikal iklim özelliklerine sahip olması; büyük yağmur bulutlarının, aralıksız yağışların ve güçlü rüzgarların olması bu iklimin görüldüğü yerlerde geniş ağaçlık alanların olması üzerinde etkili olmaktadır.

Muson iklimi bitki örtüsü oluşumunda yıllık basınç farklılıklarının büyük bir etkisi bulunmaktadır. Muson rüzgarlarının etkisi altında olduğunu görebildiğimiz Güney Çin, Güney Hindistan, Güneydoğu Asya, Mançurya ve Japonya gibi bölgelerde muson iklimlerinin görüldüğünü söyleyebiliriz. İklimlerinde özellikle coğrafik koşullara göre değişikliklerin yaşandığını görebildiğimiz muson ikliminde, bitki örtüsünün de bölgeden bölgeye bazı farklılıklar göstermesinin mümkün olduğunu görebiliyoruz. Bu bölgeler içerisinde kimi zaman yazın yeşillenen muson ormanlarını görmek mümkün olsa da bazı muson ülkelerinde de az yağışın olmasından ötürü savan bitki örtüsü ile karşılaşabilmek mümkündür. 

Muson ikliminin görüldüğü yerler eğer kıyı kesimlerde bulunuyorsa kışın yaprağını döken ormanlarla karşılaştığımız muson iklimi bitki örtüsü söz konusu olduğunda karasal alanlarda kuzeye doğru ilerlendiği zaman savanlarla karşılaşabilmek mümkündür. Tik ağacı olarak da bilinen teak ağacı bu ormanların tipik ağacıdır. Bu ağaç, çift çenekliler arasında yer alır ve bu ağacın kerestesinden kaplama işlemleri esnasında yararlanılmaktadır. Doğal rengi sarı olan ağacın rengi zamanla kendiliğinden daha koyu bir hale gelebilmektedir. Daha çok güney ve güneydoğu Asya'ya özgü bir ağaç olmasına rağmen Karayipler ve Afrika gibi pek çok ülkede de yetiştirildiğini görebilmek mümkündür.
]]>
Trabzon İklimi https://www.iklim.gen.tr/trabzon-iklimi.html Wed, 07 Nov 2018 06:51:05 +0000 Trabzon İklimi, Trabzon ili kuzeydeki kutbi hava kütleleri ile güneydeki tropikal hava kütlelerinin geçiş sahası içerisinde yer almaktadır. Yer yüzüne yakın olan kısımlarda, kış sıcakları, kuzey tarafında Kar
Trabzon İklimi, Trabzon ili kuzeydeki kutbi hava kütleleri ile güneydeki tropikal hava kütlelerinin geçiş sahası içerisinde yer almaktadır. Yer yüzüne yakın olan kısımlarda, kış sıcakları, kuzey tarafında Karadeniz'in varlığı ve kıyılara yakın olan ve set gibi uzanan Doğu Karadeniz Dağlarının buluşu nedenleri ile aynı enlemdeki diğer sahalara göre daha çok ılıman olduğu görülmüştür. 

Yağış oranları ve sıcaklıklar: Trabzon'da yağışlar kıyıya yakın alanlara yağmur, orta ve yüksek kesimlerde isi genellikle kar yağışı görülmüştür. Karadeniz'de olan nemli kara kütleleri kıyı kesimlerde ise orografk yağışlara yol açmıştır. Karadeniz de olan nemli kara kütleleri Trabzon iline bol yağış düşmesinde büyük bir rol oynamaktadır. Bölgede olan normal mevsim sıcaklığı ise 18 C derece civarlarında görülmektedir. Trabzon bahar mevsiminde kış ve yaz arasında yumuşak bir hava sahasına bürünmekte olup bol yağmurlar görülmektedir. Trabzon da ilkbahar mevsimi mart ayından itibaren daha erken başlamaktadır ve mayıs ayına kadar sürmektedir. Bu aylar içerisinde ortalama sıcaklık 15 C derecenin biraz daha üstüne çıktığı görülmüştür. Sonbahara mevsimine girilirken ortalama 3 ay sürdüğü görülmüştür. Ancak eylül ayı kısmen yaz olarak geçmektedir. Kasımda ise kış mevsimi başlar ve kış özelliklerini taşır. Trabzon ilinde yağış miktarı yıl içerisinde sıkça değişmektedir. Ancak Karadeniz bölgesinde olması durumundan çok fazla yağış almaktadır. Bu yağışlar şehir merkezinde çoğu zaman yağmur olarak görülmüştür. Trabzon şehrine çok yağmur yağar ve oranın insanları bu duruma alışmıştır. 

Nem oranı: Trabzon iklimi nem oranının yaz mevsiminde çok olduğu görülmüştür. Özellikle de iç kısımlarına doğru arttığı görülmüştür. Yaz ayların da Karadeniz de oluşan sıcakla buharlaşma olan ve meltem rüzgarları sayesinde iç kısımlara doğru yayılması sonucunda nem oranına etki etmektedir. Ormanlık alanın çok olmasının da etkisi ile nem oranı biraz daha artmaktadır. Trabzon iline yaz mevsiminde fazla yağmur yağması sebebiyle nem oranının biraz daha yükselmesinde büyük etkisi vardır.

Basınç değerleri: Trabzon'da basınç yaz aylarında çok daha düşük görülmüştür. Aktüel basınç değerlerine bakacak olursak yıllık toplam 1011,1 mb'lık değeri olduğu görülmüştür. Kış aylarında ise yıllık ortalamanın üzerine çok az çıktığını görmekteyiz. 

Rüzgar Yönleri: Trabzon iklimi karadan ve denizden esen meltem rüzgarlarının kuzey ve güney yönlü olan rüzgarların etkisi altına girmektedir. Deni kıyısına yakın olan yerler güney ve güneybatıdan esen rüzgarların etkisine daha çok girmektedir. Trabzon'da Fön rüzgarları olarak bildiğimiz rüzgarlar şubat, mart ve nisan aylarında sıkça görülmektedir ve yılda ortalama olarak 12 günü bulabilmektedir.
]]>
Dünya İklim Kuşakları https://www.iklim.gen.tr/dunya-iklim-kusaklari.html Wed, 07 Nov 2018 23:57:25 +0000 Dünya iklim kuşakları, yaşadığımız iklim sadece bizim gördüğümüzden ibarettir. Oysa ki dünya üzerinde çok çeşitli iklim kuşakları yaşanmaktadır. Bazıları yaşam şartlarına çok uygun olsa da, bazıları yaşamı çok Dünya iklim kuşakları, yaşadığımız iklim sadece bizim gördüğümüzden ibarettir. Oysa ki dünya üzerinde çok çeşitli iklim kuşakları yaşanmaktadır. Bazıları yaşam şartlarına çok uygun olsa da, bazıları yaşamı çok zorlamaktadır. 

Dünya iklim kuşakları nelerdir 

Ekvatoral iklim: 1000 metreden alçak bölgelerde ve ekvator çevresinde görülür. Örneğin Kongo ve Amazon havzalarında ekvatoral iklim görülür. Yıllık sıcaklık 25-30 derece arasında değişim göstermektedir. Dereceler arasında en fazla 1-2 derece oynamaktadır. Ekvatoral iklim görülen bölgelerde yağış miktarı, yıllık 2000 milimetrenin üzerindedir. Yağışlar düzenli olarak yağarlar. Güneş ışınları dik düştüğü zamanlarda, yağışlarda daha da artış gösterir. Çok uzun, yeşil ve geniş yapraklı ağaçlardan oluşan bir bitki örtüsüne sahiptir. Tropikal yağmur ormanları mevcuttur. 

Savan iklim: Yazları yağışlı olan tropikal bir iklimdir. Doğu Afrika ve Batı Afrika platolarında, Güney Brezilyada savana iklimi görülebilir. İki yarım kürenin, 10-20. paralelleri arasında görülmektedir. Yıllık sıcaklık oranları 20-25 derece arasında değişim göstermektedir. Yıllık sıcaklıklarda 5-10 derece farklılık gösterebilir. Yılın belirli bir dönemi kurak geçer. Güneş ışınlarının dik düştüğü zamanlarda yağış artabilir. Bitki örtüsü yaz döneminde yağışlı, yeşeren, kurak olan zamanlarda ise sararan çalılardan oluşan savan iklimi görülür. Yağışların her biri konveksiyonel  kökenlidir ve yağmur şeklinde oluşmaktadır.

Subtropikal çöl iklimi: Dönencelerle 30. paralel meridyenler arasında görülmektedir. Batı Avustralya, Kuzey Afrika ve Arap Yarımadasında subtropikal iklim görülebilir. Yıllık ortalama sıcaklık 25-30 derece arasında değişmektedir. Günlük sıcaklık farkı çok görülür. Nem oranı ise oldukça düşüktür. Dinamik basınç etkisi ile yıllık yağış miktarı 150 milimetrenin altındadır. Subtropikal çöl ikliminin görüldüğü bu çöllerde, her an alçalıcı hava hareketleri görüldüğünden önemli bir rol oynamaktadır. Kuraklık yaşanır. Kuraklığa bağlı olarak dayanıklı, sert ve çalı toplulukları görülmektedir.

Muson iklimi: Hindistan'da, Çin'de ve Japonya'da görülen muson iklimi, Asya kıtasının güneyinde, doğusunda ve güney doğusunda görülmektedir. Yıllık ortalama sıcaklık, Doğu Asya'da 15 derecede seyrederken, Güney Asya'da yirmi derecede görülmektedir. Yıllık sıcaklık farkı 15 dereceye kadar farklılık gösterebilmektedir. Ortalama yağış miktarı en çok, muson iklimleri görülen yerlerde görülmektedir.

Ilıman okyanus iklimi:  En çok orta Asya kuşağındaki kıtaların batı kesimlerinde görülmektedir ılıman okyanus iklimi. Yıllık sıcaklık ortalaması on ile on beş derece arasında değişmektedir. Yağış rejimleri düzenli olduğundan, bin milimetrenin üzerinde yıllık yağış oranı bulunur. Kış ayları ılık geçer. Yaz ayları ise serin geçer. Nem çok fazladır ve bulutlar gözle görülür oranda fazlalık gösterirler.  Bu iklim yerlerinin ılıman okyanus kuşağında olması,sıcak su akıntılarının, yağışlı havanın, batı rüzgarlarının olmasının da etkisi vardır. Kışın yaprakları dökülen karma yapraklı ormanlar, bitki örtüsünü oluşturmaktadır.

Akdeniz iklimi: Her iki yarım kürenin 30-40. paralelleri arasında Akdeniz iklimi görülmektedir. Güney Afrika bölgesinde, Akdeniz kıyılarında, Amerika'nın Kaliforniya kıyılarında ve Orta Şili'de Akdeniz iklimi görülmektedir. Yıllık sıcaklık ortalaması 15-20 derece arasında değişim göstermektedir. Yazlar sıcak ve kurak, kış ayları ise ılık ve yağışlı geçer. Kışın çok soğuk olmadığından, don olayları ve buzlanma görülme olasılığı çok düşüktür. Yıllık yağış miktarı ise 500-1000 milimetre arasında değişmektedir. Yağışlar genel olarak kışın yağar. Yazın yağış görülmesi çok az olasılıktır. Makilerin yok olduğu yerlerde diz boyu çalılarına rastlanmaktadır. Doğal bitki örtüsü maki topluluklarında oluşmaktadır.

Orta kuşak step i]]> Sert Karasal İklim https://www.iklim.gen.tr/sert-karasal-iklim.html Thu, 08 Nov 2018 09:51:48 +0000 Sert karasal iklim; Yaşam koşulları oldukça ağır iklim türlerinden bir tanesidir. Karasal iklim kuzey yarım kürede ve deniz etkisinden uzak ülkelerde yaşanan bir iklim çeşitidir. Karasal iklim yeterince soğuk bir iklim olmas Sert karasal iklim; Yaşam koşulları oldukça ağır iklim türlerinden bir tanesidir. Karasal iklim kuzey yarım kürede ve deniz etkisinden uzak ülkelerde yaşanan bir iklim çeşitidir. Karasal iklim yeterince soğuk bir iklim olmasına rağmen sert karasal iklim daha da soğuk bir iklim tipidir. Somut bir örnek ile açıklamak gerekirse Ülkemizde Erzurum ve Sivas illerinin dillere destan soğuğunu herhalde bilmeyeniniz yoktur. Bu İllerimizde yaşanan iklim türü bu soğuk havaya rağmen karasal iklim iken Sibirya soğuğunu siz düşünün. Sert karasal iklim soğuk havası ile meşhur Sibirya ve Kanada da hakim olan iklim çeşitidir. Bu ülkelerde hayat hiçte kolay değildir. Yani bulunduğumuz Kuzey Yarımküre üzerinde hakim olan iklimler içerisinde en soğuk hava bu ülkelerde yaşanmaktadır.

Karasal iklimin en temel özelliği yaz ve kış mevsimleri arasındaki sıcaklık farkının çok fazla olmasıdır. Sert karasal iklimde bu sıcaklık farkı oldukça fazladır. En fazla yağışın düştüğü mevsim ise genellikle yaz mevsimidir.  

Sert karasal iklimin en temel özellikleri
 • Yağış türleri içesinde en fazla yeri kar yağışı tutar. Çok fazla kar yağar ve karın yerde kalma süresi çok fazladır. 
 • Tarıma elverişli olmayan bir iklim türüdür. Bunun temel sebebi ise soğuk havanın hakim olmasıdır. Ekilen meyve ile sebze normal şartlardan daha geç olgunlaşır ve ürün çeşitliliği yok denilecek kadar azdır. 
 • Bu iklim türünün görüldüğü yerlerde yıllık ortalama sıcaklık farkı çok fazladır. 
 • Toprak türü çernozyumdur. 
 • Sert karasal iklimin hakim olduğu topraklarda genellikle hayvancılık gelişmiştir. Bu durumun en temel nedeni ise yazın metrekare başına düşen yağış miktarının fazla olmasıdır. Böylece yazın çok yeşil olan bu topraklarda uzun ve çeşitli otlar yetişir.  
 • Bu iklimin olumsuz şartları nedeniyle her ne kadar toprak tarım yapılmasına müsait olsa da soğuk hava buna asla izin vermez. 
 • Yazlar sıcak, kış mevsimi ise soğuk ve yağışlıdır. 
 • Sert karasal iklimin hakim olduğu topraklarda hakim olan bitki örtüsü genellikle bozkırdır. Hatta bazen step olduğu yerler de mevcuttur.
]]> Finlandiya İklimi https://www.iklim.gen.tr/finlandiya-iklimi.html Thu, 08 Nov 2018 19:42:19 +0000 Finlandiya iklimi, Avrupa kıtasının kuzeyinde bulunan Finlandiya'nın başkenti Helsinki'dir. Finlandiya İskandinav yarımadasında bulunmaktadır. Sınır komşuları İsveç, Norveç ve Rusya iklimi soğuk olan ülkeler bulunmakta Finlandiya iklimi, Avrupa kıtasının kuzeyinde bulunan Finlandiya'nın başkenti Helsinki'dir. Finlandiya İskandinav yarımadasında bulunmaktadır. Sınır komşuları İsveç, Norveç ve Rusya iklimi soğuk olan ülkeler bulunmaktadır. Ülkede refah seviyesi oldukça yüksektir. 

Finlandiya da ülkenin genelinde tipik bir kuzey iklimi etkisi bulunmaktadır. Ülkenin güneyinde kış mevsimi ve yaz mevsimi başlangıcı kuzeyine göre daha erkendir. Kuzey kesimlerde sıcaklık ölçümleri güney kesimlere göre daha düşük derecededir. Finlandiya kuzey-güney yönünde büyük olan bir ülkedir. Hava sıcaklık değerleri bölgesel olarak mevsimlere bağlı değişim göstermektedir. Finlandiya'nın güneyinde bulunan nehir ve göllerin etkisi ile hava sıcaklık değerleri daha yüksektir. 

Ülkede belirgin olarak yaşanan 4 mevsim vardır. Her mevsimin ortalama 2,5-3 ay sürdüğü bu ülkede güneş ışınları miktarı mevsimsel farklılık göstermektedir.  Finlandiya'da ilkbahar mevsimi ülkenin güney kesimlerinde mart sonunda başlamaktadır. Kuzey için bahar başlangıcı ise Nisan'ın sonudur. Bahar aylarında ülke genelinde hava sıcaklığı sıfır derecenin altına düşmemektedir. Sıcaklık değerleri ise fazla yüksek değildir.

Finlandiya’da İlkbahar

İlkbahar, Finlandiya'nın güney bölümünde Mart’ın sonunda, kuzey bölümünde de ise Nisan ayının sonunda başlar. İlkbaharda hava genellikle serin olsa da, kışa ayına göre daha ılıktır. İlkbaharda kar ve buz tutmuş yerler eriyip yerden kalktığında, doğa değişir; ağaçlar filizlenir ve bitkiler büyümeye başlar.

Finlandiya’da  Yaz

Güney Finlandiya’da yazları ortalama hava sıcaklığı yaklaşık 17-20°C arasındayken, Kuzey’de yaklaşık 12-15 derece arasındadır. Finlandiya’da yaz ayları, Haziran, Temmuz ve Ağustostur. En sıcak ay ise Temmuz olup, bu ayda hava sıcaklığı gündüzleri sıklıkla 20-25 derecenin üzerine çıkar.  Finlandiya’da yazın akşamları ve geceleri de aydınlıktır; çünkü güneş geç batıp, erken doğar. Kuzey Finlandiya’da hava, Güney Finlandiya’dakine nazar daha aydınlıktır. En aydınlık ay Haziran ayıdır. Finlandiya'nın en kuzeyinde güneş yaz başında hiç batmamaktadır.

Finlandiya’da Sonbahar       

Sonbahar mevsimi genellikle Ağustos ayının sonunda ya da Eylül ayının başında başlamaktadır. Hava serindir ve sıklıkla yağmur yağar ve esintilidir de. Sonbahar mevsiminde hava karanlık olur, çünkü güneş yaz aylarına göre daha erken saatlerde batmaktadır. İlk kar yağışları genellikle Kasım ya da Aralık ayında gerçekleşmektedir.

Finlandiya’da Kış

Finlandiya’da kışın hava soğuktur ve bütün kış kar yağar. Kar bütün kış boyunca yerde kalır. Hava sıcaklığı celsius ölçeğine göre çoğunlukla sıfırın altındadır. Gündüz hava sıcaklığı, örneğin, - 10 °C, hatta bazen - 20 °C bile olabilmektedir. Kuzey Finlandiya’da hava sıcaklığı – 35°C bile olabilmektedir. Yerlerde kar ve buz bulunuyorsa, yerler kaygan da olur. Kış ayları, Aralık, Ocak ve Şubattır.  Kasım ve Mart aylarında da hava soğuk olabiliyor.

]]>
Malatya İklimi https://www.iklim.gen.tr/malatya-iklimi.html Fri, 09 Nov 2018 11:13:24 +0000 Malatya İklimi, Malatya, Türkiye'nin 81 ilinden biridir. Türkiye'nin en kalabalık 27. şehri olarak geçer. Doğu Anadolu bölgesinin en büyük şehridir. Bölgenin Yukarı Fırat Bölümünde yer alır. Güney ve orta Anadolu'nun kesiş Malatya İklimi, 
Malatya, Türkiye'nin 81 ilinden biridir. Türkiye'nin en kalabalık 27. şehri olarak geçer. Doğu Anadolu bölgesinin en büyük şehridir. Bölgenin Yukarı Fırat Bölümünde yer alır. Güney ve orta Anadolu'nun kesişme noktasında bulunur. İlk olarak Hitit döneminde kurulmuştur. O günden bu yana günümüze yeniden yapılıp değişime uğramıştır.

Malatya ilinde genel olarak karasal iklim koşulları geçerlidir. İlde yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve kar yağışlıdır. Doğu, Güneydoğu, İç Anadolu iklim özelliklerinin görülebildiği ilde denizden uzak olduğu için iklim serttir. Ancak Malatya ovasının çöküntü alanında  son zamanlarda Karakaya ve diğer baraj göllerinin etkisi ile iklim yumuşayarak zaman zaman Akdeniz iklimi özelliklerini gösteren bir mikroklima özelliğine sahiptir. Bu bölgede genellikle sert kara iklimi hüküm sürmektedir. Kışlar soğuk ve uzun yazlar sıcak ve kurak geçer.  İklimi etkileyen sıcaklık, yıllık olarak ortalama -25 ile,+41 derece arasında seyreder. Üç ay 30 derecenin üzerinde, kışın ise iki buçuk ay 0 derecenin altındadır. Senelik yağış ortalaması ise 380-400 arasında değişir.

Malatya'nın iklimini oluşturan en önemli durum ilin bitki örtüsüdür. Malatya ilinin topraklarının %54'ü çayır ve meralarla, %31'i  ekili ve dikili arazi ile kaplıdır. Orman bakımından bu sayı çok azdır. Orman alanı sadece %1 kapsamaktadır. Buda Malatya ilinin ikliminden kaynaklanır. Geniş Malatya ovası bozkır görünümündedir. Akarsu çevreleri orman gibi uzanan kayısı bahçeleri ile kaplıdır. Malatya toroslarında en çok meşe vadi yamaçlarında ise ardıç ağaçlarına rastlanır. Platosu ise çayır bakımından zengindir. Malatya ikliminde en çok dünyanın en nefis kayısıları da çok yetişir. Malatya'da en çok yağış sonbahar ve kış ayında görülür. Malatya ilinin iklimini oluşturan toprak oldukça kalın ve geçirimlidir. Bu özelliği ile sebebiyle tarım alanında sulama son derece önemlidir. 

Malatya iklimi özellikleri:

Bir yerin iklim koşullarını oluşturan sıcaklık, bitki örtüsü, atmosfer basıncı, rüzgar, nem ve yağıştır. İklim şartları yıl içerisindeki değişimlerini Jenetik-dinamik faktörler yönetir. Jenetik-dinamik faktörler iklim olaylarının birlikte ilişkilerini düzenleyen planater faktörler ve bunların bağlı olduğu esasları yerel değişiklere uğratan Coğrafi faktörlerden oluşur. Bu iki faktörün karşılıklı işlevi iklim olaylarının doğuşu ve iklim özelliklerine katkı derecelerini ortaya çıkarmaktadır. Malatya'nın iklimini oluşturan diğer faktörlerden biri nemdir. İlin nemi düşük seviyelerde kendini göstermektedir. Nedeni ise denize uzak olmasıdır. İklimin bir diğer faktörü olan rüzgar ise hız kademesine göre  6 m/sn den daha az değere sahip olan rüzgarlar hafif rüzgar kapsamına girmektedir.

]]> Hindistan İklimi https://www.iklim.gen.tr/hindistan-iklimi.html Fri, 09 Nov 2018 15:07:52 +0000  Hindistan iklimi genel olarak yağışlıdır. Güney Asya’da yer alan Hindistan’da üç çeşit iklim görülmektedir. Sıcak iklim, ıslak iklim (Muson iklimi) ve serin iklim. Hindistan’ın  genelinde hakim o  
Hindistan iklimi genel olarak yağışlıdır. Güney Asya’da yer alan Hindistan’da üç çeşit iklim görülmektedir. Sıcak iklim, ıslak iklim (Muson iklimi) ve serin iklim. Hindistan’ın  genelinde hakim olan iklim türü Muson iklimidir. Muson iklimi ise sel oluşturacak kadar çok yağan yağmurlar ve okyanusun da etkisiyle sert esen rüzgarlarıyla  bilinir. Muson ikliminde yazlar ılık ve yağışlı, kışlar kurak ve soğuktur. Ekvatora yakın yerlerde yağış artarken kuzeye doğru ise yükselti ve enlemin etkisiyle sıcaklık azalır. Yağmurlarla  birlikte sıcaklık değerleri de farklılık gösterir. Muson iklimini, Güney Batı Musonu ve Kuzey Doğu Musonu olarak değerlendirebiliriz. Güney ve Kuzey Musonları  birbirinden farklı özelliktedir.Güney batı musonları  haziran ve eylül aylarında yağmurlu geçer.Kuzey doğu musonları ise ekim ve şubat ayları arasında tahribi yüksek yağışı olan bir iklimdir. Hindistan kasım ve şubat arasında serindir.Şubat sonrasında sıcaklıklar artmaya başlar.Nisan,  mayıs ve haziranda sıcaklık peyderpey  en yüksek hale gelir.(40-45 derece).Güney bölgelerinde sıcaklık daha fazladır. Nem ise  %85 dolaylarındadır. Mayıs sonlarına doğru sağanak yağış, nem artışı  ve fırtınalarla muson iklimi iyice kendini hissettirir. Zamanla yağmur ülkenin genelini etkisi altına alır. Muson ikliminde önce sıcak sonra kuru tozlu hava, yerini sıcak nemli bir iklime bırakır. Genellikle  bu  dönemde her gün yağmur yağar ve aşırı nem vardır. Ekim sonrası aralığa kadar muson iklimi yaşanmaz. Kuzeyde hava soğur. En çok bu dönemlerde ülke turistlerin ziyaretine uğrar.

Muson yağmurları Hindistan'ın bölgelerine göre değişiklik gösterir. Dağlık bölgelerde yükseltiye bağlı yağış da artar. Dünyanın en fazla yağış alan yerleşim yeri Çerapunçi Hindistan’dadır. Yağış alan bölgelere  göre bitki örtüsü  de değişiklik göstermektedir. Aylarca devam eden sağanak  yağmurlar  yaban hayatın yanında insan hayatını da olumsuz etkiler. Seller  büyük can kayıplarına neden olmaktadır. Hindistan’ın güney bölgesinde her yıl yaşanan sellerde yerleşim alanları büyük zarar görmektedir. Kıyı kesimleri iç bölgelere göre daha yağışlı geçer.

Hindistan iklim özellikler şunlardır:

 • Hindistan  Dünya'nın en yağışlı ülkesidir.
 • Yükseltiye bağlı olarak Himalayalar her ne kadar karlı olsa da ülkede sıcaklık 0 derecenin altına inmez.
 • İklime bağlı olarak ülkenin %75 i ormandır.
 • Bir çok çeşit yabani bitki ve hayvan bu ülkede yaşar. Her yıl yaşanan sel felaketleri  bazı bitki ve hayvan türlerini yok etmektedir.
 • Küresel ısınmanın hızlandığı düşünüldüğünde iklim  değişikliği tüm dünyada ve özellikle Hindistan ikliminde kaçınılmaz olacaktır.
]]>
Endonezya İklimi https://www.iklim.gen.tr/endonezya-iklimi.html Fri, 09 Nov 2018 18:58:54 +0000 Endonezya İklimi, Endonezya Güneydoğu Asya ülkesidir. Ekvator üzerinde bulunan ve on binden fazla irili ufaklı adadan oluşan bir adalar ülkesidir. Sumatra Adasından Avustralya' ya kadar uzanır. Batı ve güneyden Hint okyanusu, kuze Endonezya İklimi, Endonezya Güneydoğu Asya ülkesidir. Ekvator üzerinde bulunan ve on binden fazla irili ufaklı adadan oluşan bir adalar ülkesidir. Sumatra Adasından Avustralya' ya kadar uzanır. Batı ve güneyden Hint okyanusu, kuzeyden Güney Çin denizi, kuzeydoğudan Büyük Okyanus ile çevrili bir alanı kapsar. İklim olarak tropikal bir iklimi yansıtır. Ekvator üzerinde bulunduğu için haliyle ekvatoral iklimdir diyebiliriz. 

Ekvatoral İklim Özellikleri:
 • Yılın tüm günleri yağış alır.
 • Sıcaklık ve nem farkının en az olduğu iklim tipidir. Bu oran 1-2 derece arasındadır.
 • Bölgede yağış miktarı fiziki özelliklerinden ötürü kısmen farklılık gösterse de ortalama 3000-7000 mm. arası yağış alır.
 • Yıllık sıcaklık ortalaması 25-27 derece arasındadır.
 • Sürekli yağmur aldığından kimyasal çözünme fazladır.
 • Toprağı humus yönünden fakir, yıkanmış tür olan laterittir. Sürekli yağmur yağdığından ötürü  toprak oluşumu hızlıdır.
 • Ekinoks tarihleri olan 21 Mart ile 23 Eylül tarihlerinde güneş tam dik açıyla ekvatora yansır. Bundan ötürü yağışın en fazla olduğu tarihler de bu tarihlerdir.
 • Güneş yıl boyu dik açıya yakın gelmesine rağmen güneşlenme süresi azdır. Bunun sebebi bulutlu gün sayısının fazla olmasıdır.
 • Bitki örtüsü orman ağaçlarıdır. Bu ağaçlar her zaman yeşil kalabilen, maddi değeri yüksek; bol yağış aldığından ötürü  boy ortalaması 40-50 metre arası olabilen ağaçlardır. Sarmaşıklarda fazladır. Toprak altı florası bakımından da zengindir.
Yukarıda özelliklerini verdiğimiz Ekvatoral iklim özellikleri Ekvator üzerinde bulunan Endonezya iklimi içinde geçerlidir. Bir ülkenin bulunduğu iklim kuşağı genel olarak o iklimin özelliklerini yansıtır. Bazı yerlerde fiziki yapıdan ötürü farklılıklar görülebilir. Endonezya' da iklimi en çok Muson rüzgarları belirler. Yıl boyu Muson rüzgarına maruz kalan bir ülkedir. Genel olarak mevsim tanımına çok uymasa da Endonezya' da yaz Kasım ayından Mayısa kadar olan süre iken kış ayı Mayıs ayından Kasım ayına kadar olan süreçtir. Görüldüğü üzere ilkbahar ve sonbahar Endonezya için geçerli değildir. Kışın kuzeybatıdan esen Muson rüzgarları yağışı artırırken; yazın güneydoğudan esen rüzgarlar yağışı artırır. Kışın sıcaklık en fazla 18 dereceye kadar düşerken yazın sıcaklık ortalaması 25-27 derecedir. Adalar ülkesi olan Endonezya' da adalar arası sıcaklık farkı pek yokken yağış miktarı farklılık gösterebilmektedir. Muson yağmurlarının en fazla olduğu ada Sumatra adasıdır. Yıllık yağış miktarı burada 4500 mm civarındadır. Muson yağmurlarının en az olduğu ada Java adasıdır. Java adasının doğu kesimlerinde yağış miktarı 800-900 mm civarına düştüğü de görülmektedir.
]]>
Ekvator İklimi https://www.iklim.gen.tr/ekvator-iklimi.html Sat, 10 Nov 2018 01:39:37 +0000 Ekvator iklimi, ekvator çevresinin 0-10 derece kuzey ve güney enlemleri arasında görülen, yıllık ortalama sıcaklık derecesi 25 derece olan, yıllık sıcaklık farkı 2-3 dereceyi geçmeyen, yıllık yağış miktarı 2000 mmden fazla Ekvator iklimi, ekvator çevresinin 0-10 derece kuzey ve güney enlemleri arasında görülen, yıllık ortalama sıcaklık derecesi 25 derece olan, yıllık sıcaklık farkı 2-3 dereceyi geçmeyen, yıllık yağış miktarı 2000 mmden fazla olan, her mevsim yağış görülen, bitki örtüsü gür ve geniş yapraklı orman olan tipik bir iklim türüdür. Ekvator iklimi Amazon ve Kongo havzalarının büyük kısmında, Girne Körfezi kıyılarında, Endonezya ve Malezya'nın büyük bölümünde görülen ve etkili olan iklim türüdür. Bu bölgelerde ekinoks tarihinde yağışlar maksimum düzeye ulaşır. 

Ekvatoral iklimi etkisi:
 • Bol yağışlı olduğu için bu bölgeler ormanlarla kaplıdır.
 • Tarım alanları ormanlardan dolayı sınırlıdır.
 • Nem fazlalığı ve sıcaklık ortalamalarının yüksek olması nedeni ile insanlar yüksek ve serin yerlere yerleşmiştir.
 • Sürüngen hayvan türleri oldukça yoğundur.
 • Nüfusu itici özellik taşımaktadır.
 • Toprak türü yıkanmış lateritlerden oluşur.
 • Kalıcı karlara ancak dağların zirvelerinde nadiren rastlanmaktadır.
 • Kayalarda kimyasal çözülmeler güçlüdür.
 • Bu iklim türünde mevsim yoktur.
]]>
Topoğrafya https://www.iklim.gen.tr/topografya.html Sat, 10 Nov 2018 11:17:36 +0000 Topografya; vadi, dağ, tepe, gibi yüzeylerin fiziksel özelliklerini gösterir. Topoğrafya bir kara parçasının doğal engebe ve özelliklerinin kağıt üzerine çizilmesidir. Topografya, yer kabuğunun yüzeyi demektir. Topografya,bu y Topografya; vadi, dağ, tepe, gibi yüzeylerin fiziksel özelliklerini gösterir. Topoğrafya bir kara parçasının doğal engebe ve özelliklerinin kağıt üzerine çizilmesidir. Topografya, yer kabuğunun yüzeyi demektir. Topografya,bu yüzeyin harita üzerinde çeşitli şekil ve çizgilerle gösterilmesidir. Topoğrafya bir arazi yüzeyinin tabii ve suni ayrıntılarının meydana getirdiği haritadır. Topoğrafya kağıt üzerinde şeklin harita ve tablo şeklinde gösterilmesi ile ilgili ölçme, hesap ve çizim işlemidir. Topoğrafyanın tarihi 17. yüzyılda başlamaktadır. Yol, baraj, bina gibi yapıların  araziye uygulanabilmesi için topografyanın bilinmesi gerekmektedir.

Topoğrafya, arazi üzerine şeki istenen hassasiyeti bağlı olarak katılaşım veya sedimerter adı verilen düşey ve yatay açıları ve uzaklığını ölçen aletler kullanılarak belirlenir. Düşey doğrultuda kesit ölçümleri için nivo adı verilen aletler kullanılmaktadır. Topografik ölçümlerde kenar uzunluğu beş yüz ile bin metreye kadar olan nirengi ağı belirlenir ve bu poligonun köşelerinin birbirlerine göre konumlarını belirlemek gerekir. Daha sonra topoğrafyası verilecek arazi parçasını ait karakteristik noktaların, istasyon noktalarının konumları bu poligona bağlanarak tespit edilmektedir. Arazi ölçümlerinin yapılmasından sonra kağıt üzerine işlemeye geçilir. Eş yükselti eğrileri çizilerek arazinin yüzey şekli ve üzerindeki ayrıntılar belirlenir. 

Topografya Haritası Ve Özellikleri;

Topoğrafya haritası, yeryüzünde bulunan deniz seviyesine göre aynı yükseltide olan noktaları birleştiren eş yükselti eğrileri vasıtasıyla gösteren haritalara topoğrafya haritaları denilmektedir. Topoğrafya haritaları, arazinin fizyolojik özelliği, ana jeolojik yapı ve morfolojik unsurlar hakkında bilgi edinmemizi sağlamaktadır. Topoğrafya haritaları, birçok haritanın yapılmasına temel olan haritalardır. Topoğrafya haritalarının en önemli özelliği eş yükselti eğrilerinin haritaların ölçeklerine göre değişmesidir. Topoğrafya haritasında izohips yani eş yükselti eğrileri çok önemlidir. İzohips topografya haritası izohipslerin sıklaştığı yerlerde eğim ve yükselti birdenbire artar. Ova yüzeyinde izohipsler çok seyrek olarak görülür. Dağlık alanlarda ise çok sık olarak geçer. İzohipslerin dışbükey olarak resmettiği alanlar yamaçları, birikinti konilerini, burunları gösterir. İzohipslerin içbükey olarak uzandığı yerler ise vadileri ve oluklar işaret etmektedir. İzohipslerin daire, elips şeklinde olduğu sahalar tepeleri, okla gösterilen sahalar çukur alanları göstermektedir.

Topoğrafya sayesinde herhangi bir bölgenin kağıt üzerine dağları, tepeleri, ovaları, nehirleri, akarsuları, fay dikliği veya falezlerin mevcudiyeti bire bir şekilde çizilebilir. Topografya haritaları, ileriye dönük mühendislik alanında olsun, diğer alanlarda olsun insanlara yol gösterici olur.
]]>
Almanya Bitki Örtüsü https://www.iklim.gen.tr/almanya-bitki-ortusu.html Sun, 11 Nov 2018 10:48:33 +0000 Almanya Bitki Örtüsü, Daha önceleri zengin orman örtüsüne sahip olan ülkede, insan eliyle bozulan orman varlığı, ülke yüzölçümünün % 30’una kadar gerilediği gibi tür bakımından da eskiye oranla daha yoksuldur. De Almanya Bitki Örtüsü, Daha önceleri zengin orman örtüsüne sahip olan ülkede, insan eliyle bozulan orman varlığı, ülke yüzölçümünün % 30’una kadar gerilediği gibi tür bakımından da eskiye oranla daha yoksuldur. Değerli ağaçların kesilerek yok edilmesi sebebiyle meşe gibi birçok tür sayıca azalmıştır. Kayın ağaçları ve kozalaklılar çoğunluktadır. Thüringen Wald’ın yüksek bölgeleri çam ağaçlarıyla kaplıdır. Kayın ağaçları Harz Dağları’nda görülür. 13. asırda tüm ormanların % 30’u kozalaklılar oluşturuyordu. Kozalaklılar, kereste üretimi yüksek olduğu için, yeniden ormanlaştırmada en çok dikilen ağaçlardır. Günümüzde bu oran % 70’e kadar ulaşmıştır. Ülkenin kuzeyinde bodur ağaçlar, fundalıklar, bataklık bitki örtüsü olan katırtırnağı, kara süpürgeotu, yüksükotu, kızılağaç, söğüt ve Atlantik bitkilerine rastlanır.

Almanya bitki örtüsü: Almanya’nın bitki örtüsü, komşularından çok farklı değildir. Eski çağlarda neredeyse tamamen ormanlarla kaplı olan bu topraklarda yürütülen sistemli ağaçlandırma faaliyetleri, ormanların büyük oranda yenilenmesini sağlamıştır. Buzullardan etkilenen ovaların ormanlarında meşe, kayın, ıhlamur ve huş ağacı gibi yaprak-döken ağaçlar egemendir. Yabanıl yaşam lös kuşaklarındaki meşe-gürgen ormanlarıdır. Bu ormanların yaprak örtüsü sayısız böcek türünün, kuşların ve sincap gibi hayvanların yaşamasına olanak veriyordu.

Kuzey Almanya Ovasında, Schles-wig-Holstein’da ve Thüringen Havzasının etrafında bulunan parçalı ormanlarda yalnızca kayın ve huş ağacı çok denebilecek sayıda kalabilmiştir; meşeye ise daha az rastlanmaktadır. Yeni dikilen ağaçlar görece çabuk büyüyen iğne yapraklı türleri olduğu için bugün köknar, ladin ve çam ülkedeki yaprak döken ağaç popülasyonunu iki katını aşmıştır. İskandinavya dışında Batı Avrupa’da ormanlık alanlarının en yoğun olduğu ülke Almanya’dır. Gene de sık ormanlarla kaplı bölgelere neredeyse sadece ülkenin orta ve güneyindeki yüksek topraklarda rastlanmaktadır. Sanayi kirlenmesi, özellikle de birleşme öncesinde Demokratik Almanya sınırları içinde kalan topraklarda yapılan plansız endüstriyel üretim Almanya'nın ormanlarına büyük zarar vermiştir. Meyve ağaçları ülkenin hemen her tarafına dağılmıştır. Gene de elma, şeftali, armut, kiraz, erik, kayısı ve ayva gibi meyve ağaçlarıyla kestane, ceviz ve fındık ağaçlan da tıpkı bağlar gibi en iyi batı ve güneybatı bölgelerinde yetişmektedir. Çilek, böğürtlen, yabanmersini ve frenküzümü bütün orman ve çayırlarda boldur.

Almanya’nın geniş ormanlık ve dağlık alanları, yoğun nüfusa sahip olmasına ve çok gelişmiş bir ülkede şaşırtıcı seviyede zengin bir doğal yaşama imkan verir. Çoğu bölgede av hayvanları boldur ve sıkı avlanma yasalarıyla korunmaktadır. Bunlar arasında çeşitli geyikler, sülün, bıldırcın ve Alpler yöresinde dağ keçisi sayılabilir.

Almanya’da çok sayıda milli park vardır. Binlerce alan, doğayı koruma alanı olarak ayrılmıştır. Binlercesi de tarihsel önemi veya doğal güzelliği nedeniyle korumaya alınmıştır.

]]>
İsveç İklimi https://www.iklim.gen.tr/isvec-iklimi.html Mon, 12 Nov 2018 09:34:30 +0000 İsveç iklimi, hakkında ki etkileri ve özelliklerini bu makalemizde açıklayacağız. İsveç Sibirya ile aynı enlem üzerinde bulunmasına rağmen İskandinav Dağlarının Atlas Okyanusunun etkisinden koruduğu için yakınlarındaki Ru İsveç iklimi, hakkında ki etkileri ve özelliklerini bu makalemizde açıklayacağız. İsveç Sibirya ile aynı enlem üzerinde bulunmasına rağmen İskandinav Dağlarının Atlas Okyanusunun etkisinden koruduğu için yakınlarındaki Rusya ve Kanada'ya göre daha sıcak ve ılıman bir havaya sahiptir. Ülkede yıl boyunca dört mevsim görülür ve yer yer komşu ülkelere göre daha yumuşak hava olayları belirgin bir şekilde görülmektedir. İsveç'in doğu bölümü Sovyetler Birliği tarafından gelen soğuk rüzgarların etkisindedir. Ülke üç farklı iklim tipine ayrılmaktadır. En güneyine okyanus iklimi, orta kesimlerde karasal iklim, kuzey bölgelere ise subarktik iklim görülmektedir. İsveç'in kendi ile aynı hatta kendinden alçak enlemlere sahip ülkelere göre daha sıcak ve ılıman olmasının nedeni Gulf Stream denilen okyanus akıntılarıdır. 

Ülkenin kuzey kutup dairesinde yer alan bölgesi için yaz boyu hiç güneş batmaz iken kışları da hiç güneş doğmaz. Yine Güneydoğu tarafında yer alan başkent Stokholm'da haziran ayında tam 18 saat gündüz görülür. Ancak bu kentte aralık ayında ise sadece 6 saat gündüz yaşanır. Ülkedeki sıcaklıklar kuzeyden güneye doğru farklılık gösterir. Güney ve orta bölgeler yazları sıcak ve kurak kışları soğuk ve yağışlıdır. Daha serin yazlar ile uzun, sert kışların görüldüğü ülkenin kuzey bölgelerine hava genelde eylülden mayısa kadar donma noktasının altındadır ve çok sert kış yaşanmaktadır. Ülkede şimdiye kadar görülmüş en yüksek sıcaklık 38 derece en düşük sıcaklık ise -52.6 derecedir. 

İsveç iklimi yağış

İsveç ikliminde ortalama 500-800 mm arasında değişiklik gösteren yağış görülür. Tropikal yağış faktörü nedeni ile bitki örtüsü sık ve gür ormanlardır. Bu nedenle genelde dağlık ve ormanlık alanların kapladığı İsveç'te tarım arazileri oldukça kısıtlıdır. Tipik bir tundra iklimi de denilebilir.
]]>
Yeni Zelanda İklimi https://www.iklim.gen.tr/yeni-zelanda-iklimi.html Mon, 12 Nov 2018 16:47:54 +0000 Yeni Zelanda İklimi, Yeni Zelanda iklimi, çeşitli iklim tiplerini bir arada bulundurur. Yeni Zelanda iklimi, iklim tipinin çeşitliliği nedeniyle çam ormanları, yağmur ormanları, yer yer bataklık ve buzullara neden olmaktadır. Yeni Yeni Zelanda İklimi, Yeni Zelanda iklimi, çeşitli iklim tiplerini bir arada bulundurur. Yeni Zelanda iklimi, iklim tipinin çeşitliliği nedeniyle çam ormanları, yağmur ormanları, yer yer bataklık ve buzullara neden olmaktadır. Yeni Zelanda ikliminde, pek çok bölgede şiddetli yağışlar görülmektedir. Yeni Zelanda ikliminde, South Island Bölgesi'nin Batı yakası şiddetli yağışlara ev sahipliği yapmaktadır. Yeni Zelanda ikliminde, Cook, Taranaki Dağı ve Milfort Sound yılın çok az güneş gören yerleridir. Ani sağanak yağışlı bölgelerde çok yaygındır. Bu bölgelerde pek çok yerde beş yüz santimetre yağış almaktadır. Yeni Zelanda ikliminde, aşırı yağışlara bağlı olarak sel baskınları yaygın ve tehlikeli bir boyuttadır. Yeni Zelanda ikliminde Ekim ayında bazı şehirlerde ciddi şekilde sel baskınları olmaktadır. Bu bölgelerde Radyo ve yayın kanalları bu tarz doğal afetlere karşı erken uyarı sistemine sahiptirler. Yeni Zelanda ikliminde, ülkenin Doğu yakasında ise tam tersi kuru bir hava hakimdir. Yaz aylarında kuraklık görülmesi de olasıdır. Yeni Zelanda ikliminde, ortalama olarak Auckland'da kışın on iki yazın ise altı gün yağmur yağmaktadır. 

Yeni Zelanda'da İklimi Ve Sıcaklık Farkları

Kıyı kesimlerde sıcaklık farkları çok fazla değildir. İç ve dağlık bölgelerde hava sıcaklığı kar yağacak seviyeye kadar düşer. Dağlık alanlar dışında Yeni Zelanda'da sıcaklık ortalama derecededir. Auckland'da yazın ortalama en yüksek sıcaklık yirmi üç derece iken, Christchurch bir iki derece daha soğuk olur. Bu şehirlerde kışın görülen en yüksek sıcaklık on beş ile on bir derece arasındadır. Aralık-ocak gibi ara sıra sıcak dalgaları görülür. En yüksek ortalama sıcaklık en kuzeydeki Kaitaia'da görülür. Kaitaia'da günlük ortalama sıcaklık 16.3 santigrat derece olarak ölçülmüştür. Yeni Zelanda ikliminin karakteristik özelliği sürekli esen rüzgarlar sayesinde havanın hep temiz olmasıdır. Wellington, Auckland ve Christchurch en şiddetli rüzgarların olduğu yerlerdir. Dağlık alanlar rüzgar kıyıya göre daha sert esmektedir. Arthur's pass'da rüzgar ve yağmur fazla miktarda görülür. Ülkenin Doğu yakasına vardığımızda kuru hava ile karşılaşabiliriz. Her iki adanın da nüfusunun büyük bölümünün yaşadığı Doğu yakası genellikle kurudur. Bazı yerlerde yazın kuraklık da yaşanır. Bölgeler arasındaki sıcaklık farkları yağış farkları kadar göze çarpmamaktadır. İki adanın da dağlık iç bölgeleri haziran'dan sonra kayak yapmaya yetecek kadar kar yağışı almaktadır. Dağlık alanlar dışında Yeni Zelanda'da sıcaklık orta derecededir.

Yeni Zelanda iklimi, Güney yarım kürede Ekvator'un güneyinde olması nedeniyle mevsimlerin Kuzey yarım kürenin tam tersi olması anlamına gelmektedir. En sıcak aylar Ocak ve Şubat, en soğuk aylar ise Haziran ve Temmuz dur. Yeni Zelanda iklimi, ılıman bir iklime sahip olup ülkenin Kuzey kesimleri subtropikal iklim etkisi altındadır. Kışın Güney adasının iç kesimleri eksi on dereceye kadar düşerken, Okyanus kıyıları daha yumuşak ve yağışlı bir iklime sahiptir. Yazıları yirmi, otuz üç derece arasında olup oldukça güneşlidir. İyi günler.]]>
Avustralya İklimi https://www.iklim.gen.tr/avustralya-iklimi.html Tue, 13 Nov 2018 01:57:59 +0000 Avustralya İklimi: Güney yarım kürede yer alan ve bir ada ülkesi olan Avustralya, Hint Okyanusu İle Büyük Okyanus arasında Okyanusya kıtasında yer almaktadır. Toprak bakımından bakıldığında Avustralya en büyük Avustralya İklimi: Güney yarım kürede yer alan ve bir ada ülkesi olan Avustralya, Hint Okyanusu İle Büyük Okyanus arasında Okyanusya kıtasında yer almaktadır. Toprak bakımından bakıldığında Avustralya en büyük ülkeler arasında 6. Sırada yer aldığından, Avustralya ülkesinde tropik kuzey bölgelerinden daha iç bölgelerin kuru boşluklarına ve güney bölgelerdeki sıcak alanlara kadar farklı çeşitlilikte iklim bölgeleri olmaktadır. Bu sebeple Avustralya’da tek bir iklimden bahsetmek olanaksızdır.

Avustralya güney yarım kürede yer almasından dolayı Türkiye’dekinin tersine Mayıs ayından Ekim ayına kadar yaz, Kasım ayından Nisan ayına kadar ise kış yaşanmaktadır. Yani Avustralya’da altı ay yaz yaşanırken altı ay da kış yaşanmaktadır. Kış ayında ülke genelinde en düşük sıcaklık Temmuz ayında görülmektedir. Yaz ayında ise en yüksek sıcaklık ülkenin güney kesimlerinde Ocak ile Şubat ayı arasında, kuzey kesimlerinde ise aralık ayında görülmektedir. Avustralya’da kış aylarında yüksek dağlık kesimler sıcaklık olarak en düşük seviyededir. Bunun yanı sıra, tropik kesimlerde sıcaklık daima artı seviyesinde olmaktadır.

Avustralya İklimi

Avustralya’nın topraklarının çok geniş olduğundan bahsetmiştik. Bu genişlikten ve coğrafi yapısından dolayı Avustralya’da bölgeden bölgeye çok büyük iklim farklılıkları meydana gelmektedir. Örneğin; Avustralya’nın Tasmania şehrinde Alp iklimi, Darwin şehrinde ise muson iklimi görülmektedir.  Yine, Avustralya’nın bazı şehirlerinde kış ayında sıfırın altında sıcaklık görülürken, aynı aylarda başka şehirlerinde 15-20 derece sıcaklık görülebilmektedir. Avustralya’nın sahil kısmında yer alan şehirlerde ise kış ayları ılık ve yaz ayları sıcak geçmektedir. Gerçek tropik şehirler olan Darwin ile Cairns şehirleri Aralıktan başlayıp Nisan ayına kadar yoğun derecede yağış almaktadırlar ve hem yağışlı hem de kurak mevsim yaşadıkları için Avustralya’da Islak ve Kuru olarak adlandırılmaktadırlar. Avustralya’nın Sidney ve Brisbane şehirlerinde deniz meltemleri ve ara ara gelen serinlikler o bölge halkını ferahlatsa da yaz aylarında nem rahatsızlık derecesinde olmaktadır. Kıtanın diğer ucunda, tam batıda bulunan Perth şehrinde ise aşırı sıcaklar olsa da nem yoktur. Bu şehrin nemli olduğu dönem kış aylarıdır. Yine, Avustralya’nın kuru iç kesimlerinde de yağmur, fırtına ve ani sellere karşı dikkatli olunması gerekti için ülkeyi iyi tanımayan turistlerin bu konuda tedbirli olmaları ve ülkeyi ziyaret etmeden önce iklim özelliklerini iyi araştırmaları gerekmektedir.]]>
Dünyada Görülen İklim Tipleri https://www.iklim.gen.tr/dunyada-gorulen-iklim-tipleri.html Tue, 13 Nov 2018 09:03:54 +0000 Dünyada Görülen İklim Tipleri; Dünyanın kendine has şekli ve bölgelerin özel konumları nedeniyle dünyada çeşitli iklim tipleri görülür. Birbirine benzeyen iklimler ise büyük iklim kuşaklarını oluştururlar. Y Dünyada Görülen İklim Tipleri; Dünyanın kendine has şekli ve bölgelerin özel konumları nedeniyle dünyada çeşitli iklim tipleri görülür. Birbirine benzeyen iklimler ise büyük iklim kuşaklarını oluştururlar. Yüzlerce kilometrelik alanları etkileyen büyük iklim gruplarına Makroklima iklimler denir. 

Dünyada görülen büyük iklim tiplerini şöyle sıralayabiliriz; 
Kutup iklimi, Her yerin buzullarla kaplı olduğu, bu yüzden bitki örtüsünün oluşmadığı, yıl boyunca sıcaklık ortalamalarının 0 derecenin altında olduğu iklim tipidir. Kuzey kutbu çevresinde, Grödland adasının iç kısımlarında ve Antarktika kıtasın da  etkilidir. Güneşlenme süresi çok uzun olmasına rağmen dünyanın şekli nedeniyle güneş ışınları yıl boyunca eğik açıyla geldiğinden sıcaklıklar çok yükselmez. Yıllık sıcaklık farkı 30 derece kadardır. 
Dünyada Görülen İklim Tipleri

Tundra iklimi; Kutup ikliminin yayılış kuşağı arasındaki bölgelerde görülür. Sıcaklıklar çok düşük olmakla birlikte bitki örtüsüne sahiptir. Toprağın üzerindeki buz tabakası yaz aylarında çözünerek bataklıklar oluşturur. Bu topraklar üzerinde yetişen bitkiler bir tür doğal yosun olan likenler ile ot ve cılız çalılıkların oluşturduğu tundra bitki örtüsü adıyla anılır.  Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya kıtalarının   kuzey kesimlerinde yaygındır. 

Okyanus İklimi; Her mevsim yağış görülen, genellikle karaların batı kıyılarında hüküm süren iklim tipidir. Kuzey Batı Avrupa ve Kanada'nın batı kıyılarında, Avustralya'nın güneydoğu kıyılarında yaygındır. Doğal bitki örtüsünü geniş yapraklı ormanlar oluşturur. 

Step (Bozkır) İklimi;  Nemli hava kütlelerinin erişemediği kara kütlelerinin iç kısımlarında görülür. Bir geçiş iklimidir. Orta Avrupa'da, Asya'nın iç kısımlarında, Anadolu'nun iç kısımları ve Kuzey Amerika'nın orta kısımlarında hakimdir. Doğal bitki örtüsü ilkbahar yağışlarıyla yeşeren, yazları ise sararıp koruyan ot topluluğudur. Bu bitki örtüsü bozkır olarak adlandırılır.

Akdeniz İklimi; Cephesel yağışların en fazla görüldüğü iklim tipidir. Yaygın olarak Akdeniz'e kıyısı olan ülkelerde görülmekle birlikte Avustralya'nın güneyinde, Afrika'da Kap bölgesinde, Orta Şili ve Kalifornia bölgelerinde de görülür. Bitki örtüsünü yaz kuraklığına dayanıklı kızıl çamlar ve makiler oluşturur. Yağış miktarı düzensizdir. Kar yağışı ve don olayları nadiren görülür

Karasal İklim; Deniz etkisinden uzak bölgelerde, Kuzey yarım kürede,  Kanada'nın kuzeyinde, Doğu Avrupa'da ve Sibirya' da görülen iklim tipidir. Bitki örtüsünü kış soğuklarına dayanıklı iğne yapraklı ağaçlardan oluşan ormanlar oluşturur. Türkiye'nin deniz etkilerine kapalı iç kesimlerinde de karasal iklim görülür. 
Çöl İklimi; 30 derece enlemleri ve dönenceler arasındaki bölgelerde görülür. Yılda 1 ya da 2 defa yağış düşen bu bölgelerde kuraklığa dayanıklı kaktüs türleri yetişmektedir. Gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farkı çok yüksektir. Vahaların çevresi dışındaki yerler yaşamaya elverişli değildir. 

Ekvatoral İklim; Ekvator etrafındaki 0- 10 derece paralelleri arasında görülen iklim türüdür. Yıllık ortalama sıcaklıkları 25 derecenin üzerindedir. Bitki örtüsünü boyları 40-50 metreyi bulan ve yıl boyunca yeşil kalan geniş yapraklı ağaçlardan oluşan tropikal yağmur ormanları oluşturur. 

Savan İklimi; Ekvatoral iklim bölgesinin kuzey ve güneyinde 2 kuşak halinde etki gösterir. Genellikle 10-20 derece paralelleri arasında görülür. Bitki örtüsü Savan'dır. 
]]>
İklim Değişikliği https://www.iklim.gen.tr/iklim-degisikligi.html Tue, 13 Nov 2018 10:09:38 +0000 İklim Değişikliği; İklim sistemi, atmosfer, kara yüzeyleri, kar ve buz, okyanuslar ve öbür su kütleleri ile canlıları içine alan karmaşık olan ve etkileşimli bir sistemdir. Bu sistem, vakit içerisinde, kendi iç dinamikleri İklim Değişikliği; İklim sistemi, atmosfer, kara yüzeyleri, kar ve buz, okyanuslar ve öbür su kütleleri ile canlıları içine alan karmaşık olan ve etkileşimli bir sistemdir. Bu sistem, vakit içerisinde, kendi iç dinamiklerinin etkisi altında ve dış etmenler de bulunan farklılıklara bağlı olarak yavaş bir şekilde farklılaşma gösterir. Dış zorlamalar, volkanik patlamalar ve güneşle ile ilgili farklılıklar gibi doğal olan olaylar ile atmosferin bileşiminde yer alan insan kaynaklı farklılıkları bulundurur. Güneş radyasyonu, iklim sisteminin güç kaynağıdır. Yerküre’nin radyasyonunu etkileyen, ve buna bağlı olarak iklimi farklılaştıran temel yollar yer almaktadır.

İklim Değişikliği

Gelen güneş radyasyonunda bulunan farklılıklar. Güneş radyasyonunun yansıtılan bölgesindeki farklılıklar. Yerküre’den uzaya geri gidebilen uzun dalgalı radyasyondaki farklılıklar. Bunların yanı sıra, rüzgarlar ve okyanus akıntılarının, yerküre yüzeyi üstündeki ısı dağılımında oynadıkları rol sebebiyle, iklim üstünde önemli etkileri yer almaktadır. İklim farklılığı, sebebi ne olursa olsun iklimin ortalama durumunda veya farklılığında onlarca sene veya daha uzun süre boyunca oluşan farklılıklar şeklinde tanımlanmaktadır. 

Dünyamızın bugüne değin tarihi boyunca, yaklaşık olarak 4,5 milyarlık bir periyotta iklim sisteminde, milyonlarca seneden on senelere kadar bütün vakit ölçeklerinde doğal etmenler ve süreçlerle birçok farklılık meydana gelmiştir. Jeolojik devirlerdeki iklim farklılıkları, özellikle buzul hareketleri ve deniz seviyesindeki farklılıklar vasıtası ile sadece dünya coğrafyasını farklılaştırmak ile yetinmemiş, ekolojik sistemlerde de kalıcı farklılıklar meydana getirmiştir. Günümüzde bahsedilen küresel iklim farklılığı ise, fosil yakıtların yakılması, arazi kullanımı farklılıkları, ormansızlaştırma ve sanayide oluşan zamanlar gibi insan etkinlikleriyle atmosfere gönderilen sera gazı birikimlerindeki hızlı yükselişin doğal sera etkisini (Yeryüzünde ve atmosferde tutulan ısı enerjisi, atmosfer ve okyanus dolaşımı ile yeryüzünde dağılır ve uzun dalgalı olan yer radyasyonu olarak atmosfere geri verilir. Bunun bir kısmı, bulutlarca ve atmosferde bulunan sera etkisini düzenleyen sera gazları ile su buharı, karbondioksit, metan, diazotmonoksit, ozon, gibi soğutularak atmosferden tekrar geri salınır. 

Bu sayede yerküre yüzeyi ve alt atmosfer ısınır. Yerkürenin beklenenden daha çok ısınmasını oluşturan ve ısı dengesini düzenleyen bu vakit de doğal sera etkisi denmektedir). Kuvvetlendirmesi neticesinde yerkürenin ortalama yüzey sıcaklıklarındaki yükselişi ve iklimde meydana gelen farklılıkları ifade etmektedir. Sera gazı emisyonlarında bulunan bu yükseliş, özellikle 1750’li senelerden beri, yani sanayi devriminden bu yana net olarak gözlemlenmektedir. En önemli sera gazı olan CO2 'nin atmosferde bulunan birikmesi sanayi öncesi zamanda yaklaşık 280 ppm'den (milyonda bir parçacık) 2005 senesinde 379 ppm'e yükselmiştir. Sanayi öncesi zamanda yaklaşık olarak 715 ppb olan CH4 birikimi, 2005 senesinde ise 1774 ppb'e yükselmiştir. Küresel atmosferik diazot monoksit birikimi %18 miktarında yükseliş göstermiş ve sanayi öncesi yaklaşık olarak 270 ppb'den 2005 senesinde 319 ppb'ye yükselmiştir.

]]>
İklim Elemanları https://www.iklim.gen.tr/iklim-elemanlari.html Tue, 13 Nov 2018 16:59:17 +0000 İklim elemanları, Basınç, nem, rüzgar, bulutluluk ve yağış gibi atmosfer olaylarına iklim elemanları denir. Bir bölgedeki iklim şartları o bölgedeki iklim elemanlarına bağlıdır. Bu yüzden bir bölgenin iklimini bulmak İklim elemanları, Basınç, nem, rüzgar, bulutluluk ve yağış gibi atmosfer olaylarına iklim elemanları denir. Bir bölgedeki iklim şartları o bölgedeki iklim elemanlarına bağlıdır. Bu yüzden bir bölgenin iklimini bulmak için iklim elemanlarının gözden geçirilmesi gerekir. İklim elemanları içerisinde en önemli olan sıcaklıktır. Sıcaklıktaki farklılıklar diğer iklim elemanlarını da etkiler. Sıcaklığın dağılışını etkileyen bazı etkenler vardır. Bunlar; aydınlanma süresi, okyanus akıntıları, yükselti, rüzgar, bitki örtüsü, kar örtüsü, kayanın cinsi, kara ve deniz dağılışı, atmosferde bulunan nem ve güneş ışınlarının atmosferde aldığı yoldur. Güneş ışınlarının düşme açısı, enleme, mevsimlere bakıya ve günün saatlerine bağlı olarak farklılıklar görülür.
İklim Elemanları
Güneş ışınlarının atmosferde kırılıp dağılmasına difüzyon denilmektedir. Difüzyona maruz kalan ışınlar, gecelerin ve gölgede kalan yerlerin çok soğuk olmasını engeller. Ayrıca gökyüzündeki mavi görüntünün oluşumunu da sağlar. Yüksek bölgelere çıkıldığı  zaman sıcaklığın düştüğü görülür. Sıcaklığın yeryüzündeki dağılışını gösteren haritaya, izoterm haritası adı verilir. Yeryüzü şeklinin bakı ve yükseklik gibi özellikleri sıcaklığı oldukça fazla etkiler. Sıcaklık, yükseklere çıkıldıkça atmosferin nem oranı, kalınlığı ve yoğunluğu azalır. Nemin ısınma derecesi oldukça yüksektir. Bu sebeple nemin yoğun olduğu bazı bölgelerde sıcaklık değişimi daha azdır. Nem koruyucu bir örtü oluşturup, sıcaklığın uzaya kaçmasını engeller.

Rüzgar sahip olunan sıcaklığı, gittiği alana taşır. Bu sebeple rüzgarlar sıcaklığın dağılışını doğrudan etkiler. Kara ve denizlerin ısıları farklıdır. Bu sebeple aynı derecede ısı enerjisine sahip olmalarına rağmen, farklı sıcaklık değerlerine sahip olurlar. Neticede karalar ve denizler her zaman bir sıcaklık farkına sahiptirler. Okyanus akıntıları da harekete geçtikleri zaman denizde bulunan sıcaklığı ulaştıkları bölgelere taşırlar. Bitki örtüsünün toprak üzerinde koruyucu bir etkisi vardır. Topraktaki nemin, buharlaşarak atmosfere karışmasını engeller. Bitki örtüsünün yoğun olduğu yerlerde sıcaklık farkı fazla yoktur. Atmosferde hafif olan gazlar üst katta, ağır olan gazlar ise alt kattadır. Bir yerin yükseltisi sabit olduğu için yükseltiye bağlı olarak basınç değişimi olmaz. Yüksekliğe bağlı olarak sıcaklık değişiminin bazı sonuçları vardır. Yüksek kısımlar ısınsa dahi bu ısıyı çabuk kaybederler. Yüksek yerlerdeki yağışlar genellikle kar şeklinde, görülür. Tropikal kuşakta buluna nüfus, serin olan yüksek yerleri tercih etmiştir. Eğer yüksek bir alanda tarımsal ürünlerle ilgileniliyorsa, bu ürünlerin olgunlaşma süresi uzun olur. Parlak ve açık renkli kayalar, güneş ışınlarını yansıtarak fazla ısınmayı engeller. Mat ve koyu renkli kayalar ise ısınmada etkili olur. 
]]>
Kutup İklimi https://www.iklim.gen.tr/kutup-iklimi.html Wed, 14 Nov 2018 12:09:41 +0000 Kutup İklimi: Kutup İkliminde Sıcaklık yıl boyunca 0 °C nin altındadır. Dünyanın en soğuk bölgelerinin başında gelmektedir ve sıcaklık çoğu zaman -40 derecenin altında seyretmektedir. Zemin tamamen Kutup İklimi: Kutup İkliminde Sıcaklık yıl boyunca 0 °C nin altındadır. Dünyanın en soğuk bölgelerinin başında gelmektedir ve sıcaklık çoğu zaman -40 derecenin altında seyretmektedir. Zemin tamamen buzlarla kaplı durumdadır ve kalıcı karın alt sınırı sıfır metreden başlamaktadır. Sürekli olarak karlarla ve kalın buz tabakasıyla kaplı olan iklim tipidir. Genel olarak Grönland adasının içerileri ve Antarktika bölgesini etkisi altında tutmaktadır. Bitki örtüsü, akarsu, toprak bulunmamaktadır. Güneş alma süresi çok uzun olmasına rağmen sıcaklık artmaz. Bunun sebebi ise güneş ışınlarının eğik açılarla gelmesinden dolayıdır. Sıcaklığın çok  düşük olmasından dolayı buharlaşma ile atmosfere karışan nem oldukça azdır. Bu sebeple kutup iklimine soğuk çöl iklimi de denmektedir. Kutuplarda güneş yatay olarak hareket eder ve  geceler aylarca sürer. Soğuk rüzgarların etkisi sürekli olarak hissediliyor. Kuzey kutbunun ince tabakasının hem altında hem de üstünde türlü canlılar yaşamlarını sürdürmektedirler.

Kutup İklimi

Güney Kutbunda bulunan buz tabakası 2 bin metreden daha derin bir çapa sahiptir. Bu derinlikle, tüm dünyadaki buzların yüzde 90’ına, tatlı su kaynaklarının ise üçte ikisine eşit bir durumdur. Bilim adamları, kutuplarda su altında yaşayan farklı türlerde canlılar keşfettiler. Buzun altında yaşayan canlılar arasında kanlarının donmamasına neden olan özel bir maddeye sahip balık çeşitleri ve boyları 15 metreyi bulan deniz anaları olduğunu kanıtlamışlardır. Deniz tabanındaki buzul ortamında da mikroskobik canlıların olduğunu öne sürmüşlerdir. Bilim adamları kutupların hem dünyadaki hayata hem de diğer gezegenlere ışık tutan bir kaynak olduğunu düşünmüşlerdir. Aynı zamanda kuzey ve güney kutuplarının yeryüzünde ki yaşamın önemli bir parçası olduğunu ileri sürmüşlerdir. Uzmanlar dünyanın bu ıssız yerlerinde yapılacak yeni ve geniş kapsamlı araştırmaların yeryüzünde yaşamın nasıl başladığına ışık tutacağı görüşündedirler. Kutuplar; Güneş, su ve buz dengesi ile, insanları etkileyen son derece önemli bir bölge olarak dünyamızın gizemli alanlarındadır.   

]]>
İngiltere İklimi https://www.iklim.gen.tr/ingiltere-iklimi.html Wed, 14 Nov 2018 14:38:02 +0000 İngiltere İklimi, Birleşik Krallık, Atlas Okyanusu, Manş Denizi, İrlanda Denizi ve Kuzey Denizi ile çevrili olan bir ada ülkesi olmasının neticesinde ülkenin en iç bölümlerine kadar ulaşan deniz etkisi iklimi belirleyen en İngiltere İklimi, Birleşik Krallık, Atlas Okyanusu, Manş Denizi, İrlanda Denizi ve Kuzey Denizi ile çevrili olan bir ada ülkesi olmasının neticesinde ülkenin en iç bölümlerine kadar ulaşan deniz etkisi iklimi belirleyen en önemli durum olmuştur. İngiltere'de ılıman ve nemli olan okyanus iklimi yer almaktadır. Her mevsim yağış vardır. Ülkenin batı bölgesi, doğu bölgesine nazaran daha çok yağış almaktadır. Ayrıca yüksek bölgelerde de alçak bölgelere nazaran daha çok yağış oluşmaktadır. 

Senelik ortalama yağış 1000 mm'dir. Bu rakam kuzey ve batı bölgesinde 1600 mm, doğu ve güney bölgesinde ise 800 mm'dir. Yağışın en çok bulunduğu aylar Eylül, Ekim, Kasım, Aralık ve Ocaktır. İlkbahar senenin en güzel vaktidir. Fakat İskoçya'da ilkbahar mevsiminde de yağış gözükür. Kış ayları kuzeyde İskoçya ve batıda Galler'de ülkenin güney ve doğu bölgelerine nazaran son derece soğuk ve sert geçmektedir. Oldukça fazla kar yağışı vardır. Aralık ve Şubat en yoğun soğukların ve yağışların meydana geldiği aylardır. 

İngiltere İklimi

Kar yağdığı vakit aynı Türkiye'de olduğu gibi ülkede bir kaos oluşmaktadır. Ulaşımda güçlükler yaşanmakta hatta bazen imkansız hale gelmektedir. Böyle olaylarda halk tedbir almadığı için devleti suçlamaktadır. Hava sıcaklıkları kış gecelerinde 0'ın altına düşerken gündüz dondurucu soğuklar meydana gelmektedir. Kış aylarında ortalama sıcaklık 4 C'dir. Kış aylarının en sevimsiz olan yanlarından biri de kara sis bulutları ve buzlu olan yollardır. Bu iki faktör de araba kullanmayı işkence şekline getirmektedir. 

Fakat eskiye göre bu sis bulutlarında biraz azalma meydana gelmiştir. Bu da İngiltere'de hava kirliliğinin azalmasının neticesidir. Yazın en sıcak olan çevreler güney bölgeleri ve iç kesimlerdir. Ortalama sıcaklıklar da 15oC ile 180C arasında farklılaşmaktadır. Sonbaharda sabahın erken vakitlerinde başlayan sis öğlen vakitlerinde kadar etkisini korumaktadır. Sonbaharın ilk vakitleri özellikle İskoçya'da oldukça ılıktır. Ülkede ortalama hava sıcaklıkları kışın 40C, ilkbaharda 90C, yazın 160C ve sonbaharda 100C'dir.

İngiltere'de iklimin en kötü yanı her mevsim gözüken yağışlar ve gökyüzünün her zaman gri rengidir. İngilizler bu iklime alışmışlardır. Neticede bütün hayatları bu ülkede geçmiştir. Ancak İngiltere'ye giden Türklerin bu iklime alışması biraz vakit alır. Akdeniz ikliminden sonra kuzeyin sisli havası Türklerin oldukça içini karartacaktır. İngiltere'de kış mevsimi SAD yani mevsim hastalığı ismi verilen bir hastalığa sebep olmaktadır. Karanlık ve kasvetli olan hava kişilerde stres, depresyon, halsizlik, bitkinlik şeklinde kendini göstermektedir. Fakat geçmiş senelere nazaran İngiltere'de iklim her yıl biraz daha yumuşamakta ve ılıman bir hale gelmektedir. Bu da ileri ki senelerde kasvetli olan kışların biteceğine dair bir gösterge olması. Bunu da vakit gösterecektir.

1659 senesinden buyana İngiliz iklimi git gide yumuşamaktadır. Örneğin son senelerde bütün vakitlerin en kuru yazları oluşmuştur. İngiltere'nin yağmurlarına değinecek olursak, yağmurlar ve İngiltere ayrılmaz bir ikilidir. Son on senede İngiltere'de oldukça fazla fırtına ve sel oluşmuştur. Bunların en büyükleri 1987 ve 1990 senelerinde oluşmuş ve büyük kayıplara neden olmuşlardır. İngiltere'de ender de olsa kasırgalar meydana gelir. 

İngiltere'de iklimin giderek yumuşaması ve ılımanlaşması ile ilgili bilim adamları bunun buzulların erimesi yada yalnızca geçici bir farklılaşma bulunduğu fikirlerini yürütüyorlar. Çünkü dünyanın oldukça fazla yerinde bu cins olaylar söz konusudur. Eğer bu olay sürerse önümüzdeki senelerde hava sıcaklıklarının oldukça yükseleceği tahmin ediliyor. İngilizlerin oldukça fazla dalga geçtiği mevzulardan birde çoğunlukla insanlara kaçamak bilgiler veren hava durumu tahminleridir. Bazen bir çevre için hem güneşli olacak hem de yağış olacak dendiği bile olmaktadır.

]]>
İç Anadolu Bölgesinin İklimi https://www.iklim.gen.tr/ic-anadolu-bolgesinin-iklimi.html Wed, 14 Nov 2018 17:02:06 +0000 İç Anadolu Bölgesinin İklimi; Dağların uzantıları ve denizden uzaklık nedeniyle karasal iklimdir. Ayrıca İç Anadolu bölgesinde yaz aylarının kurak geçmesi dolayısıyla step iklimi hakimdir de denilmektedir. Yaz ayları sıcak İç Anadolu Bölgesinin İklimi; Dağların uzantıları ve denizden uzaklık nedeniyle karasal iklimdir. Ayrıca İç Anadolu bölgesinde yaz aylarının kurak geçmesi dolayısıyla step iklimi hakimdir de denilmektedir. Yaz ayları sıcak ve kurak geçerken kışları soğuk ve kar yağışları görülmektedir. Karasal iklim dolayısıyla bu bölgede gür ormanlara pek fazla rastlanmaz. Bozkırlar yaygın olarak görülen bitki örtüsüdür. 

İç Anadolu Bölgesinin İklimi
Özellikle İç Anadolu bölgesinde doğuya doğru gidildikçe soğukla beraber karasal iklimin de arttığı görülmektedir. Ormanların az olması yağışların da az olmasına neden olmaktadır. Özellikle meyve ve sebzelerin de yağış azlığı ve kuraklık dolayısıyla bu kısımlarda az olduğu bilinmektedir. En fazla yağış ilkbahar mevsiminde görülmektedir. İç Anadolu bölgesinde karasal iklim nedeniyle daha çok soğuğa dayanıklı olan gıdalar yetiştirilmektedir. Patates, çavdar ve yeşil mercimek, elma ve armut en çok yetiştirilen ürünlerdir. 
]]>
Küresel İklim Değişikliği https://www.iklim.gen.tr/kuresel-iklim-degisikligi.html Thu, 15 Nov 2018 06:50:22 +0000 Küresel İklim Değişikliği, Dünyamızın yörüngesi 23 bin yılda bir değişmektedir. Bu doğal sürece bağlı olarak güneş ışınlarının geliş açısı değişir, buna bağlı olarak dünyanın ortalama sıcaklıkları değişi Küresel İklim Değişikliği, Dünyamızın yörüngesi 23 bin yılda bir değişmektedir. Bu doğal sürece bağlı olarak güneş ışınlarının geliş açısı değişir, buna bağlı olarak dünyanın ortalama sıcaklıkları değişir ve doğal küresel iklim değişiklikleri ortaya çıkar. Küresel iklim değişikliklerindeki bir diğer doğal unsur ise güneş lekeleridir. 

Fakat doğal küresel iklim değişiklikleri son yüzyılda insan eliyle bozulmuştur. Şöyle ki; dünyamızı saran atmosfer, sera görevini üstlenen bir yapıya sahiptir. Atmosfer tabakası güneşten gelen ışınları hapsederek dünyanın doğal sıcaklığını dengeler. Böylece dünyamız yaşanılabilir bir gezegen olur. Ancak giderek hızlanan ormansızlaştırma süreci nedeniyle dünyadaki oksijen miktarı azalmakta karbon miktarı artmaktadır. İçinde bulunduğumuz son yüzyılda sanayileşme sürecinin hızlı bir şekilde ilerlemesi de karbon oranını hızla yükselten diğer bir sebeptir. Özellikle fosil yakıtların yoğun kullanımıyla birlikte atmosfere daha fazla karbon salınmıştır. Atmosfere salınan karbondioksit gibi sera gazları atmosferde hapsolmakta, böylece dünyanın ısısı yükselmektedir. Bu süreç ''kuvvetlenmiş sera etkisi'' olarak adlandırılır. 

Küresel İklim Değişikliği
Özetle; doğal nedenlerle birlikte fosil yakıtların yoğun kullanımı ve kesilen ağaçların yerine oksijen üreterek dünyadaki gaz oranını koruyan doğal kaynakların üretilememesi, bu doğal kaynakların kendini yenilemesine izin verilmemesi, atmosferdeki karbondioksit, metan ve ozon gazlarını arttırarak küresel ısınmaya yani küresel iklim değişikliklerine neden olmaktadır. Küresel anlamda 19. yy'ın sonlarında iyice belirginleşen iklim değişiklikleri son yıllarda iyice hissedilir hale gelmiş, son yarım asırda küresel sıcaklık rekorları kırılmıştır. 

Küresel iklim değişikliği ile Kutup bölgelerindeki buzullar erimeye başlamış, dağların yüksek tepelerindeki vadi buzulları çözülmüştür. Buzulların erimesi ise deniz ısısını ve seviyesini değiştirmeye devam etmektedir. Canlıların yaşamlarını etkileyen en önemli doğa olayları ise sıcaklık, yağış, nem ve rüzgarlardır. Değişen sıcaklıklar, nem oranları ve rüzgarlar canlıların bilinen çeşitlerinde değişikliğe neden olacak, bazı türler evrimleşerek yeni küresel şartlara uyum sağlayacak bazı türler ise tamamen değişen hava şartları ile yok olacaktır. Ayrıca, kutuplardaki erimeyle birlikte deniz seviyesi yükselmeye devam edecek ve  bazı kara parçaları tamamen suyun altında kalacaktır. Rüzgarlarda ki değişim Tropikal kasırgaların yönünü değiştirecek, daha büyük tufanlara neden olacaktır. 

Küresel iklim değişikliği sebebiyle bazı bölgelerde sıcaklık çok düşeceği ve bazı bölgelerde de çok yükseleceği için tarımsal ürünlerde çeşitlilik azalacak ve kıtlık sorunu ortaya çıkacaktır. İklim değişikliği nedeni ile yeni hastalıklar ortaya çıkacaktır. Atmosferdeki aşırı kirlenme ve gaz oranındaki bozulmalar yüzünden asit yağmurlarının sayısı artacaktır. Toprağın yüzeyindeki kimyasal ve fiziksel değişimler yer altı sularını etkileyecektir. 

Türkiye bulunduğu konum itibariyle bugün birçok ülkeyi direk etkileyen, küresel iklim değişikliğine bağlı gerçekleşen kasırga ve tusunamilerden direk etkilenmemektedir. Fakat küresel iklim değişikliğinde Türkiye'de dolaylı olarak etkilenmektedir. Özellikle kuraklık, sel, değişen sıcak ve soğuk hava dalgaları, mevsimi dışında görülen dolu gibi yağışlar Türkiye'nin afet yönetimi çalışmaları arasında olmalı ve bilinçlendirme çalışmaları arttırılmalıdır. Bugün dünya devletleri Küresel İklimin Korunması amacıyla birçok antlaşmaya imza atmakta ve kamu spotları hazırlayarak mümkünce fazla insana ulaşmaya çalışmaktadır. 
]]>
Büyük İklim Tipleri https://www.iklim.gen.tr/buyuk-iklim-tipleri.html Thu, 15 Nov 2018 07:12:59 +0000 Büyük İklim Tipleri; Beyaz ışık, renklerin bütününe sahip bulunduğuna göre, hiç ışık bulunmasa bile elimizde bulunan tek şey karanlık ve siyahtır. Bu olaylarda belirli oranlarda kırmızı, mavi ve yeşil koyarak istediğ Büyük İklim Tipleri; Beyaz ışık, renklerin bütününe sahip bulunduğuna göre, hiç ışık bulunmasa bile elimizde bulunan tek şey karanlık ve siyahtır. Bu olaylarda belirli oranlarda kırmızı, mavi ve yeşil koyarak istediğimiz rengi meydana getirebiliriz. Bu üç rengin en fazla yoğunlukta eşit karışımı ise beyazı meydana getirir. Aslında Dünya’da yer alan iklimler, iklim elemanlarının farklı miktarlarda karışımından meydana gelmektedir. Eğer dünyada sıcaklık, basınç ve nem şartları aynı olsaydı dünyanın tamamında aynı iklim olurdu.

Dünya’da iklim ve doğal bitki örtüsü. Dünya’da gözüken iklim tipleri, bir yerde bir birine benzeyen sıcaklık, basınç, rüzgar, nemlilik ve yağış özelliklerinin uzun bir vakit etkili olmasıyla iklim tipleri belirmektedir. İklimi meydana getiren bu ögelerden birinin veya ikisinin değişik olması, farklı olan iklim tiplerinin meydana gelmesine sebep olur.

Büyük İklim Tipleri

Dünya’da gözüken iklimler, sıcak kuşak iklimleri, ılıman kuşak iklimleri ve soğuk kuşak iklimleri olarak üç ana bölümden oluşur. Sıcak kuşak iklimleri. Sıcak kuşak iklimlerinin ortak özellikleri, senelik sıcaklık ortalamaları 20°C’nin üzerindedir. Sıcaklık değişiklikleri Ekvator’dan uzağa gidildikçe yükselir. Soğuk mevsim bulunmamaktadır. Yağış özellikleri değişiklik gösterir. Ekvatoral iklimin özellikleri, senelik sıcaklık ortalamasının 25°C’nin üzerinde bulunduğu ekvatoral iklimde sene boyunca yaz koşulları oluşur.

Senelik sıcaklık değişikliği 2 ve 5 °C geçmez. Güneş ışınları, sene boyunca dik ve dike yakın açılarla geldiğinden dolayı sıcaklık farkı düşüktür. Sene boyunca yükseltici hava hareketlerine bağlı olarak konveksiyonel yağış meydana gelir. Yıllık yağış oranı 2000 mm’ nin üstündedir. Her mevsimin yağışlı geçtiği ekvatoral çevre akarsularının rejimleri düzenlidir ve sene boyunca bol su taşır. Güneş ışınlarının  dik geldiği Mart ve Eylül aylarında yağışlar yükselir. Bu sebeple ekinokslarda akarsularda kabarma meydana gelir. Çoğunlukla bu iklimin bulunduğu bölgelerde Laterit topraklara rastlanır.

Ekvatoral iklimin doğal bitki örtüsü, sene boyunca sıcaklık ve nem şartları elverişli bulunduğundan dolayı sürekli yeşil kalabilen yayvan yapraklı ağaçlardan meydana gelen gür ormanlardır. Yağmur ormanları ismi verilen bu ormanlardaki ağaçların boyu yağış oranının çok olması sebebiyle 40 ve 60 metrelere kadar yükselebilir. Orman altı florası da oldukça zengindir. Orman altı Florası, orman örtüsü altında loş ortamda oluşan, genellikle ot ve sarmaşık cinslerinin meydana getirdiği bitki topluluğudur.

Ekvatoral iklimin gözüktüğü bölgeler, 10° Kuzey ve Güney enlemleri arasında gözükür. Güney Amerika’da Amazon Havzası’nda gözükür. Afrika’da Kongo Havzası’nda ve Gine Körfezi kıyılarında gözükür. Asya’da Endonezya, Malezya ve Yeni Gine adalarında gözükür. Savan iklimi, yazlar sıcak ve yağışlı, kışlar sıcak ve kuraktır. Güneş ışınlarının dik açıyla geldiği yaz mevsiminde yağışlar yükselir, konveksiyonel yağışlar meydana gelir. Kış mevsiminde subtropikal yüksek basıncının etkisinde bulunduğundan dolayı kış kuraklığı belirgindir. Senelik yağış oranı 1000 ve 1500 mm miktarındadır. Senelik sıcaklık değişikliği 5 ve 10 °C oranındadır. Yazları yağışlı Tropikal iklimin doğal bitki örtüsü, yaz yağışlarıyla yeşeren, uzun boylu olan, gür ot topluluklarıdır. Bunlara savan ismi verilir. Savanlar arasında yer yer kurakçıl ağaçlar oluşur. Akarsu boylarında ise galeri ormanları meydana gelir.]]>
Doğu Anadolu Bölgesi İklimi https://www.iklim.gen.tr/dogu-anadolu-bolgesi-iklimi.html Thu, 15 Nov 2018 23:26:41 +0000 Doğu Anadolu Bölgesi İklimi; bu bölgemizde karasal iklim hakim olmaktadır. Karasal iklim kışları soğuk ve karlı geçen, yazları ise sıcak ve kurak geçen iklim türüdür. Bu iklim türünde kış erken başlayarak karın 90 gün y Doğu Anadolu Bölgesi İklimi; bu bölgemizde karasal iklim hakim olmaktadır. Karasal iklim kışları soğuk ve karlı geçen, yazları ise sıcak ve kurak geçen iklim türüdür. Bu iklim türünde kış erken başlayarak karın 90 gün yerin üzerinde kalmasına sebep olmaktadır. Yazlarda kış gibi erken başlayarak sıcaklık yüksek olmaktadır. Fakat bu bölgemizde nem oranı yüksek olmadığı için sıcaklık fazla yüksek hissedilmemektedir.Gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farkları fazla olmaktadır. Bununla beraber yıllık sıcaklık farkları da yüksek oranda olmaktadır. 
Genel özellikleri şöyledir; 
Doğu Anadolu Bölgesi İklimi
 • Yazları sıcak ve kurak geçer, kışları ise soğuk ve kar yağışlıdır.
 • Yıllık ortalama yağış miktarı azdır.
 • Yıllık ve günlük sıcaklık farkı yüksektir.
 • Bitki örtüsü karasal iklim bitki örtüsü olan bozkırdır.
Çok geniş ve yükselti farkları olan bir bölge olduğu için iklim özelliği de farklılıklar göstermektedir. Erzurum Kars bölümü kışın sert geçtiği sıcaklığın en düşük olduğu kesimdir. Bu bölgede sıcaklık -40 dereceye kadar düşmektedir.Yıllık yağış miktarı bu bölgede daha fazladır. Kış mevsiminde yağışlar kar şeklinde görülmektedir ve uzun süre yerde kalmaktadır. Yazları sıcaklık 20 derecenin üzerine kadar çıkmaktadır. Yukarı Fırat bölümü daha güneyde kalarak ve yükseltinin az olması nedeni ile sıcaklık değerleri yıl içerisinde daha yüksektir. Bu bölgede de kış yağışları fazla, yaz mevsimi ise kurak geçmektedir.

Doğu Anadolu Bölgesi İklimi; yıllık ortalama yağış miktarı 500 ila 600 mm dir. Buharlaşmanın az olmasından dolayı yağış miktarı yeterli olmaktadır.Bölge de yükselti fazlalığından dolayı fazla yağış alır. Doğal bitki örtüsü karasallığın etkisi ile step yani bozkırdır.Ancak yaz yağışlarının görülmesi ile çayır şeklini alır.Yağışın fazla miktarda görüldüğü yüksek kesimlerde ormanlıklar bulunmaktadır. Türkiye de orman varlığı olan bölgelerde 5. sırayı almaktadır. Bölgede yer alan Iğdır ovası en az yağış alan bölümdür.Buranın yağış ortalaması yaklaşık olarak 250 mm dir. Iğdır ovası daha alçakta kaldığı için kış mevsiminde daha ılık geçmektedir. İklimi nedeni ile orman miktarı çok az olan bölgemizde var olan ormanlarda tahrip edilmiştir.
]]>
İstanbul İklimi https://www.iklim.gen.tr/istanbul-iklimi.html Sat, 09 Mar 2019 17:35:19 +0000 İstanbul iklimi, bulunduğu coğrafyaya bağlı olarak Karadeniz iklimi, Akdeniz iklimi ve Marmara iklimi etkisi altındadır. İstanbul  kışın Akdeniz'den gelen ılık lodos rüzgarları ve Balkanlar'dan gelen soğuk kuru İstanbul iklimi, bulunduğu coğrafyaya bağlı olarak Karadeniz iklimi, Akdeniz iklimi ve Marmara iklimi etkisi altındadır. İstanbul  kışın Akdeniz'den gelen ılık lodos rüzgarları ve Balkanlar'dan gelen soğuk kuru havanın  etkisi ve ayrıca Karadeniz'den  gelen yağışlı havaların etkisi altındadır. Bulunduğu  coğrafya 3 ayrı iklimin kesişim noktasıdır. Yıllık  ortalama yağış miktarı 823 mmdir. Güney sahilleri 750 mm + yağış alırken kuzey sahilleri yer yer 1000 mm yağış alır. Yıllık ortalama sıcaklığı ise 13.5 olup  en düşük sıcaklık -16,1 derece ve en yüksek sıcaklık 41.5 tur. Yıllık sıcaklık aralığı -16.1 ile 40.5 arasında gider. Yağışların ise yaklaşık %40 kış,%20 si ise ilkbaharda olur. Kar  yağışlı gün sayısı yılda iki haftayı geçmez. Genel  olarak iklim;  yazları  sıcak ve kurak,  kışları ise ılık ve yağışlıdır. Yani genel olarak Akdeniz ve Karadeniz iklimleri arasında geçiş görülür.Haziran en sıcak ve ocak en soğuk aylarıdır.Şu ana kadar İstanbul en düşük sıcaklığını 9 Şubat 1929 da -16.1 derece; en yüksek sıcaklığını ise  11 Temmuz 2000 de 40.5 derece olarak kaydedilmiştir.

İstanbul 1994 senesine kadar kuraklık çekmiştir. Fakat  son 20 yılda alınan önlemlerle su sıkıntısı kalmamıştır.Ayrıca şehir oldukça rüzgarlıdır. Ortalama yıllık rüzgar hızı saatte 17 km dir.

Çok zengin bir bitki örtüsüne sahip olan İstanbul'da genelde Akdeniz yöresine ait bitkiler vardır. Bunlar:Şimşir,meşe,gürgen,çayır,çınar,kayın,karaağaç,
kestane ,ladin,servi,çam ve maki gibi 2500 bitki türü yetişmektedir. Bu bitkilerin bir kısmı yöreye endemik olup bir kısmında Akdeniz  ve Karadeniz yöresine özgüdür. Genellikle  ormanları oluşturan ağaçlar İstanbul'un kuzeydoğusunda, Alemdağ' ın kuzeyinde ve Polonezköy de yer alır.
İklimi ormanların oluşturması en önemli etkendir. Şehirdeki en büyük ve popüler olan orman " Belgrad Ormanları"dır. Ayrıca  buğday ve ay çiçek üretiminde Türkiye'nin  en önde gelen illerindendir. Özellikle  ülkemizde ay çiçek üretiminin yarısı İstanbul tarafından  karşılanmaktadır.
]]>
İklim https://www.iklim.gen.tr/iklim.html Sat, 17 Nov 2018 01:59:01 +0000 İklim, Bir bölgedeki hava şartlarının,geniş zaman ve bölge üzerindeki ortalamasına iklim denir.  İklimi inceleyen bilim dalı da klimatolojidir. Sıcaklık, basınç rüzgar, nem ve basınç bir bölgedeki iklimi belirleyen e İklim, Bir bölgedeki hava şartlarının,geniş zaman ve bölge üzerindeki ortalamasına iklim denir.  İklimi inceleyen bilim dalı da klimatolojidir. Sıcaklık, basınç rüzgar, nem ve basınç bir bölgedeki iklimi belirleyen etkenlerdir. Günlük hava şartları ortalaması iklim değil hava durumudur. Hatta aylık hava koşullarına bile iklim denmesi doğru değildir. İklim hava koşullarını yüzeyden alır. Çünkü; bir bölgenin iklim özelliklerine uygun olmayan, hava koşulları yıllarca devam edebilir. Bu nedenle iklim hava şartlarının ortalamasıdır. Bölgedeki iklime etki eden faktörler vardır. Isı, güneş ışınlarının bölgeye dik mi yoksa farklı açıdan mı etkilediğidir. Deniz kıyısına da bulunan yerlerde sıcaklıkta değişme fazla olmaz. Soğuk ve sıcak akıntılarda iklimi etkiler. Yüksek terlerde hava yoğunluğu azdır. Hava yoğunluğunun az olması sıcaklığın düşmesine neden olur. Soğuk ve sıcağında yer değiştirmesi iklimi büyük ölçüde etkiler.
İklim
Denizden uzak bölgelerde kurak iklim yaşanır. Step ve çöl iklimleri kurak iklimlerdir. Kurak iklim ile ekvator iklimi arasındaki iklim tropikal iklimdir.   Okyanus ve ılımlı kara iklimi ise ılımlı iklimlerdir. Sıcaklıklar 10 ile 20 derece arasında farklılıklar gösterir. Soğuk iklimler de ise en sıcak ay ortalaması 0 derecenin altındadır. Yazın karlarda erimeler olurken, yağmur da pek rastlanmaz. Soğuk iklimin diğer bir şeklide buz iklimidir. Buz ikliminde kar erimesi daha azdır ve daha sert bir iklimdir. Denize yakın bölgelerde mevsimler arasındaki fark daha azdır. Çünkü deniz ılımanlaştırıcı etkiye sahiptir. Enlem arttıkça güneş ışınlarının, yüzeye vurma derecesi azalır ve soğuk bir iklim hüküm sürer. Bir bölgede bulunan dağlar da, iklimlerin oluşmasında etkilidir. Eğer dağlar kıyıya paralelse, bölgeye hakim olan iklim iç kesimleri etkilemez. Bu sebepten dolayı, iç Anadolu bölgesinde karasal iklim hüküm sürer.

Dünya üzerinde görülen iklim tipleri:
 • Çöl iklimi
 • Ekvatoral iklim
 • Kutup iklimi
 • Savan iklimi
 • Karasal iklim
 • Tundra iklimi
 • Akdeniz iklim
 • Karadeniz iklimi
 • Muson iklimi
Türkiye de ise üç ana iklim tipi vardır. Bunlar; ak deniz iklimi, kara deniz iklimi ve karasal iklimdir. İklimin insanlar üzerinde etkileri vardır. İnsanların, ekonomik faaliyetlerini, karakterlerini,  yeryüzü dağılışları, yiyecek ve giyeceklerini ve fizyolojik gelişimlerini etkiler. İklimin çevre üzerindeki etkileri ise, tarım, turizm, endüstri dağılışı, bitki örtüsü çeşitliliği, erozyon, denilzerin tuzluluk oranı ve kayaların çözülme türüdür.
]]>
Marmara Bölgesinin İklimi https://www.iklim.gen.tr/marmara-bolgesinin-iklimi.html Sat, 17 Nov 2018 14:47:47 +0000 Marmara Bölgesinin İklimi;  Marmara bölgesinin iklim tipi geçiş iklimi özelliği gösterir. Akdeniz iklimi ile Karadeniz ikliminin kesişme noktasında yer alan Marmara bölgesinin iç kesimleri bozkır iklim tipindedir. Bu yüzden çe Marmara Bölgesinin İklimi;  Marmara bölgesinin iklim tipi geçiş iklimi özelliği gösterir. Akdeniz iklimi ile Karadeniz ikliminin kesişme noktasında yer alan Marmara bölgesinin iç kesimleri bozkır iklim tipindedir. Bu yüzden çeşitli iklimlerin etkisi altındadır. Sık değişim gösteren bir iklim yapısına sahiptir.Kesintisiz dağ engelleri olmadığından bölgedeki birçok alan Balkan yarımadasından gelen rüzgarlara açıktır. Bu özellikleri yüzünden Marmara İklimi kendine has bir geçiş iklimi özelliği geliştirmiştir. Bu farklılık birçok alanda Marmara bölgesinin yapısını etkilemiş, birçok farklı ürün birlikte yetiştirilebildiği için Türkiye'nin meyve ve sebze üretiminde 1. sıraya yükselmiştir. Bu üretim yanında sanayileşmenin de gelişmesinin önünü açmış ve iklimin çeşitliliği sayesinde sanayi'de de en ileri bölge olmuştur. Diğer tüm bölgelerimizden daha küçük olan Marmara bölgesi birçok farklı iklimin etkisi altında kaldığından toprak verimliliği en yüksek bölge olabilmeyi başarmıştır.  Turizm açısından daha canlı bir coğrafya olmasında Marmara bölgesinin farklı iklim yapısının etkisi vardır. 

Marmara Bölgesinin İklimi
Özellikle Güney Marmara kıyıları bozulmuş Akdeniz iklimi etkilidir ve bitki örtüsü makiye benzer. Sahil kısmında Zeytinlikler bulunur Don olayları Akdeniz iklim kuşağında yer alan bölgelere nazaran daha sık yaşanır. Yaz kuraklığı ise nispeten daha hafiftir. Bu yönüyle her mevsimi yağışlı olan Karadeniz iklimden daha çok etkilenmiştir. Gökyüzü sık sık kapalı olduğundan sis olaylarına daha sık rastlanmaktadır. İç kesimlere gidildikçe ise karasallığın etkisi artar. Ergene havzası bozkırın etkisi altındadır. 

En çok yağış aldığı aylar Aralık, Ocak ve Şubattır. En soğuk olduğu ayların sıcaklık ortalaması 5 santigrat derece kadardır.  Marmara bölgesinde yıllık yağış miktarı en az olan il; Bilecik(446 mm); en çok yağış alan il ise Adapazarıdır(824 mm). Yıllık ortalama yağış miktarı 500-1000 mm arasında değişir. Bölgede kar yağışlı gün sayısı ortalama 10 gün kadardır. Kış aylarında sert ve soğuk havanın yanında hızı çok yüksek olan Lodos tipleri de görülür.  Bölgenin hakim rüzgarları Kuzey ve Kuzeydoğu'dan estiği halde sıcaklığın sıfırın altına düştüğü zamanlar çok az görülür. Bölgede ölçülen en düşük sıcaklık değerleri Bursa'da ölçülmüştür. 

En sıcak olduğu aylar ise, Mayıs sonu ,Haziran, Temmuz ve Ağustos başlarıdır. Sıcaklık ortalamaları yaz ayı içinde 25-28 derece arasında değişir. Farklı iklim kuşaklarında yer alması iklim kuşaklarına bağlı değişen bitki örtüsünü de etkilemiştir. Marmara bölgesi iklimin sayesinde birçok farklı bitki türüne ev sahipliği yapar. Bölgenin güney kesimleri ve alçak bölgelerinde Akdeniz ikliminin bitki örtüsü yer alırken, yüksek bölgeler ve kuzeye bakan yamaçlarda geniş yapraklı ormanlar ve Karadeniz bitki örtüsü hakimdir. İç kesimlere gidildikçe bitki örtüsü bozkırlaşır. Son yıllarda sanayileşmenin etkisiyle Ormanlık alanlar tahrip edildiğinden karasal özellikler Karadeniz ikliminin olduğu alanları da etkilemeye başlamıştır. Bölgede ölçülen en yüksek sıcaklık değerleri ise Balıkesir'e aittir. 
]]>
Dünya İklim Haritası https://www.iklim.gen.tr/dunya-iklim-haritasi.html Sat, 17 Nov 2018 20:39:03 +0000 Dünya iklim haritası, Dünya'nın farklı bölgelerinin farklı coğrafi özellikler göstermesi nedeniyle  her bölgenin kendine has ve kendine özgü iklim özellikleri oluşmuştur. Bazı bölgelerde yüzlerce kilometrelik sahalar Dünya iklim haritası, Dünya'nın farklı bölgelerinin farklı coğrafi özellikler göstermesi nedeniyle  her bölgenin kendine has ve kendine özgü iklim özellikleri oluşmuştur. Bazı bölgelerde yüzlerce kilometrelik sahaları etkileyen büyük iklim grupları vardır. Bunlara makroklima denilmektedir. Makroklima iklimler içerisinde ise bölgesel değişiklikler gösteren, özel koşullu iklim alanları oluşur. Bunlar mikroklima iklimlerdir. Dünyada bunlara örnek verebileceğimiz; bölgesel örneklere bakarsak  Iğdır'da pamuk tarımının yapılması ve Rize'de turunçgil yetiştirilmesi mikroklima olarak adlandırılır. Dünya İklim Haritaları hazırlanırken Mikroklima iklimler baz alınmaz. Makrıklima iklimlere göre haritalar hazırlanır ve iklim kuşakları belirlenir. 
Dünya iklim haritasında sıcak iklimlerde ekvatoral iklim de görülmektedir. Ekvatarol  iklimin görüldüğü yerler; 10 kuzey ve güney enlemleri arasında etkilidir. Özellikle; Amazon, Kango havzaları, Malezya, Endonezya, Filipinler, Papua ve Yeni Ginede çok etkilidir. Konveksiyon iklimler; ısınan havaların yükselerek soğuması ile oluşmaktadır. Ekinoks tarihinde maksimum düzeye yetişir. Ekvator iklimlerde genel olarak sıcaklık nem oranına elverişlidir. Ekvator iklimlerin genel olarak görüldüğü yerler; Afrika, Kango havzası, Endonezya adaları, Gine körfezi kıyılarında görülmektedir.  Dünya İklim Haritası
     
Dünya iklim haritası; ekvatarol bölgelerde 1000 m nin altındaki yerlerde sık sık orman örtüleri, makiler, bataklıklar, yüksek derecede sıcaklıklar, nemler, buharlaşmalar, yağışlar sebebiyle nüfus genel olarak azınlıktadırlar. Muson iklimi; muson rüzgarlarının etkili olduğu güney ve güneydoğu bölgelerinde etkilidir. Avustralya' nın kuzeyinde ve doğu Afrika'da Madagaskar adalarında daha fazla etkilidir.

Muson ikliminin özellikler:
 • Muson rüzgarlarından dolayı bu iklimde yaz mevsimleri yağışlı, kış mevsiminde ise kuraktır.
 • Bu yönüyle muson iklimi sava iklimi ile bire bir benzerlik gösterir.
 • Sıcaklık ortalamaları ise tüm yıl sadece on santigrat üstündedir.
 • Muson iklimi, savan iklimi arasındaki sıcaklık farkı iklimlerine göre daha fazladır.
 • Yıllık yağış miktarları 1000- 2000 mili metre civarında olabiliyor.
 • Kıyı kesimlerinde yağış miktarları pek görülmemektedir.
 • Muson ikliminin bitki örtüsü kış aylarında ağaçlar yapraklarını döker.
 • Yaprakları geniştir. Geniş yapraklı muson ormanlarıdır.
Çöl iklimleri; sıcak ve kuraktır. Sıcaklık dereceleri çok yüksektir. Yağışlar pek fazla görülmemektedir, yok denilecek kadar azdır. Yağış miktarları 130 milimetrenin altında olan bölgelerde çöl iklimleri görülmektedir. Bunaltıcı ve kavurucu bir sıcaklığı vardır. Bu nedenle çöl bölgelerinde yağış olmadığından kaynaklı kuraklık en ön saflardadır. Çöllerin nem oranı çok düşüktür. Belirli yağışları olmaz. Çöl fırtınaları hortum şeklinde olmaktadır. Çöllerin sıcaklık farkları kayaların fiziksel olarak parçalanmasına yol açar. Çöl ikliminin doğal bitki örtüleri kurak, ot ve çalılardan oluşur. Çöl iklimi kurak olduğu için kaktüsler yetişir. Yağmur suları gövdelerinde biriktiği için kaktüsler daha yoğunlukta yetişir. Sıcaklık farkları belirgindir. Vahalar akarsu boylarında büyük su kaynakları yanında gelişmiştir. çöl iklimlerinin görüldüğü yerler; Arabistan, Meksika çöllerinde, Kaliforniya, Kolorada, Fas gibi yerlerde görülmektedir.
]]>
Çin İklimi https://www.iklim.gen.tr/cin-iklimi.html Sun, 18 Nov 2018 20:10:15 +0000 Çin İklimi, ilk başta Çin Halk Cumhuriyetini tanıtalım ve sonra iklimi hakkında bilgi verelim. Çin Halk Cumhuriyeti; yüz ölçümü bakımından dünyada üçüncü, nüfus açısından en büyük Güney Doğu Asya ülkesidir. Çin İklimi, ilk başta Çin Halk Cumhuriyetini tanıtalım ve sonra iklimi hakkında bilgi verelim. Çin Halk Cumhuriyeti; yüz ölçümü bakımından dünyada üçüncü, nüfus açısından en büyük Güney Doğu Asya ülkesidir. Çin'in başşehri Pekin'dir. Resmi dili Çince'dir. Din konusunda çeşitlilik görülmektedir. Konfüçyonist, Budist, Taoist ve İslamiyet dinleri görülmektedir. Para birimleri Yuan olarak adlandırılır. Nüfus olarak ise en son ki veriler doğrultusunda 1,367,000,000 olduğu bilinmektedir.

Çin İklimi
Çin'in Doğusun'da; Büyük Okyanus, Kuzey ve Güney Kore vardır. Batısın'da; Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Afganistan ve Pakistan vardır. Kuzeyin'de; Rusya federasyonu ve Moğolistan vardır. Güneyin'de; Hindistan, Nepal, Bhutan, Myanmar, Laos ve Vietnam yer almaktadır. 

Çin'in İklimi;

Çin büyük değişkenlik gösteren iklim yapısına sahiptir. Karasal iklim; ülkenin kuzey, batı ve kuzeybatı kesimlerinde hakimdir. Muson iklim; ülkenin güney, doğu ve güneydoğusunda görülür. Sert karasal iklim; ülkenin batı bölümlerinde hakimdir. Çin'de güneyden kuzeye gidildikçe hava durumunda değişiklik başlar. Kış mevsiminde Orta Asya üzerinde bulunan soğuk ve yüksek basınçlı hava karalardan denizlere doğru bir rüzgara sebep olur. Yazın ise bunun tam tersi görülür. Kışın kuzey rüzgarları, yazın güney rüzgarları görülür. Dört mevsim oldukça belirgin yaşanır. Denizlerden karalara esen rüzgarlar nemli oldukları için doğu kesimleri bol yağış alır. Bu yüzden yağışlar yaz dönemlerine rast gelmektedir. Bu dönemde soğuk dalgalar, kasırgalar ve tayfunlar çok görülür. Yağış konusunda batı kesimleri çok şansız bir bölgedir. Kuzeybatı da yağış ortalaması 50 mm iken, güneydoğuda yağış ortalaması 3000 mm olmaktadır. Güneydoğu da ki bu yağış yıllık yağışın %80'nine tabi olmaktadır. Güney de yağışlar mayıs ve ekim aylarında görülür. Kuzeyde yağışlar ise temmuz ve ağustos aylarına denk gelir. 

Çin'in yaz mevsiminde kuzey ve güney bölgeleri hemen hemen aynı sıcaklığa sahipken, kış aylarında bu fark 35 dereceye kadar çıkar. Kuzey bölgesi sert ve soğuk kış mevsimi yaşarken, güney bölgesi ılıman bir kış mevsimi görülür. Kuzey'de yılda en az bir ay boyunca sıcaklık donma noktasının altında kalır. Özellikle kuzeybatının iç kesimlerinde sıcak ve soğuk aynı günde yaşanır. '' Şafakta kürk kaplı ceket, öğlen ince gömlek '' deyimi, buradaki bir günü doğru bir şekilde anlatmaya yetecektir. Soğukluğun etkisi güneye gidildikçe azalmaktadır. 

Çin'in yüksek dağları, düz ovaları, bataklık deltaları ve bomboş çölleri olmasından dolayı bitki örtülerinde de değişiklik görülmektedir. Güneyin'de bambular ve renk renk çiçeklerle dolu astropikal bir orman görülür. Kuzeyde ki dağlarda ladin ve çamlar yetişir. Dünyanın bir çok yerinde anayurdu Çin olan çeşitli çiçekler, bodur ağaçlar ve süsü bitkileri yetiştirilmektedir. Dünyada bitki kaynaklarının en zengin olduğu ülkelerden biridir ve üçüncü sırada yer alır. Çin yosun bitkileri 106 familyaya ayrılır ve dünyanın yosun familyasının %70'ini oluşturur. Ayrıca 30 binden fazla bitki çeşidine sahiptir.

Çin deki çeşitlilik hayvan varlığında da mevcuttur. Güneyde maymun, kaplan ve semenderler yaşarlar. Güneybatıda dev panda ve keçiye benzer takin adı verilen bir çeşit antilop türü yaşar buda dünyanın hiçbir yöresinde bulunmamaktadır. Batı kesiminde en güzel sülünler yaşar ve tarih öncesi zamandan kalma küçük timsahlar yalnızca dünyanın üçüncü büyük ırmağı olan Yangtze Havza'sında bulunur.

Görüldüğü gibi Çin iklimindeki değişiklik tarıma ve hayvancılığı da çeşitlilik katmıştır. Bu çeşitlilik Çin'in tabi kaynaklarını, sosyal hayatını ve ekonomisini de olumlu - olumsuz yönde etkilenmesine sebep olmaktadır.
]]>
Geçiş İklimi https://www.iklim.gen.tr/gecis-iklimi.html Mon, 19 Nov 2018 12:51:13 +0000 Geçiş iklimi,  bazı faktörler ve coğrafi konum nedeni ile iki iklim tipinin özelliklerini gösterip, ancak bu iki iklim tam olarak gösterdiği etkileri göstermeyen bir tür iklim tipidir. Örnek vermek gerekirse, aslında Marmara Bö Geçiş iklimi,  bazı faktörler ve coğrafi konum nedeni ile iki iklim tipinin özelliklerini gösterip, ancak bu iki iklim tam olarak gösterdiği etkileri göstermeyen bir tür iklim tipidir. Örnek vermek gerekirse, aslında Marmara Bölgesi tam anlamı il bir geçiş iklimi göstermektedir. Akdeniz ve Karadeniz iklim tiplerinin arasında kalmış, bir geçiş iklimi bu bölge de yaşanmaktadır. Marmara bölgesinde, Karadeniz iklimin soğuk halinden daha fazla soğukluk yaşansa da yağış bakımından Karadeniz ikliminin gereği olan fazla yağış, bölgede yaşanmamaktadır. Yazında Akdeniz iklimi gibi güneşli gün sayısı çok olup, Akdeniz Bölgesi kadar çok sıcak değildir.

Marmara bölgesinde yıllık ortalama yağış miktarı 650-800 mm arasında olup, yağış en az kış aylarında, en yüksek ise yaz aylarında rastlanır. Kuzeyden güneye doğru gidildikçe yağışların azaldığı, yaz kuraklığının da biraz daha arttığı hissedilmektedir. Geçiş ikliminin görüldüğü Marmara bölgesinde bulutlu gün sayısı  Karadeniz kıyılarından daha az, Ege ve Akdeniz kıyılarından daha çok yaşanmaktadır. Nem oranı ise ortalama % 72-76 'dır. Rüzgar yönü ise poyraz ve lodos olup, kış ayları, çok soğuk, karlı ve don olan gün sayısı fazladır. Yaz ayları ise çok sıcak olmayıp, kurak halinde geçer.

Geçiş İklimi
İç Anadolu bölgesinde güney batı tarafında olup, ortalama yükseltisi 900-1000 m arasında değişen Göller Yöresinde ve İç Batı Anadolu Bölümü iklim ile Akdeniz iklimi arasında bir geçiş iklim tipi yaşanmaktadır. Göller Yöresinin güney kesiminde 2000-2500 metreyi bulan dağlar,denizin ılımanlaştırıcı etkisini iç kesimlere girmesine engel olup, yıllık ortalama sıcaklık 12-14 derece olmaktadır.İşte bu nedenle, bu yöre Akdeniz bölgesinde görülen değerlerden düşük olup, İç Anadolu bölgesinde görülen değerlerden yüksektir. Ocak ayının ortalama sıcaklığı 1-4 derece ,temmuz-ağustos aylarında sıcaklık ise  21-25 derece olmaktadır. Göller Yöresinde yaz aylarında bazen 45 dereceyi bulan sıcaklık, kış aylarında ise -15 dereceyi bulmaktadır. Bu zamana kadar görülen en düşük sıcaklık  -23 derece ile Beyşehir'de, en yüksek sıcaklık ise 40 derece Burdur'da görülmüştür. Göller Yöresi Akdeniz bölgesinde olmasına rağmen, yaz sıcaklığı ve kuraklığı Akdeniz bölgesinden daha hafif bir şekilde geçmektedir. Kış aylarında ise, karasal iklim yaşanıyor gibi sık sık kar yağar. İşte bu özellikleri ile Göller yöresi, Akdeniz ikliminden ayrılarak geçiş iklimin görüldüğü yerler arasına girmektedir. Yine aynı şekilde Göller yöresinde yağışlı geçen gün süreler Akdeniz ve Ege bölgesinden fazla bir şekilde yaşanmaktadır.
]]>
Türkiyede Görülen İklim Tipleri https://www.iklim.gen.tr/turkiyede-gorulen-iklim-tipleri.html Mon, 19 Nov 2018 18:17:54 +0000 Türkiye'de görülen iklim tipleriİklim dünya üzerinde çok çeşitlilik gösteren, bir yerde bitki örtüsünü,yağışı ve hatta tarımı bile etkileyen en önemli bir faktördür. İklim bulunduğun yerin enlemine, yükselti Türkiye'de görülen iklim tipleri

İklim dünya üzerinde çok çeşitlilik gösteren, bir yerde bitki örtüsünü,yağışı ve hatta tarımı bile etkileyen en önemli bir faktördür. İklim bulunduğun yerin enlemine, yükselti ve yer şekillerine bağlıdır. Bu faktörler değiştikçe her bölgede farklı ilkim yapısı oluşur.

Türkiye de ise tsubtropikai ve ılıman kuşakları arasında yer alır. Bulunduğu konumdan dolayı Türkiye’de çok farklı yer şekilleri ve farklı iklim tipleri vardır. Kıyılarımızda denizlerin etkisiyle ılıman bir iklim oluşurken, iç kesimlerde ise karasal bir iklim görülür.  Ülkemizde dağların uzanışı da iklim farklılığı oluşturmaktadır. Dağların denize paralel uzandığı bölgelerde, denizin ılıman etkisi, iç kesimlere oluşmaz ve iç bölgelerde karasal iklim vardır. 

Ülkemizde, iklim çeşitliliği bakımından çok şanslı olup, Akdeniz iklimi, karasal iklim ve Karadeniz iklimi görülmektedir.

Akdeniz iklimi, yaz aylarının sıcak ve kurak geçtiği, kış aylarında ise daha ılıman ve daha hafif yağışlı bir iklim görülmektedir. Akdeniz ikliminde maksimum yağış kış aylarında yaşanır. Yaz ayları ile kış ayları arasında çok farklılık vardır. Günlük sıcaklık farkları çok azdır. Yıllık sıcaklık ortalamasına bakıldığında, kış aylarında ortalama sıcaklık 11 derece iken, yaz aylarında ise sıcaklık 35 derecenin üzerindedir. Yıllık sıcaklık ortalaması yüksek olup 20 dereceyi bulmaktadır. Akdeniz kıyılarında daha çok gözükmesine rağmen, Ege ve Marmara bölgesinin kıyı kesimlerinde de Akdeniz iklimi görülmektedir. Ege bölgesinin dağlarının uzanış yönü itibarı ile Ege bölgesinin iç kesimlerinde de Akdeniz iklimi görülmektedir. Yine aynı şekilde Marmara bölgesinde Akdeniz iklimi görülür, ancak bu bölgede kış ayları biraz daha sert geçmektedir.  Hatta Akdeniz iklimi özelliklerinden birisi olmayan kar yağışı, Marmara bölgesinde görülmektedir. Bu iklimin bitki örtüsüne bakıldığında, karakteristik bitkisi makiler yer almaktadır. Maki bitkileri ise defne, mersin, kekik gibi bitkiler vardır. Ülkemizde Akdeniz iklimine bağlı olarak turunç meyveleri yetişmektedir. Portakal, mandalina, limon bu bölgelerde yetişir. Anamur muz üretimi bakımından ülkemizde ilk sırada yer almaktadır.

Türkiyede Görülen İklim TipleriKaradeniz iklimi, adını Karadeniz'den alan bu iklim tipi, daha çok ülkemizde Karadeniz bölgesinin kıyı kesimlerinde etkisini sürdürür. Karadeniz ikliminde hemen hemen her mevsimde yağış görülmektedir. En az yağış ilk bahar aylarında düşmektedir. Doğu Karadeniz ve Batı Karadeniz bölümleri en fazla yağış alan yer arasındadır ve daha çok sonbahar aylarında yağışlar daha çoktur. Orta Karadeniz ise daha çok kış aylarında en çok yağışı alır. Karadeniz ikliminin doğal bitki örtüsü, sık ormanlardır. Ülkemizde çok yağış alan yerler olduğu için çay, fındık bu bölgede yetiştirilir. Son zamanlarda ise kivi üretimi artmaya başlamıştır. Karadeniz dağlarının yüksek kesimlerinde ise Alpin çayırları yer almaktadır.

Karasal iklim, ülkemizde en çok görülen ve en yaygın bölgede görülen iklim çeşididir. Başta Doğu Anadolu, Güney Doğu Anadolu ve İç Anadolu bölgelerinde bu iklim tipinin etkisi çoktur. En kurak iklim Karasal iklim olup, kış aylarında çok sert geçer soğuk ve kar yağışı çok etkilidir. Yaz ayları ise çok kurak geçmekte ve en çok sıcaklık bu aylarda görülmektedir. En çok yağışı ise ilk bahar aylarında almaktadır. Karasal iklimin genel bitki örtüsü bozkırdır.

]]>
Türkiye İklimi https://www.iklim.gen.tr/turkiye-iklimi.html Tue, 20 Nov 2018 16:09:42 +0000 Türkiye iklimi, iklim kuşaklarından ılıman nesil ile subtropikal nesil aralarında bulunur. Ülkemizin coğrafi konumu ve yer şekilleri sonucu olarak ikliminin, çeşitli özellikte iklim tiplerinin oluşmasına yöntem açmıştır Türkiye iklimi, iklim kuşaklarından ılıman nesil ile subtropikal nesil aralarında bulunur. Ülkemizin coğrafi konumu ve yer şekilleri sonucu olarak ikliminin, çeşitli özellikte iklim tiplerinin oluşmasına yöntem açmıştır. Sahil yerlerinde denizlerin tesiriyle daha ılıman iklim nitelikleri görülür. Dağların yüksekliği ve uzanışı deniz tesirlerinin iç kesimlere erişmesini önler. Bu sebeple iç kesimlerinde karasal iklim nitelikleri görülür. Yurdumuz kuzeyindeki 1/2 küredeki ılıman iklim kuşağındadır. çoğunlukla 4 mevsim vardır. Fakat denizlerin ve dağların tesiriyle iklim her yörede benzer geçmez. 

Ülkemiz'de başlıca üç iklim tipi görülür 
Akdeniz iklimi
Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve bol yağışlıdır. en çok fazla miktarda yağış kış mevsiminde görülür. Natürel Bitki örtüsü makiler ve çam ormanlarıdır. Makiler her mevsim yeşil olan bodur bitkileridir. Keçiboynuzu, mersin, böğürtlen, delice, bodur meşe, defne, bodur ardıç... benzeri çeşitleri vardır. Yurdumuzun Güney Marmara, Sahil Ege ve Akdeniz yerlerinde bu iklim karar sürer. 
Karadeniz iklimi
Her mevsimi yağışlı ılıman tek iklimdir. yazları serin, kışları ılık geçer. en çok fazla miktarda yağmurlar güzde yağar. Doğu Karadeniz kısmı ülkenin en yağmurlu yöresidir. Yurdumuzun en ormanlık alanı bu bölgedir. 
Karasal iklim
Yazları sıcak ve kurak, kışları sıcak olmayan ve Kar yağışlıdır. Yağmurlar en çok fazla miktarda ilkbaharda yağar. İç Anadolu'da, az yağışlı, kışları sıcak olmayan yazları sıcak tek siyah iklimi vardır. Buralarda ilkbaharlar çok fazla miktarda harika olabilir. Doğu Anadolu'daki siyah ikliminde kışlar çok fazla miktarda katı ve uzunca geçer. yurdumuzun en sıcak olmayan yöresi Erzurum-Kars civarıdır. Kış Mevsiminde sıcaklık eksik 45-47 derece olabilir. 7-8 Ay kış yaşanır. Güneydoğu Anadolu Kısmında ise yazları çok fazla miktarda sıcak geçtiğimiz tek siyah iklimi vardır. Yağışları çok fazla miktarda yetersizdir. Urfa, Mardin, Diyarbakır yöresinde yazın sıcaklığın 45 dereceye çıktığı olabilir. siyah ikliminde yağışlar az olduğundan Toprak bozkır durumundadır. Bahar yağmurlarıyla yeşeren yamaçlarda nitelik renk çiçeklerin açar. Bodur yeşillikler görülür. Yaz kuraklığında tümü kurur. Ağaçlar fazladan fazla miktarda akarsu boylarındandır. 
Türkiye İklimi 
 • En az aşağı yukarı sıcaklıklar, Kuzeydoğu Anadolu'da görülür. 
 • En yüksek aşağı yukarı sıcaklıklar, Güneydoğu Anadolu Bölgesinin güneyi ile Akdeniz kıyılarında görülür. 
 • En az hararet ile maksimum hararet arasındaki değişiklik 8°C den fazladır. 
 • Sıcaklık çoğunlukla güneyden kuzeye gidildikçe azalmaktadır. 
 • 2. Temmuz Ayı Aşağı Yukarı Hararet Dağılışı 
 • Temmuz ayı içinde, bölgeler arasındaki hararet farkı Ocakta ayına nispeten daha yetersizdir. 
 • Temmuz ayı içinde en az hararet, Kuzeydoğu Anadolu, Karadeniz kıyıları ve Marmara'nın kuzeyinde görülür. 
 • Bu ayda maksimum sıcaklıklar,Güneydoğu Anadolu Bölgesinde görülür 
 
Türkiye İkliminde Gösterişli Etmenler 
Matematik Konumu 
Türkiye konumu bakımından güneş ışınlarının yüksek geldiği meydanın dışındadır. 
Yer şekilleri (Yükselti,dağların uzanış istikameti ve bakı) 
Ülkemiz'de yer şekillerinin farklılık göstermesinden ötürü az uzaklıkta iklim değişimi fazladır ve benzer tarihlerde çeşitli mevsim nitelikleri yaşanabilmektedir. Yükseltinin tesiriyle hararet Ülkemiz'de batıdan doğuya doğru azalır.  
Bakı tesirinden ötürü dağlarımızın güneye bakanımız yamaçları tüm sene kuzeyindeki yamaçlarına yönelik daha sıcaktır. 
Denize yönelik konum 
Kıyı bölgelerde nem fazla miktarda olduğunda buralarda havada meydana iştirak eden geç ısınır, geç soğur. 
Rüzgarların esme istikameti 
Ülkemiz'ye kuzeyden iştirak eden rüzgarlar sıca]]> İklimler Ve Özellikleri https://www.iklim.gen.tr/iklimler-ve-ozellikleri.html Wed, 21 Nov 2018 15:49:40 +0000 İklimler ve özellikleriGenel özellikleri bakımdan iklimler 3 gruba ayrılır. Bunlar sıcak iklimler, soğuk iklimler ve ılıman iklimlerdir. İklim tiplerini ayıran en önemli özellikleri bitki örtüleridir. Sıcak ik İklimler ve özellikleri
Genel özellikleri bakımdan iklimler 3 gruba ayrılır. Bunlar sıcak iklimler, soğuk iklimler ve ılıman iklimlerdir. İklim tiplerini ayıran en önemli özellikleri bitki örtüleridir. Sıcak iklimler; ekvatoral iklimler, tropikal iklim, muson iklimi ve çöl iklimidir. Ekvatoral iklim, yıllık sıcaklığı ortalama 25 derece civarındadır. Yıllık ortalama sıcaklık farkı 4 dereceyi geçmez,  yağış rejimi düzenlidir. 2000mm den fazla yıllık yağış miktarı vardır. İklimi nemli sıcak olduğu için, daima yeşildir ve yağmur ormanları vardır. Bu ağaçların boyu 60 metreyi bulur. Çok sık oldukları için, güneş ışınları zemine fazla vurmaz.
Tropikal iklimde sıcaklık ortalama 20 derece civarındadır. Yazlar yağışlı kışlar kuraktır. Yıllık ortalama yağış miktarı 1000-2000mm civarındadır. Yağışlar yağmur şeklindedir. Bitki örtüsü ise yaz yağmurlarıyla yeşeren, 1.5 metreyi bulan uzun boylu otlardan oluşan savanlardır. Savanların arasın da seyrek olarak ağaç toplulukları vardır. Bu iklim bölgesinde fil, antilop, aslan gibi hayvanlar yaşar. Muson iklimi asya kıtasının güney doğusun da görülür. Muson rüzgarlarının etkisiyle, bu iklim tipi oluşur. Sıcaklık 25 dereceyi geçer. Kışın sıcaklık azalır. Yıllık ortalama 2000mm civarın da yağış vardır. Muson rüzgarları denizden karaya doğru estiği için, yağışlar yazın görülür. Kışları da genellikle kurak geçer. Yağışları da yağmur şeklindedir. Bitki örtüsü uzun boylu ot topluluklarıdır. Bu tür iklimde pirinç, şeker kamışı ve çay gibi doğal ürünler  yetişir. Çöl iklimi 100 mm den az yağış alır. Bu yüzden çöl iklimi görülür. Nem miktarının da az olmasından dolayı sıcaklık farkı 40-50 derecedir. Bitki örtüsü genellikle kaktüslerden oluşur. Yazlar çok sıcak kışlar çok soğuk geçer.
İklimler Ve Özellikleri
Ilıman iklimler; ak deniz iklimi, okyanusal iklim, karasal iklim ve step iklimi olarak dörde ayrılır. Akdeniz ikliminin olduğu yerler yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlıdır. Yıllık sıcaklık farkı ortalama 18 derecedir. Kışın cephe yağışları görülen bu iklim bölgesin de yazlar kurak geçer. Bitki örtüsü makidir. Defne, zakkum, zeytin gibi çeşidi vardır. Okyanusal iklim, yazları serin,  kışları ılık geçer. Yıllık sıcaklık ortalaması 14-15 derece civarındadır. Her mevsim yağış alır. Bitki örtüsü alçak alanlarda geniş yapraklı, yükseklerde ise iğne yapraklı ormanlardır. Karasal iklimde kışlar çok soğuk ve uzun, yazlar kısa ve sıcaktır. Yıllık sıcaklık farkı 20-40 derece arasındadır. Bitki örtüsü tayga ormanlarıdır. Yağışların azaldığı yerlerde ise bozkır görülür. Step ikliminde yıllık yağış miktarı 300-500mm civarındadır. En fazla yağışa ilkbahar da rastlanır. Bitki örtüsü steptir.
Soğuk iklimler; tundra iklimi, kutup iklimi ve yüksek dağ iklimidir. Tundra ikliminde en sıcak ayın bile ortalaması 10 dereceyi geçmez. Kışın sıcaklık -40 dereceyi bulur. Yağış ortalaması 200-250mm civarındadır. Bitki örtüsü tundra dır. Toprak yılın büyük bir kısmın da donmuş haldedir. Kutup iklimin de ise, sıcaklık-40 dereceyi bulur. ortalama yağış 200mm civarıdır. Zemin buzullarla kaplı olduğu için, bitki örtüsü bulunmamaktadır. Yüksek dağ iklimi sıcak kuşaktaki dağların zirvelerin de bulunur. Yağış az sıcaklık ise düşüktür. Zeminin buzullarla kaplı olmadığı yerlerde,  seyrek otlar yetişir.
]]>
İklim Çeşitleri https://www.iklim.gen.tr/iklim-cesitleri.html Thu, 22 Nov 2018 05:58:04 +0000 iklim Çeşitleri1. Ekvatoral İklimEkvatoral iklim 10 derece kuzey enlemi ve güney enlemi arasında görülmektedir. Bu iklim daha çok Amazon ve Kongo havzalarında etkin olarak görülmektedir. iklim Çeşitleri

1. Ekvatoral İklim
Ekvatoral iklim 10 derece kuzey enlemi ve güney enlemi arasında görülmektedir. Bu iklim daha çok Amazon ve Kongo havzalarında etkin olarak görülmektedir. Endonozya ve ginede çok karşılaşılan bu iklim oldukça sıcak bir iklim çeşididir. Yıllık ortalama sıcaklığı 25 derece olan bu iklim çok fazla sıcaklık farkı göstermez. Son yıllarda bu sıcaklık farkı 44 dereceyi geçmemiştir.  Sıcak ve nemli olan bu bölgelerde sürekli olarak yeşil yağmur ormanları yer alır. 

2. Tropikal İklim
Ekvatoral iklimin yanında bulunan 10 derece ve 30 derece kuzey ve güney enlemleri arasında bulunmaktadır. Sudan, Çad, Nijerya, Moritanya... gibi ülkelerde bu iklim görülür. Bu iklim türünde ortalama olarak sıcaklık 20 derecedir. Ekvatoral iklime göre biraz daha sıcaklık farkı yüksektir. Yazları yağışlı geçen bu iklimde kış ayları kurak geçmektedir. Yıllık olarak bu iklimde yağış miktarı 1000 ile 2000 arasında değişiklikler göstermektedir. Bu yağışlar direk olarak yağmur şeklinde görülür. Yaz aylarında gür ve uzun boylu otlar yetişmektedir. 

3. Muson İklimi
Asya kıtasının güneyinde görülen bu iklim türü aslında iklim türleri arasında en güzel olanıdır. Ne sıcak ne de soğuk olan bu iklim türünde muson rüzgarları etkilidir. Yaz sıcaklıkları 25 dereceyi geçmektedir. Kışın sıcaklıkların düşmesi ile yağışlar artar ve yıllık 2000 mm'yi geçer. Muson ikliminde geniş yapraklı bitkiler yetişmektedir. Bu yapraklar ise uzun ot toplulukları arasında belirir. Bu iklimde şeker kamışı, çay, pirinç gibi önemli bitkiler yetişmektedir. 

İklim Çeşitleri
4. Çöl İklimi
Adından da anlaşıldığı gibi çöl iklimi çöl olan bölgelerde görülmektedir. Yağışlar yok denecek derecede az olsa da 100 mm altında seyretmektedir. Sıcaklıkların 50 derecenin üzerinde olması bu iklimin oldukça kurak olmasına neden olmaktadır. Bitki yetişmesi oldukça zor olduğu için sadece kumdan oluşan bölgelerde bu iklim görülür. 

B) ILIMAN İKLİMLER
1. Akdeniz İklimi
Bu iklim 30- 40 derece enlemlerinde ekilidir. Akdeniz çevresindeki bu iklim Amerikanın batısında da görülmektedir. Yıllık olarak sıcaklık ortalaması 20 ile 25 derece arasındadır. Yıllık yağış miktarı ise 500 ile 1000 mm'dir. Bitki örtüsüyse kısa boylu ağaçlardan oluşur.

2. Okyanusal iklim
40 ile 60 derece arasında görülmektedir. Batı Avrupa'da görülen bir iklim türüdür. Ülkemizde bu iklim tütüne rastlanmaz. Sıcaklık ortalaması 15-20 derece arasında değişmektedir. Bitki örtüsünde alçak bölgelerde geniş yapraklı, yüksek yerlerde iğne yapraklı bitkiler görülür. 

3. Karasal İklim
Bu iklim türü orta kuşakta görülen bir iklim türüdür. Doğu Avrupa, Sibirya gibi bölgelerde görülür. Sıcaklık ortalaması 0 ile 10 derece arasında değişmektedir. Yani son derece soğuk iklimler arasındadır. Karlar toprak üzerinde 5 ay kadar kalmaktadır. İğne yapraklı ağaçlardan oluşur. 

4. Step İklim
Yine orta kuşakta yer alan bir iklim türüdür. Bu iklim aslında yarı kurak karasal iklim tipidir. Oldukça soğuktur. Bu nedenle iğne yapraklı bitkiler görülmektedir. Karasal iklimden tek farkı az yağış olmasıdır.

C) SOĞUK İKLİMLER
1. Tundra İklim
60 derecede görülen bu iklim oldukça soğuk geçen bir iklime sahiptir. İnsanlar genel olarak kutup iklimi olarak bilirler. Sıcaklık ortalaması 10 dereceyi geçmeyen bu iklimde bitki örtüsü toprak donuk olduğu için görülmez. Kuzey Sibirya'da ve Kuzey Kanada'da görülmektedir. 

2. Kutup İklim
Sıcaklık -40 derecededir. Bitki örtüsü, yüzeyin donmuş olması nedeni ile görülmez. Zemin buzlarla kaplıdır. Sıcaklık farkı ise bu iklimde 20]]> Tundra İklimi https://www.iklim.gen.tr/tundra-iklimi.html Fri, 23 Nov 2018 01:45:29 +0000 Tundra iklimi, tundra iklimi yada diğer adıyla kutup altı iklimi, genel olarak 60 derece ile 80 derece kuzey enlemlerinde bulunur. Bu iklimler diğer iklimlere göre çok dağa soğuktur ve bu yüzden yaşayan canlı ve çeşit sayısı di Tundra iklimi, tundra iklimi yada diğer adıyla kutup altı iklimi, genel olarak 60 derece ile 80 derece kuzey enlemlerinde bulunur. Bu iklimler diğer iklimlere göre çok dağa soğuktur ve bu yüzden yaşayan canlı ve çeşit sayısı diğer iklim çeşitlerine oranla çok dağa azdır. Bu iklimde en sıcak olan ayın ortalama sıcaklığı 10 dereceyi geçmediği araştırmalar sonucunda profesyonel araştırmacılar tarafından gözlenmiştir. Kışın ise bu araştırmalar yapıldığında değerlerin -30 derece ile -40 derece ye kadar indiği gözlemlenmiştir. Tundra ikliminde bazı bölgelerden yaz ile kış sıcaklık farkının 65 derece oldu zamanlarda olmuştur. Yağış miktarı seneden seneye çok farklılık gösterir ama ortalama 200 - 250 mm arsında değişmektedir.

Tundra ikliminde yağış en fazla yaz aylarında görülür. Tundra ikliminin bitki örtüsü oldukça fakirdir. Havanın aşırı soğuk olmasından dolayı yetişen bitki miktarı çok azdır. Bu iklim de en çok çalı ,yosun ve sadece yazın yeşeren kurakçıl yıllık otsu bitkiler yetişir. Çok fazla bitki yetişmediği için karada yaşayan canlı sayısı da oldukça azdır.

Tundra İklimi
Tundra iklimi, sadece kutuplarda sıcaklığın çok düşük oldu bu bölgelerde görülür. Bunların başında Avrupa'nın Kuzey kıyıları, Kuzey Sibirya, Kuzey Kanada, Gröndland Adası kıyıları ve orta kuşaktaki yüksek dağlarda etkili olduğu görülmektedir. Her zaman toprağın büyük bir bölümü donmuş durumdadır. Yaz geldiğinde bu donların ince olan kısımları erimeye başlar ve bataklıklar oluşur.

Tundra ikliminin özellikleri, Sıcaklık ortalaması aşırı düşüktür ve insan yaşamı için çok zordur.Ortalama yağış miktarı 200 - 250 mm arasında değişir.En sıcak ay ortalaması bile 10 dereceyi geçmez.Bitki örtüsü çok fakirdir çalı ve yıllık kuraksı otlardan ve yosunlardan ibarettir.Kutuplara yakın olan 60 derece ile 80 derece arasında bulunur.
]]>
Subtropikal İklim https://www.iklim.gen.tr/subtropikal-iklim.html Fri, 23 Nov 2018 21:40:24 +0000 Subtropikal iklim, dünyanın tropik kuşağının anında kuzeyindeki ve güney hududunda kuzeyindeki ve güney 23.5 °'paralellerinde bulunan Yengeç dönencesi ve Oğlak dönencesi ile sınırlanmış coğrafik bölgelerdir. 'Subtropi Subtropikal iklim, dünyanın tropik kuşağının anında kuzeyindeki ve güney hududunda kuzeyindeki ve güney 23.5 °'paralellerinde bulunan Yengeç dönencesi ve Oğlak dönencesi ile sınırlanmış coğrafik bölgelerdir. 'Subtropikal' terimi tropikal ve astropikal kuşağa komşu meydana gelen ve çoğunlukla her 2 1/2 kürede 36 ve 44 paralelleri aralarında bulunan fakat bazen ek olarak üst paralellerde de görülebilen iklim bölgelerini anlam eder. 

Savan (Subtropikal) İklimin Nitelikleri Nelerdir 
Önceki konularda detaylıca anlattığımız bu konuyu bu kez en gerekli meydana gelen özellikleriyle bir ek olarak veriyorum. 
İklimin Adı: Savan (Subtropikal) İklim 
Görüldüğü Yerler: Güney Abd kıt'asıyla Afrika kıt'asının ortada kesimlerinde görülür. (Sudan, Çad, Nijerya, Mali, Moritanya, Brezilya, Venezuela, Kolombiya, Peru ve Bolivya benzeri ülkelerde etkilidir.) Genel olarak da 10 -20 derece kuzeyindeki ve güney enlemleri arası. 
Yıllık Hararet Ortalaması: 20+ oC'un üzerindedir. 
Yıllık Hararet Farkı: Senelik ve gündelik hararet farkı 10 oC yetersizdir. 
Yıllık Yağış Miktarı: 1000 -1200 mm civarındadır. 
Yağış Rejimi: Düzensizdir. Güneş ışınlarının ek olarak yüksek geldiği (mart ve eylül) sıcak çağı yağışlı, senenin geriye kalanı kuraktır. Kışları kuraklığın sebebi canlı yüksek basıncın etkisinde kalmasıdır. 
Subtropikal İklim
Yağış Tipi: Konveksiyonel (Yükselim) yağışlar görülür. 
Akarsu Rejimi: Yağış rejimine ilişkili olarak da, akarsular düzensiz rejime sahiptir. 
Toprağın Çözünme Şekli: Rutubet ve yağış fazlalığına ilişkili olarak da kimyevi çözünme görülür. 
Bitki Örtüsü: Nebat örtüsü yüksek boylu ot topluluklarından meydana gelen savan'dır. Ot gurupları içinde seyrek olarak da ağaçlar görülür. 
Subtropikal bölgeler dünyanın tropik kuşağının anında kuzeyindeki ve güney hududunda kuzeyindeki ve güney 23.5 °paralellerinde  bulunan  Yengeç dönencesi  ve  Oğlak dönencesi  ile sınırlanmış coğrafik bölgelerdir. Subtropikal' terimi tropikal ve astropikal kuşağa komşu meydana gelen ve çoğunlukla her 2 1/2 kürede 36 ve 44 paralelleri aralarında bulunan fakat bazen ek olarak üst paralellerde de görülebilen  iklim  bölgelerini anlam eder.  Astropika 
iklime rağmen hararet değerleri belli bir süre ek olarak düşüktür ( senelik hararet değerleri 15° derece ile 18° derece içerisindedir )ve senelik hararet çeşitli ek olarak yüksektir. Astropikal iklimde görülmeyen kar yağışları ve don az ya da kimi zaman de olsa bu iklimde görülür. 
Subtropikal İklimin Nitelikleri 
 • Bu iklim kısmında güneş ışınları senede 2 defa yüksek açıyla düşer. 
 • Güneş ışınlarının yüksek geldiği yaz çağı yağışlı, kışlar kuraktır. Nedeni; Kış aylarında DYB etki kapsamında kaldığı amaçlı yağışlar çok yüksek yetersizdir. Yaz aylarında ise bu basınç merkezi tesirini yitirir. Yağışlar çoğunlukla konveksiyonel yağışlardır. 
 • Hararet ortalaması tüm yıl 20 C nin üzerindedir. Hararet farkı ekvatoral iklime yönelik fazladır. 
 • Senelik yağış ölçüsü 1.000 -1.500mm içerisindedir. 
 • Nebat örtüsü savanlardır. Savanlar uzunca zaman yeşil kalabilen gür ve uzunca boylu yüksek ot topluluklarıdır. Savan nebat örtüsü arasında yeraltı sularının yüzeye çıktığı yerlerde ve akarsu boylarında görülür. 
Görüldüğü yerler: Ekvatoral iklim ile sahra iklimi aralarında görülür.(10 20 kuzeyindeki enlemleri aralarında görülür)Afrika kıtasında Sudan ve Zambiya Güney Abd.
Yazları Yağışlı Tropikal İklimin (Savan İklimi) Natürel Nebat Örtüsü 
Yaz yağışlarıyla yeşeren, uzunca boylu, gür ot topluluklarıdır. Bunlara savan ismi verilir. Savanlar aralarında yer yer kurakçıl ağaçlar görülür. Akarsu boylarında ise galeri ormanları görülür. Savanlardaki, minik akarsu]]> Akdeniz İklimi https://www.iklim.gen.tr/akdeniz-iklimi.html Mon, 15 Apr 2019 18:54:51 +0000 Akdeniz İklimi;  yazları sıcak ve kurak geçen kışları ılık ve yağışlı olan bir iklim tipidir. Doğal bitki örtüsü makidir. Maki yaz kuraklığına dayanıklı kısa bodur ağaçlardan meydana gelen Akdeniz İklimi;  yazları sıcak ve kurak geçen kışları ılık ve yağışlı olan bir iklim tipidir. Doğal bitki örtüsü makidir. Maki yaz kuraklığına dayanıklı kısa bodur ağaçlardan meydana gelen bir bitki topluluğudur. Doğal bitki örtüsü makidir. Maki yaz kuraklığına dayanıklı  kısa bodur ağaçlardan  meydana gelen bir bitki topluluğudur. Türkiye'de Akdeniz iklimi  karakter özelliğini Akdeniz Bölgesinde Torosların denize bakan yamaçlarında 800 ila 1000 metre yüksekliğe kadar olan alanlarda göstermektedir. Kıyı boyundan kuzeye gidildikçe karakterinde değişiklikler görülmek ile beraber kıyılar ve içeriye doğru uzanan graben ler boyunca görülmektedir.  Bu iklim gerçek olarak Akdeniz ve Ege Bölgelerimizi etkisi altına almıştır. Bu iklimin görüldüğü bölgelerde şiddetli olan yaz kuraklıkları ve yüksek sıcaklık değerleri hakim olmaktadır. Yaz günlerinde özellikle ağustos ayında sıcaklık değerleri çoğu kere 40°Cnin üzerine çıkabilmektedir. Ortalama sıcaklıklardaki değerler yanında en sıcak ve en soğuk ayın geneldeki değerleri batı kesimde Ege Bölgesinde Akdeniz Bölgesine göre daha düşüktür. Marmara Bölgesinde ise Güney Marmara kıyıları ile Trakya'nın Marmara kıyılarında görülmektedir.

Akdeniz iklimi; Görüldüğü yerler bakımından Akdeniz'e kıyısı olan ülkeler olan  Libya, Mısır ve Lübnan hariç tir. Buralarda görülmeme sebebi yer şekillerinin t olmasıdır. Avustralya’nın güneybatısı, Güney Afrika Cumhuriyeti Kap bölgesinde, Şili’nin orta kesimleri ve Kuzey Amerika’da California ve çevresinde etkili olmaktadır. Akdeniz İkliminin özellikleri ise şöyledir;

 • Yazlar sıcak ve kurak kışlar ılık ve yağışlıdır.
 • Yaz sıcaklığı güneş ışınlarının düşme açısına bağlı olarak, kuraklık ise alçalıcı hava hareketlerine bağlı olarak gelişmektedir.
 • En sıcak Ay ortalaması 28 ila 30°C en soğuk ay ortalaması ise 8 ila 10 °C dir. Yıllık ortalama sıcaklık 18°C dir.
 • Kar yağışı ve don olayı çok ender görülmektedir.
 • En çok yağışı kışın, en az yağışı ise yazın almaktadır.

Kışın görülen yağışlar cephesel kökenlidir ve cephesel yağışlar en fazla bu ikimde görülmekle beraber yıllık yağış miktarı yükseltiye göre değişim gösterir. Cephesel yağışlar Nisan ve Mayıs aylarında görülmektedir. Ortalama yükselti 600-1000 mm arasındadır. Bitki örtüsü maki denilen kısa ve bodur bitki topluluğudur. Maki; mersin ağacı, defne ağacı, koca yemiş, zeytin, zakkum, keçiboynuzu ve benzeri bitkilerden oluşmaktadır. Akdeniz iklimi yurdumuzda Akdeniz, Ege, Güney Marmara ve Güney Doğu Anadolu Bölgesinin batısında görülmektedir. Ancak Akdeniz Bölgesinden uzaklara gidildikçe enlem yükselti ve karasallığın etkisiyle bozulmaya uğrar.

]]>
Ilıman İklim https://www.iklim.gen.tr/iliman-iklim.html Sat, 24 Nov 2018 10:42:31 +0000 Ilıman iklim, kendi arasında dört farklı grupta incelenmektedir. Dünyada ormanlık bölgelerin olduğu yerlerde ve tundra ikliminin görüldüğü bölgelerde bulunan bu iklim karasal iklim, Akdeniz iklimi, Okyanusal iklim ve step iklim Ilıman iklim, kendi arasında dört farklı grupta incelenmektedir. Dünyada ormanlık bölgelerin olduğu yerlerde ve tundra ikliminin görüldüğü bölgelerde bulunan bu iklim karasal iklim, Akdeniz iklimi, Okyanusal iklim ve step iklim olmak üzere farklı gruplarda incelenmiştir. Ilıman iklimin en önemli özelliklerinden biri tabi ki ne çok sıcak ne de çok soğuk olmasıdır. Bu özelliği ile bilinen bu iklimde birçok bitki örtüsü mevcuttur. Dünyanın yüzde 15 ini oluşturan bu iklim türü üzerinde dünya nüfusunun yüzde kırk sekizi yer almaktadır. Bu durumun yanı sıra teknolojik açıdan en gelişmiş ülkelerde ılıman iklim görülen bölgelerde yaşamaktadır. Yaz ve kış aylarında çok büyük farkların olduğu bu iklimler Asya ve Orta Kuzey Amerika'da etkin bir şekilde görülmektedir. 

Ilıman İklim Çeşitleri
1. Akdeniz Ilıman İklim: En sıcak aylar genellikle 35-40 dereceye kadar artış göstermektedir. Bu iklimin soğuk ortalaması ise genellikle 8 ile 10 derece arasında farklılıklar göstermektedir. Akdeniz iklimlerinde don olayının görülme ihtimali çok azdır. Bu durumun yanı sıra kar yağışı da çok fazla görülmemektedir. Genellikle yağışların yağmur şeklinde görülmesi bu iklimin nemli olduğunun göstergesidir. Cephesel yağışların en yoğun görüldüğü iklim türü Akdeniz iklimdir. Akdeniz iklim, ılıman iklim arasında önemli bir yer alır. 

Ilıman İklim
2. Okyanusal İklim: Bu iklim türü yine ılıman iklim içerisinde çok önemli bir yer almaktadır. Batı rüzgarının büyük etkileri olan bu iklim daha seyrek bir şekilde doğu kesimlerde görülmektedir. Kanada'nın batısı, Avrupa'nın kuzeybatısı, Şilinin güneybatısı, Güney Afrika bölgelerinde etkili olan bu iklim ülkemizde çok fazla etkili değildir. Ülkemizde çok nadir olarak Karadeniz kıyılarında bu iklime rastlanır. Bu iklim özellikleri içerisinde yaz ayları oldukça serin, kış ayları ise ılık geçer. Bu durumun en büyük nedeni bölgenin nem miktarının fazla olmasıdır. Yıllık olarak yağış miktarı 600 ile 1500 arasında değişiklikler görülmektedir. Doğal bitki örtüsü ormanlıktır. Alçak kesimlerde bu bitki örtüsü daha çok kış aylarında yapraklarını dökmektedir. Yüksek yerlerde ise bu bitki örtüsü iğne yapraklıdır. 

3. Karasal İklim: Karasal iklimin en büyük özelliğinden biri gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farkının yüksek olmasıdır. Kış aylarının çok erken geldiği bu iklim, Tayga, Sibirya, Kanada gibi ülkelerde etkilerini göstermektedir. Yıllık yağış oldukça azdır. 500 ile 600 arası olan bu iklim türünde bitki örtüsü de bu duruma bağlı olarak bozkır şeklinde görülmektedir. Bu iklimde en soğuk ay -10 derecelerde sıcaklıklar gösterir. Bu bölgelerdeki yağış en fazla ilkbahar ve son bahar aylarında görülmektedir. Yılın geri kalan zamanlarında bu gibi yağışlar görülmez. 

4. Step İklimi: Ilıman iklim özellikleri arasında çok büyük özelliklere sahip olan bu iklim aslında yarı kurak bir iklimdir. Genellikle sıcaklığı 15 ile 30 derece olan bu iklimde en azla yağış yılın ilkbahar aylarında görülmektedir. Yıllık yağış son derece azdır. Yaklaşık olarak 300 ile 400 mm yağış vardır. Buna bağlı olarak bitki örtüsü bozkırdır. Yıllık sıcaklık farkı nemsizlik nedeni ile son derece fazladır. Kış ayları bu ılıman iklim türünde son derece soğuk geçmektedir. Görüldüğü yerler ise daha çok Orta Asya, Anadolu'nun iç kısımları,  Kuzey Amerikanın orta kesimleridir. 
]]>
Antalya İklimi https://www.iklim.gen.tr/antalya-iklimi.html Sun, 25 Nov 2018 02:15:23 +0000 Antalya İklimi; Antalya, Akdeniz Bölgesi' nin batısında yer alan gelişmiş turizmi ile ünlü bir şehirdir. İl merkezinin kuzey kesiminde Burdur, doğusunda Serik, güneyde Akdeniz, batısında  Korkuteli, güneybatısında ise Kemer Antalya İklimi; Antalya, Akdeniz Bölgesi' nin batısında yer alan gelişmiş turizmi ile ünlü bir şehirdir. İl merkezinin kuzey kesiminde Burdur, doğusunda Serik, güneyde Akdeniz, batısında  Korkuteli, güneybatısında ise Kemer sınırları ile çevrelenmektedir. Akdeniz ikliminin bitki örtüsü olan maki  bitki örtüsü Antalya'nın da bitki örtüsünü oluşturmaktadır. Antalya Batı Toroslar ın güneyi ile Akdeniz in  kuzeyinde yer alan bir bölümde bulunmaktadır. Şehrin yukarı kısımlarında kızılçamlar görülür. Antalya'nın içinden geçen tek akarsu şehrin doğusundaki Aksu Çayı'dır. Bu akar suyun üzerinde Düden Şelalesi  ve Kurşunlu şelalesi bulunmaktadır. Düden şelalesi ve kurşunlu şelalesi şehrin içinde bulunmaktadır. Antalya’ nın topraklarının % 60’ ını ormanlık alanlar oluşturmaktadır. Ormanı en çok olan illerimizden bir tanesidir. Çam ağaçlarından kızılçam ve karaçam çoğunluktadır. Antalya' nın ilçelerinden olan Kaş ve Elmalı arasında sedir ağaçları bulunmaktadır. 500 metre aşağılarda ise makiler vardır. Makiler ile çam ormanları arasında meşe ağaçları da bulunmaktadır. Maki bölgesinde sarmaşık, defne ağacı, yemiş, sarıağaç, mersin ağacı, çitlembik en çok rastlanan ağaçlardandır. Ayrıca lavanta, kekik, nane ve veronika gibi bitkiler bulunmaktadır. Ovalarda her türlü Akdeniz ürünleri yetişmektedir.

Antalya İklimi
Antalya İklimi;   genel olarak Akdeniz iklimi görülmektedir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçen bu iklim tipi diğer bir değişle ılıman deniz ve sıcak deniz iklim sınıfına girmektedir, daha iç kesimlerde ise soğuk ve yarı karasal iklim tipi görülmektedir. Yazın ortalama sıcaklık 30 ila 34 derece arasında değişmektedir. Ocak ayında ise sıcaklık ortalama 9-15 derece arasında değişim göstermektedir. Şehirde kar yağması ve don gibi meteorolojik olaylar hemen hemen hiç görülmez. Yazın öğleden sonra meltem rüzgarı ile sahiller biraz serinleme gösterir. Kışları bol yağışlı geçerek dağlık kesimlere kar yağmaktadır. Antalya, sahilinde denize girilirken, dağlarında kayak yapılan dünyanın sayılı tarihi şehirlerinden bir tanesidir. Sıcaklığı -4.3°C ile 43.4°C arasında değişir. Kışın 10 dereceden aşağı da soğuk çok ender görülmektedir. Yağış ortalaması metrekareye 1070 milimetre civarındadır. İlde yıllık ortalama nispi nem %64 civarında seyretmektedir. Antalya’ nın kıyı bölgelerinde yazlar hem uzun geçmekte hem de sıcak olmaktadır. Kışlar ılığa yakın serinlikte geçmektedir. Yazın hemen hemen hiç görülmeyen yağmur, Aralık ve Ocak aylarında çok nadir olarak ilk ve sonbahar aylarında sağanak halinde yağar. Yılın ancak 40 ila 50 günü kapalı ve yağışlı geçmektedir. Antalya, yılda ortalama 300 güneşli günü, 18.7 derece yıllık sıcaklık ortalaması ile yılın 12 ayı turizme  açık, ender bölgelerden bir tanesidir. Yılın en az dokuz ayı denize girilmektedir. Bitki örtüsü ise Akdeniz iklimi' nin bitki örtüsü olan  maki adlı kısa,bodur ve her mevsim yeşil ağaçlardan oluşmaktadır. 
]]>
Sıcak İklimler https://www.iklim.gen.tr/sicak-iklimler.html Sun, 25 Nov 2018 17:12:04 +0000 Sıcak İklim; Dünya'nın herhangi bir yerinde hava birbirine benzemez. Bir gün açıktır, öbür gün rüzgarlı, sonraları ise don yapabilir. İklim, sıcaklık, yağmur, atmosfer de bulunan basıncı ve bunların yıl boyunca gösterdi Sıcak İklim; Dünya'nın herhangi bir yerinde hava birbirine benzemez. Bir gün açıktır, öbür gün rüzgarlı, sonraları ise don yapabilir. İklim, sıcaklık, yağmur, atmosfer de bulunan basıncı ve bunların yıl boyunca gösterdiği farklılıklar, gelişmeler şeklindeki olayların bütünüdür. Kürenin yüzeyinde bulunan muhtelif iklim çeşitleri yer alır. Dağılımları özellikle enleme, yani Güneş ışınlarının eğilimine göre değişir. Işınlar, dikine indikleri yerleri, epey eğik indiklere yerlere nazaran daha fazla ısıtır. 

Bir bölgenin iklimi, uzun bir devre içerisinde atmosfer özelliklerinin belirli biçimde birleşmesiyle oluşur.  Etki alanına ve zamanına göre de iklim koşulları dört kısma ayrılır: Yeryüzünün dolaşım kuşakları boyunca oldukça büyük bir alanı devamlı bir şekilde etkileyen koşullar iklim kuşağını oluşturur. Bu kuşak içerisinde bir kıtanın önemli olan bir bölümünü etkisi altına giren koşullar çevresel iklim adıyla belirlenir. Bu da, daha kısa olan boyutlarda lokal olan iklim çevrelerine bölünür. Bir orman, kıyı gibi koşullar lokal iklim meydana getirir. 

İklim kuşakları, ilk yaklaşımda, ekvatora paralel kuşaklar şeklinde sıralanır. Sıcaklıklar ve yağışlar, başlıca iklim cinslerini belirleyen birçok model meydana getirerek değişiklikler oluşturur. Sıcak iklim, dönenceler arasında bulunan, mevsimler, sıcaklık değişiklikleri göstermez. Mevsim farklılıkları sadece yağış ve kuraklıktan anlaşılır. Bu, tropikal iklimdir. Kurak olan kış mevsimi, yağışlı olan yaz mevsimi ve sıcaklığın bütün mevsimde yüksekliğiyle oluşur. Ekvator iklimine geçilen aşağı enlemlere doğru daha kuraktır. Atmosfer dolaşımı, alize rüzgarlarının etkisi altında oluşur. Kıtaların batı cephelerinde, alizelerin yerin muson rüzgarı alır. Yağışların çok olmasına göre, bitki örtüsü, sık orman ile beraber savana arasında farklılaşır. 
Sıcak İklimler
Ekvatora yaklaşıldıkça kurak mevsim azalır ve Ekvator altında asla kalmaz. Bütün gün yağmur yağar. Bu ise Ekvator iklimidir. Senelik ortalama sıcaklıklar yüksektir. Ancak seneden seneye oldukça az farklılık gösterir. En sıcak ve en soğuk aylar arasında bulunan sıcaklık genliği de en son olan aşama düşüktür. En yüksek sıcaklık değişiklikleri gece birlikte gündüz arasındadır. Balta girmemiş olan ormanlardan buharlaşan suyun bir kısmı geri veren ekvator yağışları büyük miktarda tropikler arası yakınsamanın neticesidir. Buna ek olarak, ısıl konveksiyon şeklinde değişik tedirginlik tipleri de ilave edilir. 
]]>
Tropikal İklim https://www.iklim.gen.tr/tropikal-iklim.html Mon, 26 Nov 2018 00:21:25 +0000 Tropikal İklimTropikal iklimin bir diğer adı savan iklimidir. Savan kelimesi iklimin taşıdığı bitki örtüsünden gelmektedir. Bu bitki örtüsü uzun boylu ve gür olan savanlardır. Savanlar uzun süre yeşil kalma özell Tropikal İklim
Tropikal iklimin bir diğer adı savan iklimidir. Savan kelimesi iklimin taşıdığı bitki örtüsünden gelmektedir. Bu bitki örtüsü uzun boylu ve gür olan savanlardır. Savanlar uzun süre yeşil kalma özelliğine sahiptirler. Tropikal iklim, çöller ile ekvator arasında bir geçiş iklimidir.  On - yirmi derece kuzey ve güney enlemleri arasında ve bin metre yükseklikten sonra gözlenir.

Tropikal iklimde yıllık ortalama sıcaklık yirmi derece kadardır. Ortalama sıcaklık yıl boyu yirmi derecenin üzerinde seyreder. Yıllık sıcaklık farkı ise dört - beş derecedir. Bu iklim tipide güneş ışınları yılda iki kez yere dik düşer. Yıllık ortalama yağış miktarı bin - iki bin milimetre küp arasındadır. Yaz ayları yağışlı geçer. Kış ayları ise kurak geçer.

Hangi iklimler tropikal iklim ile karıştırılabilir

Muson iklimi en çok karıştırılan iklim çeşididir. İki iklimde de yazları yağış bulunmaktadır. Muson iklimi ile arasında önemli yağış farkı vardır. Muson ikliminde yağış daha fazladır ve fazla olan bu yağış nedeniyle muson ormanları bulunmaktadır. Muson ikliminde sıcaklık ortalamaları daha düşüktür.

Tropikal İklim
Tropikal iklim hangi ülkelerde gözlenir

 • Brezilya: Resmi adı Brezilya Federatif Cumhuriyeti olan devletin başkenti Brasilia'dır. Nüfusu yaklaşık yüz yirmi beş milyondur. Dini hristiyanlık ve resmi dili Portekizce'dir.
 • Bolivya: Güney Amerika ülkesi olup başkenti Sucre'dir. Nüfusu yaklaşık on milyon kadardır. Para birimi Peso'dur. Erneste Che Guevara bu ülkenin askerleri tarafından öldürülmüştür.
 • Kolombiya: Güney Amerika'da bağımsız bir cumhuriyet olup başkenti Bogota'dır. Nüfusu yaklaşık kır beş milyon kadardır. Resmi dili İspanyolca'dır.
 • Mali: Başkenti Bamako'dur. Nüfusu sekiz buçuk milyon kadardır. Resmi dili Fransızca'dır. Dini İslam dinidir. Para birimi Mali Frankıdır.
 • Moritanya: Afrika'nın kuzey batısındadır. Atlas okyanusuna kadar uzanan geniş çöllerle kaplıdır. Dini islamdır.
 • Peru: Güney Amerika'nın batı kıyısındadır. Bağımsız bir Latin Amerika ülkesidir. Başkenti Lima'dır. Resmi dili İspanyolca'dır. Nüfusu yaklaşık yirmi dokuz milyon kadardır.
 • Sudan: Afrika'nın en geniş üçüncü ülkesidir. Başkenti Hartum'dur. Resmi dili Arapça'dır. Dini İslam dinidir.
 • Venezuela: Güney Amerika'nın kuzeyide bulunmaktadır. Nüfusu yaklaşık otuz milyon kadardır. Başkenti Caracas'tır. Para birimi ABD dolarıdır. Dini Hristiyanlıktır.
]]>
İklimi Etkileyen Faktörler https://www.iklim.gen.tr/iklimi-etkileyen-faktorler.html Mon, 26 Nov 2018 11:36:21 +0000 İklimi etkileyen faktörler, bir yerde uzunca bir zaman süresince gözlemlenen ısı, nem, havada meydana iştirak eden basıncı, rüzgar, yağış, yağış tarzı benzeri meteorolojik olayların vasatisine verilen isimdir. Havada oluşan İklimi etkileyen faktörler, bir yerde uzunca bir zaman süresince gözlemlenen ısı, nem, havada meydana iştirak eden basıncı, rüzgar, yağış, yağış tarzı benzeri meteorolojik olayların vasatisine verilen isimdir. Havada oluşan bakımından farklı olarak da abuhava, bir yerin meteorolojik olaylarını uzunca süreler içerisinde gözlemler. Bir yerin iklimseli o yerin enlemine, yükseltisine, yer şekillerine, daimi kar vaziyetine ve denizlere olan uzaklığına bağlıdır. İklimi tetkik eden bilim dalına klimatoloji adı verilir. 
 
Sıcaklık
İklim personellerinin en ehemmiyetlisi olan ısı, öbür abuhava elemanları temelden etkilemektedir. Mesela yağışın oluşabilmesi amaçlı yeryüzündeki suların buharlaşıp yükselmesi ve yoğunlaşması, sıcaklığa bağlıdır. Basınç ve rüzgarlar da sıcaklığın denetimi altındadır. Havanın ısınarak yükselmesiyle alçak basınç alanları; soğuyup alçalmasıyla da yüksek basınç sahaları meydana gelir. Oluşan 2 farklı basınç merkezi arasındaki havada meydana iştirak eden akımı da rüzgarı oluşturur.
 İklimi Etkileyen Faktörler
Yer yüzünde ısı dağılışına yol açan etmenler şunlardır; 
  
Güneş ışınlarının gelme açısı    
Yer yüzünde ısı dağılışını etki eden en mühim etken, güneş ışınlarının gelme açısıdır. Çünkü; güneşten birim sahaya düşen enerji ölçüsü, güne ışınlarının gelme açısına yönelik değişir. Güneş ışınlarının yere değme açısı kalınlaştıkça, birim sahaya düşen enerji ölçüsü artar ve ısı değeri yükselir. Dünya'nın tarzı, yerin global tarzı, her enlemin güneş ışınlarını farklı açılarla almasına yol açar.Güneş ışınları dünya'nın yörüngesine (Ekliptik) paralel olarak da gelirler. Ekliptik'e paralel iştirak eden ışık demetleri, ekvator etrafına yüksek açılarla düşerken, kutuplara gerçek giderek daha dar açılarla yer yüzüne düşer.  
Dünyanın senelik hareketi ve eksen eğikliği    
Dünyanın yörüngesinden geçtiğimiz ekliptik düzlemi ile ekvator düzlemi çakışık değildir. İçlerinde değişmeyen 23° 27' lık bir açı vardır. Bu açı sebebiyle güneş ışınlarının yüksek düştüğü noktalar sene içerisinde Ekvator'dan açısı denli kuzeye ve güneye kayar.  

Dünya'nın gündelik hareketi    
Dünya'nın şekline ilişkili olarak da tam yarısı karanlık, bir tam yarısı da aydınlıktır. Dünya'nın 24 saat içerisinde ekseni etrafındaki dönüşünü tamamlaması, karanlık yön ile aydınlık tarafın yer değiştirmesine yol açar. 
    
  
Bakı ve eğim   
Rastgele bir noktanın güneş ışınlarına olan konumuna baki denir. Güneşe dönük yamaçlar, güneş ışınlarını daha dik açıyla alçaklarından, sıcaklığı etki eden öbür koşulların eşdeğer meydana geldiği eğer bir yamaca yönelik daha yüksek sıcaklıklara sahiptirler.     

Yükselti   
Yer yüzü şekillerinin yükselti ve bakı benzeri nitelikleri, sıcaklığı mühim ölçüde etkiler. ısı atmosferde yükseldikçe düşer ve yükseklere çıkıldıkça atmosferin yoğunluğu, nem oranı ve kalınlığı azalır. 
      
Nem   
Nemin ısınma ısısı yüksektir. Bu sebeple nemin fazla miktarda meydana geldiği yerlerde gündelik ve senelik ısı değişimi daha yetersizdir.  

Okyanus akıntıları   
Okyanus akıntıları, önce harekete geçtikleri denizlerin sıcaklıklarını, eriştikleri meydanlara taşırlar.  

Rüzgarlar   
Havada oluşan kütleleri üzerinde bulundukları yüzeylerin sıcaklıklarından etkilenirler.Hava kütleleri, sahip oldukları sıcaklıkları eriştikleri meydanlara taşırlar. 
     
     
Kara ve denizlerin dağılışı   
Siyah ve denizlerin özgül ısıları ayrıdır.1 gr ağırlığında bir cismin bir C  sıcaklığa ulaşabilmesi amaçlı gereken enerji miktarına özgül ısı veya ısınma ısısı denir. 
      
B]]> Step İklimi https://www.iklim.gen.tr/step-iklimi.html Tue, 07 May 2019 01:15:49 +0000 Step iklimi, ılıman ve sıcak kuşaklarda karaların iç kısımlarında görülür. Ortada Avrupa`da Asya`nın iç kısımları ve Kuzeyindeki Amerika`nın ortada kısımlarında etkilidir. Yağışların kocaman bölümü ilkbaha Step iklimi, ılıman ve sıcak kuşaklarda karaların iç kısımlarında görülür. Ortada Avrupa`da Asya`nın iç kısımları ve Kuzeyindeki Amerika`nın ortada kısımlarında etkilidir. Yağışların kocaman bölümü ilkbaharda düşer, yazlar kurak geçer. Natürel nebat örtüsü bozkırdır. Görüldüğü yerler: Sıcak ve ılıman nesil siyah aralarında görülür. Yurdumuzda İç Anadolu Kısmında ve Ergene Bölümünde görülebilen karasal iklim bunun için örnektir. Orta nesil karalarının iç bölümünde görülür. 
 • Görüldüğü başlıca yerler: Ortada Asya, Anadolu'nun iç kısımları, Kuzeyindeki ABD'nin ortada kısımları, İran platoları 
 • Yıllık aşağı yukarı yağış 300-400 mm dir. 
 • Kar yağışı ve don olayı fazla miktarda görülür. 
 • Kış erken gelmektedir sıcak olmayan olur; yaz erken gelmektedir sıcak olabilir. 
 • Bitki örtüsü bozkırdır. 
 • Orta nesil karasal iklimine alternatif özellik taşır… 
 • Bitki örtüsü ilkbahar yağışlarıyla yeşeren, yaz başlarında kuruyan minik boylu ot topluluğudur. Bunun için step (bozkır) nebat örtüsü denir. Bozkır nebat örtüsü içerisinde geven,deve dikeni, gelincik, çoban yastığı benzeri nebatlar bulunmaktadır. 
İklimin tesirleri
 • Nebat örtüsü ilkbaharda yağışla yeşeren ot topluluğu başka bir deyişle bozkırlardır. 
 • Senelik hararet farkı fazladır. 
 • Yaz sıcaklığı talep eden tahıllar amaçlı uyumlu ortam hazırlar. 
 • Tarım farklı değildir. Su problemi vardır. 
 • Nadas yüklü görülür. 
 • Nüfus seyrektir. 
 • Mekanik ufalanma kuvvetlidir.8. Küçükbaş hayvancılık yaygındır. 
 • Toprak türü çernozyom olarak bilinen siyah topraktır. 
 • Akarsu rejimi düzensizdir. 
 • Toprak süpürülmesi ve rüzgar, erozyonu kuvvetlidir.
Step iklimseli, bir geçiş özelliği gösterir. Step iklimlerinde senelik hararet farkı 15-30°C dir. Senelik yağış ölçüsü 300-500 mm. dir. Step iklimlerinde en çok miktarda yağış ilkbaharda ve yazın düşmektedir. Elbette nebat örtüsü yağışlı mevsimde yeşeren, kurak mevsimde sararan step (bozkır) tir. İnsanlar aracılığıyla ağaç kesilerek, yakılarak ormanların ortadan kaldırılması sonucu olarak meydana gelen bozkırlara antropojen bozkır denir. Senelik yağış ölçüsü yetersizdir. Dağlarla çevrili çanaklarda, İç Anadolu, A.B.D. ortası, Arjantin, İspanya, Ortada Asya'da görülür. Yurdumuzda görülebilen iklimler içerisinde dağılma sahası en yayvan olandır. Üç farklı tipi görülür : 

İç Anadolu Step İklimi: Senelik yağış meblağı 250-450 mm içinde değişir. İlkbahar ve kışın düşen yağış birbirine epeyce yakındır. Çoğunlukla ilkbahar yağışlıdır. Bu 2 mevsim senelik yağışın % 60 ile % 70'ini toplar. Haziran ayı nihayetinde yaz kuraklığı belirgin şekil alır. Senelik yağışın % 15 kadarı yazın görülür.  

Doğu Anadolu Step İklimi: Doğu Anadolu Bölgesinin kocaman bir bölümünde koltuk tutmuştur. Yağış rejimi İç Anadolu'ya benzemekle beraber gösterişli meydana geldiği alanda yüksekliğin fazlalığı yağış miktarını arttırmış. 

Yazları da Yağışlı Doğu Anadolu Step İklimi (Her Mevsim Yağışlı D.Anadolu Step İklimi, Erzurum-Kars Platosu Step İklimi): Türkiye'nin çatısı denen Erzurum-Kars Platosu'nda koltuk tutan iklim tipidir. Savan İklimi'ne komşu steplerde meydana geldiği benzeri en çok fazla yağış yaz mevsiminde görülür.  
  
Görüldüğü başlıca yerler 
Step İklimi ortada nesil karalarının iç bölümünde görülür. Ortada Asya, Anadolu'nun iç kısımları, Kuzeyindeki ABD'nin ortada kısımları, İran platoları, Türkiye'de en etkili meydana geldiği yerler Ankara ve Konya arasıdır. 
 
Özellikleri 
Yıllık aşağı yukarı hararet 10-12°C'dir. Senelik aşağı yukarı yağış 280-400 mm dir. Kar yağışı ve don vakası fazla miktarda görülür. Karındaki yerde kalma müddeti 20-45 gündür]]> Savan İklimi https://www.iklim.gen.tr/savan-iklimi.html Tue, 27 Nov 2018 03:06:32 +0000 Savan ikliminde senelik hararet ortalaması 20°C'nin üstündedir. Yazlar sıcak ve yağışlı, kışlar sıcak ve kurak geçer. Güneş ışınlarının dik açıyla geldiği yaz aylarında konveksiyonel yağışlar görül

Savan ikliminde senelik hararet ortalaması 20°C'nin üstündedir. Yazlar sıcak ve yağışlı, kışlar sıcak ve kurak geçer. Güneş ışınlarının dik açıyla geldiği yaz aylarında konveksiyonel yağışlar görülür. Kış aylarında subtropikal dik basıncın (DYB) etkisinde kaldığından kış kuraklığı belirgindir. Yıllık yağış ölçüsü 1000 mm civarındadır.  

UYARI : Savan ikliminde gündelik hararet farkları, nemlilik sebebiyle yazın az, kış mevsiminde fazladır.  

Savan ikliminin özellikleri 

 • 10°-30° kuzeyindeki ve güney enlemlerinde görülür. Tropikal iklim, Sudan, Çad, Nijerya, Mali, Moritanya, Brezilya, Venezuela, Kolombiya, Peru ve Bolivya benzeri ülkelerde gösterişli olmaktadır.  
 •  Hararet ortalaması tüm yıl 20 °C'nin üstündedir. Bu iklim kısmında güneş ışınları senede 2 defa dik açıyla düşer.  
 •  Güneş ışınlarının dik geldiği yaz çağı konveksiyonel yağışlı, kışlar kuraktır. Senelik yağış ölçüsü 1000-1200 mm içerisindedir.  
 •  Bitki örtüsü savan ismi verilen otsu nebatlardan ve koltuk yer akasya ve baobap ağaçlarından meydana gelir. Savanlar uzunca zaman yeşil olan, gür ve uzunca boylu ot topluluklarıdır. Savan bitki örtüsü içerisinde yeraltı sularının yüzeye çıktığı yerlerde ve akarsu boylarında Galeri ormanları görülür  
 •  Bu iklim kısmında güneş ışınları senede 2 defa dik açıyla düşer.  
 • Güneş ışınlarının dik geldiği yaz çağı ,yağışlı kışlar kuraktır. Nedeni ; Kış aylarında DYB etki kapsamında kaldığı amaçlı yağışlar çok yüksek yetersizdir.  
 • Sıcaklık ortalaması tüm yıl 20 C'nin üzerindedir. Hararet farkı ekvatoral iklime yönelik fazladır.  
 • Yıllık yağış ölçüsü 1000 mm-1200 mm içerisindedir. 

Savan İklimiAyrıntılar 

 • 10 ila 20 K. ve G. paralelleri arasıyla ekvator etrafındaki dik alanlarda savan abuhavası görülür.  
 • Güney ve Ortada Afrika, Güney Amerika'da Brezilya, Venezüella, Peru, Kolombiya,  
 • Görüldüğü yerler : Sudan, Çad,Nijerya,Mali,Bolivya benzeri yerlerdir  
 • Yıllık aşağı yukarı sıcaklı 20ºC dolayındadır.  
 • Ekvatoral iklime yönelik senelik hararet farkları belli bir süre artmıştır(4-5ºC).  
 • Yağış rejimi düzensizdir. Yazları yağışlı (Isınmadan ötürü), kışları kuraktır (Sup tropikal dik basınç sahasının tesiri).  
 • Yağışlı ve kurak mevsim bariz meydana gelmesine nazaran mevsimler arası hararet farkları yetersizdir. Mevsimler sıcaklığa yönelik değil yağışa yönelik belirlenmiştir  
 • Yıllık yağış ölçüsü 1000-2000mm kadardır.  
 • Karakteristik bitki örtüsü savandır. Savan, dik boylu yayılır ile şunlar arasına serpilmiş seyrek ağaçlardan meydana gelir.   
 • Savanlar, ekvatoral nesil ile stepler arasında geçişi oluştururlar.  
 • Akarsu boylarında koltuk alan gür ormanlara "galeri ormanları" denir.  
 • Bu iklimle karıştırılan en mühim iklim muson iklimidir ikisinde de yaz yağışları ağırlık kazanır. Savan ikliminde hararet ortalamaları ek olarak yüksektir. Savan bitki örtüsü dik boylu ot topluluklarıdır, muson ikliminde ise muson ormanları görülür. Bunlara İlgi edilmesi gereklidir.  

Savan İkliminin Görüldüğü Yerler  

 • 10° enlemleri ile dönenceler arasında,  
 • Orta Amerika'da,  
 • Sahra çölü ile ekvatoral Afrika arasında,  
 • Güney Afrika'da,  
 • Güney Amerika'da,  
 • Kuzey Avustralya'da,  
 • Madagaskar'ın batısında görülür.  
]]>
Karadeniz İklimi https://www.iklim.gen.tr/karadeniz-iklimi.html Tue, 27 Nov 2018 21:31:11 +0000 Karadeniz İklimi,Karadeniz bölgesi, yurdumuzun en çok yağış alan bölgesidir ve bu yağışa nedeniyle bölgenin çoğunluğu ormanlık alandır. Karadeniz bölgesinde ve marmara bölgesinin karadeni Karadeniz İklimi,

Karadeniz bölgesi, yurdumuzun en çok yağış alan bölgesidir ve bu yağışa nedeniyle bölgenin çoğunluğu ormanlık alandır. 

Karadeniz bölgesinde ve marmara bölgesinin karadenize bakan kıyılarında ve kuzey Anadolu'nun Karadeniz yamaçlarında görülen iklime karadeniz iklimi adı verilir. Ülkemiz de oldukça geniş bir bölgeyi içine almaktadır. 

Karadeniz İklimi
Karadeniz ikliminin özellikleri nelerdir

 • Karadeniz iklimi hemen hemen senenin her mevsimi yağışlıdır. Bu yağışlar zaman zaman kent merkezlerinde ve dere yataklarına yakın kırsal alanlarda sel ve heyalan gibi doğal sorunlara yol açmaktadır.
 • Doğu Karedeniz bölgesinde en fazla yağış Son bahar mevsiminde en az yağış ise İlk baharda görülür.
 • Batı karedeniz bölgesinde Doğu Karedeniz bölgesi gibi en fazla yağış Son Baharda en az yağış İlk Baharda görülür ama Doğu Karedenize kıyasla yağış miktarı nerdeyse yarı yarıya daha azdır.
 • Orta Karadeniz de ise, en fazla yağış kış aylarında en az yağış ise, yaz aylarında görülür.
 • Kara Deniz iklimine sahip olan bölgelerde kış aylarında kar yağışı görülme ortalaması 18 gündür.
 • Karadeniz bölgesinin yıllık hava sıcaklğı ortalaması 13.15 derecedir.
 • Yılın en sıcak ayı olan temmuz ayında ise, ortalama sıcaklık 23.24 derece civarındadır. Temmuz ayında bile serin sayılabilecek sıcaklığa sahiptir. Gündüz hava sıcak gibi görünse bile geceleri, özellikle ormana yakın kesimlerde güneşin batması ile hava sıcaklığında soba yakmayı gerektirecek kadar bir düşüş yaşanır. Yani Karadeniz ikliminde yaz aylarında bile gündüz ne kadar sıcak olursa olsun, gece ısınmak için ısıtıcı kullanmak zorundasınızdır.
 • Yıllık sıcaklık farkı 12.15 derecedir.
 • Karadeniz bölgesinin hakim olduğu bitki örtüsü ormandır. Bir çok ağacı türünü içinde barındıran yem yeşil ormanlar bulunmaktadır. Alçak kesimlerde kışın yaprağını döken yayvan yapraklı, yüksekli arttıkça, iklim değişmesi sebebi ile karma yapraklı ağaçlar görülmektedir. Daha yükseklerde ise iğne yapraklı ağaçlar ve alpin çayırlar bulunur.
 • Karadeniz iklimi, rakım olarak deniz seviyesinden yüksekliği 2000 metre olan bölgeler vardır. O kadar ki, bazen Karadeniz de yolculuk yapan kimseler yoğun sisden dolayı kendilerini bulutların içinden geçiyor zanneder. Yükseklik arrttıkça havanın sertliği de artar. Bu tarife en uygun örnek ise Bolu dağıdır.
 • Karedeniz ormanlarında, alçak kesimlerinde geniş yapraklı ağaçlar, yukarı kesimlerinde ise, köknar, ladin, çam iğne yapraklı ağaç lar olarak nitelendirilen ağaç türleri görülmektedir. Kıyı dağların iç kısımlarında ise step bitki örtüsü hakimdir.
]]>
Ekvatoral İklim https://www.iklim.gen.tr/ekvatoral-iklim.html Wed, 28 Nov 2018 10:06:59 +0000 Ekvatoral iklim; Senelik ısı ortalaması 25 °C 'nin üstündedir. Senelik ve gündelik ısı farkı en az durumda olan iklimdir (1-2 °C dolaylarında). Bu vaziyetin sebebi güneş ışınlarının tüm sene dike uzak olmayan açıyla Ekvatoral iklim; Senelik ısı ortalaması 25 °C 'nin üstündedir. Senelik ve gündelik ısı farkı en az durumda olan iklimdir (1-2 °C dolaylarında). Bu vaziyetin sebebi güneş ışınlarının tüm sene dike uzak olmayan açıyla azalması ve nemin fazla miktarda olmasıdır. Ekvator etrafında 0° ve 10° enlemleri aralarında görülür. Ekvatoral abuhava bölgeleri ekvator çevrenindeki 0° ve 10° enlemleri arasındaki kısımlardır. Senelik ısı ortalaması 25 °C 'nin üstündedir. Senelik ve gündelik ısı farkı en az durumda olan abuhava türüdür. Her mevsim itinalı yağış alır.  

Ekvatoral iklimin tesirleri 
 • Bol yağışlı meydana geldiği amaçlı devamlı yeşil olan geniş yapraklı farklı ağaçlarla, ekvatoral ormanlarla kaplıdır. 
 • Tarım sahaları ormandan dolayı sınırlıdır.  
 • Nemin fazlalığı ve sıcaklığın tesiriyle vatandaşlar ek olarak serin durumda olan fazla yüksek kesimlerde toplanmışlardır. 
 • Sürüngenler hayvan türünü oluşturur. 
 • Nüfusu itici özellik taşır.  
 • Toprak türü yıkanmış lateritlerdir.  
 • Akarsu rejimi düzenlidir. 
 • Daimi karlara fakat çok fazla fazla yüksek tepelerde rastlanır.  
 • Kayalarda kimyevi hal güçlüdür. Tahmini 10° paralelleri aralarında koltuk tutan bu iklimde mevsim bulunmaz.  
Ekvatoral İklim
Ekvatoral iklimin nitelikleri nelerdir 
 • Yaklaşık 10 kuzeyindeki ve 10 güneyi paralelleri arasındaki alçak yerlerde (Kongo havzası, Amazon havzası, Gine körfezi, Endonezya adaları ve Avustralya'nın kuzeyindeki kıyıları) görülür. 
 • İklim nitelikleri güneş ışınlarının geliş açısına yönelik şekillenir. 
 • Yıllık aşağı yukarı ısı 26-27 derecedir. ısı farkı 2-3 dereceyi geçmez. 
 • Aşırı nemden dolayı meydana gelen bulutluluk sebebiyle senelik güneşlenme oranı yetersizdir. 
 • Yağış rejimi düzenlidir. Yağış ölçüsü senelik aşağı yukarı 1500-2500 mm. içerisindedir. 
 • Bitki örtüsü devamlı yeşil olan yağmur ormanlarıdır. 
 • Toprak tipi, yağmurlardan nazaran devamlı yıkandığı amaçlı humus istikametinden yoksul ve verimsiz durumda olan Lateritlerdir. 
 • Nemin fazlalığından nazaran kimyevi çözünme şiddetlidir. 
Ekvator etrafında, 0° -10° Kuzeyindeki ve Güney enlemleri aralarında görülür. Senelik aşağı yukarı ısı 25°C dolayındadır. Senelik ısı farkı 2 -3°C'yi geçmez. Senelik yağış ölçüsü 2000 mm den fazladır. Her mevsim yağışlı olmakla beraber, ekinoks tarihlerinde yağış en yüksek düzeye erişir. Elbette nebat örtüsü çok gür ve geniş yapraklı ormanlardır. Ekvatoral iklimi, Amazon ve Kongo havzalarının kocaman bir kesiminde, Gine Körfezi kıyılarına uzak olmayan bölgelerde, Endonezya ve Malezya'nın kocaman bir kısmında gösterişli olmaktadır. 

Ekvatoral İklimin Görüldüğü Yerler 
 • 10° Kuzeyindeki ve Güney enlemleri aralarında, 
 • Güney Amerika'da Amazon Havzası'nda, 
 • Afrika'da Kongo Havzası'nda ve Gine Körfezi kıyılarında, 
 • Asya'da Endonezya Adaları'nda görülür. 
 • Bahar dönemlerinde yağışların arttığına ilgi etmek gereklidir. 
Ekvatoral İklimin Natürel Nebat Örtüsü 
Yıl süresince ısı ve nem şartları elverişli olduğundan devamlı yeşil kalabilen geniş yapraklı ağaçlardan meydana gelen gür ormanlardır. Yağmur ormanları denen bu ormanlardaki ağaçların boyu yağış miktarının fazla miktarda olması sebebiyle 40-60 m lere denli çıkabilir.  
]]>
İklim Kuşakları https://www.iklim.gen.tr/iklim-kusaklari.html Wed, 28 Nov 2018 18:51:11 +0000 İklim Kuşakları; belli bir yerde hava koşullarının mevsimlik ve yıllık gidişinin sıcaklık, nem,rüzgar, hava basıncı, yağış, yağış şekli, rüzgar gibi meteorolojik olayların ortalamasına iklim denilmektedir. Hava durumun İklim Kuşakları; belli bir yerde hava koşullarının mevsimlik ve yıllık gidişinin sıcaklık, nem,rüzgar, hava basıncı, yağış, yağış şekli, rüzgar gibi meteorolojik olayların ortalamasına iklim denilmektedir. Hava durumundan farklı olarak iklim daha uzun süreli meteorolojik olayların ortak adıdır.  Bir yerin iklimi o bölgenin enlemine, yükseltisine, yer şekillerine, kalıcı kar durumuna ve denizlere olan uzaklığına bağlı olarak değişim göstermektedir. İklim bilimine klimatoloji   adı verilmektedir. İklim türleri, sıcaklık ve yağış gibi durumlara bakılarak sınıflandırılmaktadır. Ancak günümüzde en çok kullanılan sınıflandırma sistemi,  Wladimir Köppen tarafından geliştirilmiş olup Köppen iklim sınıflandırılması dır.

İklim Kuşakları; dünyanın güneşe olan uzaklığı, genel hava akımı, yükselti, kentleşme gibi etmenler hava koşullarını etkileyerek iklimi belirlemektedir. Dünya üzerindeki insan popülasyonu iklimi etkilemektedir. iklim kuşakları eksen eğikliği ne bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Buna göre ekvator ile dönenceler arasındaki alana tropikal kuşak, dönenceler ile kutup daireleri arasında kalan  alanlara orta kuşak, kutup daireleri ile kutup noktaları arasında kalan alana da kutup kuşağı denmektedir. 

Tropikal İklimler: savan  ve yağmur iklimi olarak ikiye ayrılmaktadır. En soğuk ayın sıcaklık ortalaması 18°C’nin altına düşmemektedir en kurak ayda ise en az 60 mm yağmur yağmaktadır. Yağış 60 mm’nin altına düşer ise, savan iklimi adını almaktadır. Savanlar yaz yağmurlarının yağması ile yeşillenir ler ve savanların arasında a yer yer korulara da rastlanmaktadır. Tropikal iklimlere, genel olarak  ekvator çevresinde bulunan  yılın her döneminde yağış alan ya da yağmurların yılda iki kez yoğun bir şekilde yağdığı kuşaklarda rastlanmaktadır. 
Kurak İklimler: bozkır ve çöl olarak iki temel iklim olarak görülür. Buharlaşan suyun yağıştan daha fazla olduğu bölgelerin iklim türüdür. Bu iklim türüne Batı ABD’de, Kuzey ve Güney Afrika’da, güneybatı ve Orta Asya’da, Avustralya’ nın farklı kesimlerinde rastlanmaktadır. Kurak iklimler, genel olarak hava kütlesinin alçaldığı bölgelerde görülmektedir.

İklim Kuşakları
Ilıman Deniz ve Ilıman Kara İklimleri: ılıman deniz ve kara iklimlerinde ortalama sıcaklık  değerleri yılın en soğuk ayında 18°C’nin altında, en sıcak ayında ise 19°C’nin üzerinde olan iklim türleridir. Kurak iklimlere oranla, yağışlar daha fazla görülmektedir. Deniz iklimi, okyanusların etkisi altında kalarak büyük su ve kara kütleleri arasındaki ısı değişimi nedeni ile kışın sıcaklık ortalaması daha yüksek olan yerlerdir. Deniz iklimlerinde yıl boyunca sıcaklık değişimleri kara iklimine göre daha az görülmektedir. Ilıman deniz iklimi Doğu ABD, Avrupa'nın batı kesimleri, Akdeniz, Doğu’ nun büyük bir bölümü, Güney Afrika ile Güney Amerika’ nın güney bölümleri Avustralya’ nın güney ve doğu kıyılarında görülmektedir, ılıman kara iklimi ise yalnızca kuzey yarım kürede Alaska, Kanada, Batı Rusya ve Sibirya’ yı etkisi altına almaktadır.

Kutup İklimleri: yılın en sıcak ayında sıcaklık ortalaması 0°C ile -10°C arasındaki   tundra iklimlerine ve yılın en sıcak ayında sıcaklık ortalamasının donma noktasının altında olduğu buzul iklimlerine denmektedir. Kuzey yarım küredeki tundra iklimleri karasaldır ve yıllık sıcaklık değişimleri büyük olup, yağışlar daha az görülmektedir. Güney yarım kürede ise tundra iklimine Antartika kıtasn da ve çevresindeki küçük adalarda rastlanır. Bu adalarda denizin etkisi güçlü olmakla beraber yıllık sıcaklık değişimi azdır ve yağış bol miktarda yağmaktadır. Buzul iklimlerinde, yıllık sıcaklık değişimi fazla görülmektedir ve yağış ise çok düşük olmaktadır.  Antartika, özellikle Himalaya dağları ve And dağları gibi yüksek dağlarda görülmektedir.
]]> Soğuk İklimler https://www.iklim.gen.tr/soguk-iklimler.html Thu, 29 Nov 2018 17:38:32 +0000 Soğuk İklimlerSoğuk iklimler, ülkemizde etkisini göstermese bile dünyanın birçok bölgesinde etkilerini bulundurmaktadır. Soğuk iklimleri adından da anlaşıldığı gibi oldukça soğuk geçen ve genellikle yaz ayların Soğuk İklimler
Soğuk iklimler, ülkemizde etkisini göstermese bile dünyanın birçok bölgesinde etkilerini bulundurmaktadır. Soğuk iklimleri adından da anlaşıldığı gibi oldukça soğuk geçen ve genellikle yaz aylarının bulunmadığı bölgelerdir. Bu iklim bölgelerinin soğuk olmasının en büyük nedeni tabi ki güneş ışıklarının  bölgeye küçük açılar ile gelmesidir. Bu nedenle bölgeler son derece soğuk ve karlıdır. Bu bölgelerde tabi ki iklimin oldukça soğuk olması nedeni ile toprak yüzeyi tamamen buzlar ile kaplanmıştır. Bu nedenle toprakta herhangi bir bitki yetişimi mümkün olmaz ve bu durumda bitki örtüsü de bulunmaz. Sürekli olarak soğuk ve kış havasının olması nedeni ile soğuk iklimlerde herhangi bir mevsim belirtisi görülmez. Mevsimlerin görülmemesinin en büyük nedeni tabi ki havanın sürekli olarak soğuk ve kış havası olmasıdır. Soğuk iklim görülen bölgelerde bazen havalar normalden daha da ısınabilir. Fakat bu bölgelerin en sıcak zamanı bile oldukça soğuktur. Bu nedenle kış ayları oldukça soğuk ve karlı geçecektir. Bu duruma bağlı olarak soğuk iklimin görüldüğü bölgelerde çok fazla insan yaşamamaktadır. Dünyamızda 60 derece enlemlerinde soğuk iklimler karşılaşılabilir. Soğuk iklimler üç farklı gruba ayrılmıştır. Bunlar tundra iklimi, kutup iklimi, ve yüksek dağ iklimidir. 

1. Tundra İklimi:
Bu iklimde soğuk kış etkileri görülse bile tabi ki azda olsa yaz iklimleri görülmektedir. Yazları bile oldukça serin geçen bu iklim tipinde yaz ayları ülkemizin kış ayları ile aynıdır. Bu nedenle yaz yok denecek kadar az görülür. Bu iklim tipinde ise kış boyu sürekli olarak kar yağışı görülür. Genellikle kutup bölgelerine yakın yerlerde bu iklim tipi son derece etkili olarak görülmektedir. Tundra ikliminde azda olsa topluluk grupları bulunmaktadır. Bu bölgelerin sürekli olarak kış olması nedeni ile insanlar yaşamlarını buna göre ayarlarlar. Bu iklim tipi, Asya ve Amerika'nın kuzeyinde bulunmaktadır. Bunun dışında Grönland adasının güney kıyılarında da soğuk iklimler arasında olan tundra iklimi görülmektedir. 
Soğuk İklimler
 • Yaz ayları bir ya da iki ay sürer.
 • Toprak donuk olduğu için bitki örtüsü yoktur.
 • Yıllık yağış 250 mm kadar azdır.
 • En yüksek sıcaklık 10 dereceyi geçmez. 

2. Kutup İklimi:
Soğuk iklimler arasında yine önemli bir sınıf olan kutup iklim adından da anlaşılabileceği gibi kutuplar ve çevresinde tundra ikliminden daha soğuk geçen bir iklim tipidir. Bu iklim tipinde soğuklar çok daha fazladır ve yağışlar genellikle kar şeklinde görülür. Yaz ayının olmadığı kutup iklimi soğuk iklimler arasında en başta gelmektedir. Havanın sürekli olarak soğuk olması nedeni ile kış koşulları geçerlidir. Bu bölgede kurak olan çöller bulunmaktadır. Tabi ki yağışın olmaması nedeni ile bu çöllere buz çölü adı verilir. Kutup ikliminde yaşam oldukça azdır. 
 • Güneş ışınları yıl boyunca bu iklimin görüldüğü yerlerde küçük açılar ile gelir. 
 • Gece ve gündüz arası zaman farkı oldukça azdır.
 • Bitki örtüsü don nedeni ile bulunmaz.
 • Sıcaklık kimi zaman -60 dereceye kadar düşer. 
3. Yüksek Dağ İklimi
Bu iklim tipi son zamanlarda araştırmalara göre soğuk iklimler arasına girmiştir. Adına bakıldığında bu iklimin nerelerde görüldüğü anlaşılabilir. GEnellikle yüksek dağlarda sürekli olarak soğuk iklim görülür. Bu bölgelerde yaz aylarında bile çok soğuk iklimler görülür. 
 • Sürekli olarak soğuk geçer ve sıcaklık ortalaması 10 dereceyi geçmez.
 • Bitki örtüsü yüzeyin karlar ile kaplı olması nedeni ile yoktur. 
 • Bu iklimin görüldüğü yerlerde basınç yüksek, oksijen ise düşüktür. 
]]>
Kanada İklimi https://www.iklim.gen.tr/kanada-iklimi.html Thu, 29 Nov 2018 18:59:31 +0000 Kanada İklimi;  Kanada, Kuzey Amerika'nın kuzeyinde, Atlas Okyanusu ve Büyük Okyanusu arasında kalan ve Amerika Büyük Devlet'inin kuzeyinde kalan Rusya'dan sonra Dünyanın en büyük ve en geniş ülkesidir. Topraklarının Kanada İklimi;  

Kanada, Kuzey Amerika'nın kuzeyinde, Atlas Okyanusu ve Büyük Okyanusu arasında kalan ve Amerika Büyük Devlet'inin kuzeyinde kalan Rusya'dan sonra Dünyanın en büyük ve en geniş ülkesidir. Topraklarının çoğu kullanılmamaktadır. Birde Kanada ülkesi Dünyanın en uzun kıyı şeridine sahip bir ülkedir. Kanada dünyanın %7'lik bir kısmını kaplamasına rağmen çok az bir nüfusa sahiptir. Kanada'nın bugünkü nüfusu yaklaşık 31 milyon civarındadır. 

Ülkenin ekonomik ve iklimsel koşulları nüfus dağılımının düzensiz oluşundan etkilenir. Kanada nüfusunun 4/3'u ABD sınırında yaşamaktadır.

Kanada'nın yıl boyunca karla kaplı ve soğuğun eksilerde olduğu düşüncesi epeyce yaygındır. Fakat bu söylendi oldukça yanlış bir söylenti olmakla beraber pek çok kısmı size yağmur ormanları ve ılık kışlar sunmaktadır. Çoğunlukla Kanada'nın yazları Avrupa'ya nazaran daha sıcak geçmektedir. Fakat kış mevsimi oldukça soğuk ve 130 gün karlı geçmektedir. Kışları merkez Kanada'da yoğun kar yağışı görülmektedir. Ancak yine de sıcaklığı diğer ülkelere göre yüksekliğini kaybetmemektedir. Kanada'nın belli yerlerinde kış yağışlı ve sık sık fırtına oluşturan bir iklime sahiptir. Gökyüzü sürekli olarak karanlık ve sisli olur.  

Kanada İklimi

70 paraleldeki buz tepesinden ve Batı Sahillerindeki bitki örtüsüne kadar değişiklik gösteren iklim çeşitlerine rağmen Kanada'nın bütün her yerinde özellikle Amerika sınırında yaşam süren nüfusu 4 mevsimi de yaşamaktadır. Yaz aylarında günlük sıcaklık +35 ve üstü derecelere kadar ulaşırken bazı kerede -25 ve altı derecelere kadar da düştüğü görülmüştür. Kanada'nın mevsim açısından ilkbahar ve sonbahar normal geçmekle beraber beklenmeyen bir iklim değişimi göstermektedir.

Kanada kış mevsiminde ise -10 ve altı derecelere kadar düşüş göstermektedir. Kış ilkimi yüzünden soğukluk oldukça arttığı için evlerde, arabalarda, genel kullanım alanlarında, okullarda, ulaşım sistemlerinde ısı sistemleri çalışmaları başlatılmış ve oldukça başarılı sonuçlar gözlemlenmiştir.

Türklerin Kanada ülkesine göçleri oldukça artmış ve nüfus sayısı hızla artış göstermektedir.

]]>
Coğrafya İklim Bilgisi https://www.iklim.gen.tr/cografya-iklim-bilgisi.html Fri, 30 Nov 2018 15:54:24 +0000 Coğrafya İklim Bilgisi, dar olan bölgede, kısa süre içinde değişim gösteren atmosfer vakalarına hava durumu denir. Bir alanda havanın yağmurlu, bulutlu, rüzgarlı  ya da güneşli olması  oradaki gökyüzü vaziyetini etki Coğrafya İklim Bilgisi, dar olan bölgede, kısa süre içinde değişim gösteren atmosfer vakalarına hava durumu denir. Bir alanda havanın yağmurlu, bulutlu, rüzgarlı  ya da güneşli olması  oradaki gökyüzü vaziyetini etkiler. Gökyüzü olaylarını meteoroloji bilimi incelemektedir. Geniş tek bölgede uzunca seneler süresince görülen gökyüzü vakalarının vaziyetine iklim denir. İklimi inceleyen bilim dalı klimatolojidir. İklim ve gökyüzü vaziyetinin karşılaştırılması; İklim kapsamlı  sahalarda (ör. Akdeniz havzası), uzunca seneler süresince (30-40 sene) benzer  olan aşağı yukarı gökyüzü durumu iken; gökyüzü durumu dar tek bölgede (ör. İstanbul-Kadıköy), kısa zamanda (tek iki saat) değişim gösteren atmosfer olaylarıdır. İklimde tek  kararlılık laf konusu iken, gökyüzü durumu gün ve saat  içinde farklılaşma gösterir. 

Meteoroloji  bilimi, atmosferin fizyolojik özelliklerini, atmosferde yaşanan olayların dayandığı  fizik kanunlarını  meydana koymaya çalışır. İklim personellerinin gündelik değerlerini çeşitli aletlerle ölçülür ya da aletsiz  olarak gözlenerek kayıtlara geçirilir. Yapılmış Olan bu işe Rasat (Gözlem) denir. 
Meteoroloji biliminin yaptığı bu rasatları alarak bunların ortalamasını çıkarıp, bu gökyüzü vakalarının birey yaşamı üst kısmına olan etkilerini araştıran bilime ise Klimatoloji denir.Bir yerin abuhava özelliklerini tam  ve gerçek olarak belirtebilmek  amaçlı kafi sıklıkta ve gerekli yerlerde istasyon ağının olması gerekir. İklim, dinamik yaşamı etkileyen en mühim unsurdur. Bununla Birlikte yeryüzünün şekillenmesinde de mühim tek rol oynar.
Coğrafya İklim Bilgisi
İklimin etkilerini üç ana başlık altında toplayabiliriz: 

İklimin İnsan Üzerindeki Etkileri
 • Nüfusun dağılışını,
 • Uygun Fiyat faaliyetlerini,
 • Yemek ve giyeceklerini,
 • Fizyolojik gelişimlerini,
 • Karakterlerini,
 • Kültür faaliyetlerini etkiler,
 • İklimin Uygun Fiyat Hayat Üzerindeki Etkileri
 • Endüstrinin dağılışını, 
 • Erişim faaliyetlerini,
 • Konut tipi ve kullanılan malzemeyi,
 • Turizm faaliyetlerini,
 • Tarım faaliyetlerini ve mahsulleri çeşitliliğini,
 • Bunlara ilişkili olarak ticaret şekilleri de iklimin denetimi altındadır.
 • İklimin Naturel Etraf Üzerindeki Etkileri
 • Harici kuvvetlerin etki alanlarını, 
 • Yer şekillerinin oluşumunu, 
 • Taşların hal biçimini, 
 • Toprak oluşumu, tipleri ve verimliliğini, 
 •  Nebat örtüsünü ve dağılışını, 
 • Göllerin dağılışı ve sularının kimyevi öz., 
 • Yer üstü ve yer altı su durumu, 
 • Akarsu debilerini ve rejimlerini, 
 • Okyanus akıntılarının yönleri ve hızlarını, 
 • Hayvan türleri ve dağılışını, 
 • Erozyonu ve heyelan oluşumunu, 
 • Daimi kar sınırı, 
 • Ormanın ve tarımın üst hududunu,
 • Denizlerin tuzluluk oranını etkiler.
]]>
Almanya İklimi https://www.iklim.gen.tr/almanya-iklimi.html Sat, 01 Dec 2018 14:59:37 +0000 Almanya iklimi, orta Avrupa ülkelerinden olan Almanya'nın kuzeyinde Kuzeyindeki Denizi ve Baltık Denizi vardır. Diğer üç tarafı karasaldır ve bu bölgelerde çeşitli ülkeler ile hudut komşusudur. Yüz ölçümü epeyce yayvan Almanya iklimi, orta Avrupa ülkelerinden olan Almanya'nın kuzeyinde Kuzeyindeki Denizi ve Baltık Denizi vardır. Diğer üç tarafı karasaldır ve bu bölgelerde çeşitli ülkeler ile hudut komşusudur. Yüz ölçümü epeyce yayvan bir ülkedir. Alp sıradağlarına sırtını dayamış konumdadır ve maksimum noktası 3000 metreye yakındır. Deniz kıyısındaki bölgeleri haricinde en az rakımlı sahaları nehir ve göl kenarlarıdır.  

Yüksek dağları olmamış Alman toprakları, yağmurlu, yıl amaçlı belli bir düzene yönelik yayılmış yağışlarıyla ve fazla hararet farkları olmamış bir rejimle Atlantik tipi iklime sahiptir. Tipik olarak da, Almanya'da 4 iklim bölgesi vardır: Bunlardan biri doğuda görülebilen uzunca ve sıcak olmayan kışları ve sıcak yazları ve senelik az yağışlarıyla karakterize olmuş kıtasal iklimdir; ötekisi, Kuzeyindeki Denizi tarafında, kuzeyde görülebilen ılık ve yağmurlu okyanus iklimidir, Baltık tarafında ek olarak katı ve kuru bir iklim görülür; üçüncü olarak da ılıman havası, narin kışları ve sıcak ve kuru yazlarıyla Ren iklimi görülür; sonuncu olarak da ise kıtasallığın baskın meydana geldiği Ortada ve Güney Almanya'nın dağlarla kaplı yerlerinde katı kışlar ve sıcak yazlar yaşanır.

Almanya İklimi
Almanya'da İklim ve Giyim 

Almanya'nın iklimi ülkemizin karasal iklimine benzemektedir. Yazlar iç bölgelerde nemli ama yer yer serin geçmekle beraber kış mevsiminde havalar soğuktur mevsim normallerinde. Mevsimler arsında çok fazla uç bir değişiklik başka bir deyişle anlık don ya da anlık hararet artması olmamaktadır. Bu yüzdendir ki hangi mevsimde gelecekseniz ona yönelik giyimler getirmeniz gereklidir. Almanya ılıman iklim kuşağı içinde bulunur. İkliminde nemli batı rüzgarlarının tesiri büyüktür. Gulf Stream okyanus akıntısından da çok fazla etkilenir. Bu akıntıya en uzak olmamış konumda meydana gelen Ren Bölgesi ve Jutland Yarımadası görece ek olarak okyanus iklimi tesiri altındadır. Almanya'nın iklimi tipik olarak da yağışlıdır. Bilhassa okyanus akıntısının etkisindeki bölgelerde yağmur yaz ayları en başta olmak üzere her mevsim görülür. Yağışlar tipik olarak da ülkenin tamamında görülür. Aşağı yukarı yağış ölçüsü 600 mm civarındadır. Almanya'nın yüz ölçümünün yayvan olması ve coğrafi şartların yer yer değişiklik göstermesi iklimde de değişiklikler yaratmıştır. 

Doğu Almanya: Kışlar uzunca ve sıcak olmayan geçer. Kar yağışı sık sık görülür. Yazları ise sıcak ve kuraktır. Nem oranı düşüktür. Yağmur oranla yetersizdir. Avrupa kıtasal ikliminin basit nitelikleri görülür. 

Kuzeyindeki Denizi'ne Uzak Olmamış Bölgeler: Okyanus iklimi hakimdir. Yağışlı ve ılık bir havada meydana gelen vardır. Kuzeyindeki Denizi'nden Baltık Denizi'ne gerçek gidildikçe iklim bir nebze sertleşir. Bu alanda görülebilen iklim Doğu Almanya ikliminden etkilenir. Yağış Baltık Denizi'ne uzak olmamış bölgelerde Kuzeyindeki Denizi'ne uzak olmamış meydana gelen bölgelere mukayese et ek olarak yetersizdir. 

Ren Bölgesi: Okyanus akıntısının etkisinde ılıman bir iklim hakimdir. Kışları ılık ve yumuşaktır. Vakit vakit kar yağışı görülebilir. Yazları ise sıcak ve yağışlıdır. Tipik yağış tipi yağmurdur. 

Orta ve Güney Almanya: Doğu Almanya iklimi ile epeyce alternatif bir iklim görülür. Doğu Almanya'da görülenden çeşitli olarak da bilhassa dağ yamaçlarına yaklaşıldıkça yağmur görülme oranı artar. Senelik hararet farkı da Doğu Almanya'ya mukayese et ek olarak düşüktür. Bu alanda ülke genelinden çeşitli olarak da yağmur ile beraber fırtınalar da görülür.  
]]>
Ankara İklimi https://www.iklim.gen.tr/ankara-iklimi.html Sat, 01 Dec 2018 23:57:30 +0000 Ankara iklimi, şehrin bölgelerine göre farklılıklar gösteren bir iklime sahiptir. Ankara'nın güney bölgelerinde genellikle bozkır, kuzeyinde ise daha çok Karadeniz bölgesindeki iklim olmaktadır: Bu nedenle Ankara'nın iki farklı Ankara iklimi, şehrin bölgelerine göre farklılıklar gösteren bir iklime sahiptir. Ankara'nın güney bölgelerinde genellikle bozkır, kuzeyinde ise daha çok Karadeniz bölgesindeki iklim olmaktadır: Bu nedenle Ankara'nın iki farklı iklimden oluştuğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Ankara'da genellikle karasal iklim bulunmaktadır. Nemin oldukça az olması nedeni ile Ankara'da gece ve gündüz arasındaki sıcaklık oldukça düşüktür. Ankara ikliminde kış ayları oldukça soğuk, yaz ayları da bir o kadar sıcak geçmektedir. Bu nedenle insanlar yaşamlarını bu duruma göre planlarlar. Yazları sıcak, kışları soğuk olması nedeni ile meydana gelen sıcaklık değişimi ise genel olarak 40 derece ile -29 derece arasında değişiklikler göstermiştir. Ankara'da görülen iklim tipinde yağış miktarı fazladır denecek kadar yağış olmaz ve ölçülen değerlere  göre yıllık 300 mm kadar yağış düşer. Meydana gelen yağış Tuz Gölüne gidildikçe azalma gösterir. 

Ankara İklimi
Bitki örtüsü daha önce de söylediğimiz gibi bozkır olan bu şehirde, ilkbahar aylarında bu örtü oldukça yeşil olur. Fakat bu durum etkisini çok uzun göstermez ve çok geçmeden yerini sarı otlara bırakır. Ankara'nın Kuzey bölgelerinde deniz iklimi görülmektedir. Öyle ki bu etkiye göre kuzeyde daha fazla yapış meydana gelir ve nem artar. Ankara iklimi bitki örtüsünde ormanlar da mevcuttur. Bu ormanların içerisi ise genellikle korular ve baltalık ormanlardır. Genellikle en geniş bitki örtüsü tahıldır. Yani Ankara'da da tarım yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bu iklim türü aslında insanların ne çok sevdiği ne de hiç sevmediği bir türdür. Genel olarak Türkiye'nin baş kenti olduğu için ve şehirleşme açısından oldukça gelişmiş olduğu için insanlar Ankara'da yaşamaya karar verdiklerinde birçok zaman iklimine dikkat etmeden bu şehre yerleşirler. 
]]>
Bursa İklimi https://www.iklim.gen.tr/bursa-iklimi.html Sun, 02 Dec 2018 18:55:48 +0000 Bursa İklimi, şehrin tüm bölgelerinde tek bir iklime sahiptir. Oldukça gelişmiş olan Bursa, iklim açısından da insanlara hitap etmektedir. Bu nedenle ve diğer nedenler ile bursa yerleşim açısından oldukça gelişmiştir. 40 dere Bursa İklimi, şehrin tüm bölgelerinde tek bir iklime sahiptir. Oldukça gelişmiş olan Bursa, iklim açısından da insanlara hitap etmektedir. Bu nedenle ve diğer nedenler ile bursa yerleşim açısından oldukça gelişmiştir. 40 derece enlemlerinde olan Bursa, enlem ve boylam olarak ise 28-30 derece arasında bulunmaktadır. Türkiye'nin en büyük 4. kenti özelliğini taşıyan Bursa, genellikle ılıman bir iklime sahiptir. Bu nedenle insan yaşamı için çok büyük özellik taşımaktadır. Bursa'nın ikliminin insan yaşamına en elverişli iklim türlerinden biri olması nedeni ile bu şehirde yaşayan insan sayısı da bir o kadar fazladır. Şehrin orta kesimlerinde bulunan ılıman iklim türü, şehrin bazı bölgelerinde yerini soğuk iklimlere bırakmaktadır. Genellikle Bursa'nın kuzey bölgelerinde Marmara Denizi nedeni ile iklim biraz daha ılıman ve nemlidir. Bu nedenle yerleşim bu bölgede çok daha fazladır. Bu iklimin yanı sıra güney bölgelerde ise adının çok ünlü olduğu Uludağ vardır. Uludağ'ın yüksekliği nedeni ile kar seviyesi oldukça fazladır ve bu bölgelerde sürekli olarak kayak sporları yapılmaktadır. Ülkenin yavaş yavaş kış etkileri altına girmesi durumunda birçok insan bu bölgelere kayak yapmaya giderler. Yani genel olarak Bursa'nın kuzey daha ılıman, güneyi ise biraz daha soğuk bir iklime sahiptir.

Bursa İklimi
Bursa iklimi, sıcaklık açısından ülkemizin Bursa'ya yakın illerine göre çok büyük farklılıklar göstermemektedir. Öyle ki En sıcak ayları temmuz ve eylül arasında geçen bu iklim tipinde en soğuk ay ise tabi ki şubat ayıdır. Oldukça uzun araştırma sonucunda Bursa iklimi tam olarak 700 mm yağış alan bir bölgedir. Bu durum aslında Bursa'nın ne çok fazla yağış aldığını ne de çok az yağış aldığını göstermektedir. Bu durumunda etkilediği nem miktarına bakılacak olursa %69 oranında nem bulunmaktadır. Bursa ilinde dağlık bölgeler diğer illere göre biraz daha fazladır. Bu durum da aslında sıcaklığı doğrudan etkilemektedir. Bursa iklimi bitki örtüsünden bahsedecek olursak bu bölgelerde toprak ekime el verişli değildir. Sadece %8'lik bir ekim alanına sahip olan bu toprak oldukça yetersizdir.  Bursa'nın bitki örtüsünün %43'ünü ormanlar % 44'ünü tarlalar ve %5'i çayırlar ile meralar kaplamaktadır. Uludağ'ın ise birçok yüzeyi karlar ile kaplı olduğu için bitki örtüsü oluşmaz. 
]]>
İzmirin İklimi https://www.iklim.gen.tr/izmirin-iklimi.html Mon, 03 Dec 2018 15:37:58 +0000 İzmirin iklimi, İzmir Ege bölgesi kıyı kesimlerinde yer alan bir ilimizdir. Dolayısıyla iklim özellikleri bakımından Akdeniz ikliminin etkisi altındadır. Bu nedenle yaz ayları sıcak ve kurak geçerken, kış ayları ılık ve bol İzmirin iklimi, İzmir Ege bölgesi kıyı kesimlerinde yer alan bir ilimizdir. Dolayısıyla iklim özellikleri bakımından Akdeniz ikliminin etkisi altındadır. Bu nedenle yaz ayları sıcak ve kurak geçerken, kış ayları ılık ve bol yağışlı geçer. İlimizdeki en sıcak aylar Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Yıl boyu şehrimizde sıfırın altında sıcaklığa sahip 10 gün geçmez. Yılın önemli bir bölümünde sıcaklık 30 derecenin üzerinde seyreder. Kış aylarındaki yağışlar çoğunlukla yağmurdur. Kar yağışı oldukça nadir görülür. Yıllık yağış miktarı bölgelere göre 700-1000 mm arasında değişir.

İzmirin ikliminde yazları sıcak geçse de, imbat denilen rüzgarlar serinliğe neden olur. Kara ve denizdeki gece gündüz sıcaklık farkından oluşan bu rüzgarlar bu şehrimize has bir özelliktir. Yazları sıcaklığın etkisini bu rüzgarlarla unutursunuz. Havaya tatlı bir serinlik verir. Şehirdeki Kemalpaşa gibi ilçeler en fazla yağış alan yerlerdir. Şehirdeki sıcaklık +42,7 ile -8,4 derece arasında değişir.

İzmirin İklimi
İzmirin iklim özellikleri nedeniyle yaz, kış yemyeşil bir bitki örtüsü vardır. Şehirdeki bitki örtüsü zengindir. Orman ve fundalıkları fazladır. Toprakların % 33 kadarı dikilen tarım sahası, % 15 kadarı çayır ve meralardan oluşur. Şehirdeki tarıma elverişli olmayan topraklar % 2 oranındadır. Ormanlık alanlarında en fazla kızılçam, çam, fıstık çamı, selvi, zeytin ağaçları, makilik dikkat çeker. Bazı yörelerde bağ ve meyve bahçeleri oldukça yaygındır. Şehirdeki Kozak Dağı ülkemizin en büyük çam fıstığı istihsal alanlarını oluşturur.

İzmirin iklimi Akdeniz iklim özelliklerini gösterir. Bu nedenle yazın olduğu kadar, kışın da yaşam daha kolaydır. Çetin geçen kış şartları şehirde görülmez. Bol yağış aldığından doğası, bitki örtüsü de her mevsim yeşildir.
]]>
Norveç İklimi https://www.iklim.gen.tr/norvec-iklimi.html Tue, 04 Dec 2018 01:34:10 +0000 Norveç ikliminde sahil süresince ılıman iklim görülür. Kuzeyindeki Atlas akımının tesiriyle hararet değişiklikleri meydana çıkar. Arazi buzulludur. Genellikle yüksek platolar ve yüksek dağların aralarında randımanlı v Norveç ikliminde sahil süresince ılıman iklim görülür. Kuzeyindeki Atlas akımının tesiriyle hararet değişiklikleri meydana çıkar. Arazi buzulludur. Genellikle yüksek platolar ve yüksek dağların aralarında randımanlı vadiler bulunur. Ovalar minik ve dağınıktır. Kıyıda derinliklerden başlayan fiyortlar bulunur. Kuzeyde arktik tundra bölgesi vardır. Natürel afetlerden en sık görülenler de heyelan ve çığdır. 

Kuzeyde bulunmasına nazaran Norveç'te nemli ve epeyce ılıman okyanusal iklim karar sürer. Atlas okyanusu'ndan batı rüzgarlarıyla iştirak eden Golfstrim sıcak su akıntısı, sahil kesiminde kış mevsiminde sıcaklığın düşmesini önler. Nitekim Bergen'de Ocakta ayı aşağı yukarı sıcaklığı 5°C'nin üzerindedir. Bunun için karşı iç bölümde bulunan Oslo'da -5°C'ye yakındır, ülkenin kuzeyinde tundra nebatları ve cüce ağaçlar görülür. Güneye gerçek orman sahaları artar. Dağların alçak eteklerinde iğne ve yayvan yapraklı, yüksek kesimlerinde iğne yapraklı ormanlar yayvan tek alan kaplar. Norveç'in yüksek enlemlerde yer alması sebebiyle yazın gündüz müddeti çok fazla uzundur. Nitekim ülkenin güneyinde gündüz müddeti 20 saati aşmaktadır. Hattâ kuzeyde Tromso'da 20 Mayıs-22 Temmuz aralarında Kuzeyindeki Buz Denizi'ndeki Swalbard'da 20 Nisan-21 Ağustos günleri aralarında güneş batmamaktadır. Yaz çağında günlerin uzunca olması, Orta Kuşak'a yönelik bitkilerin kısa zamanda gelişmesini sağlamaktadır. ülkedeki doğa güzelliklerini ve nebatları muhafaza etmek için çok fazla sayıda millî park ve doğası savunma sahası kurulmuştur. Bu alanlar ülkenin % 16'sını kapsar. Svalbard (Spitzberg) adalarının % 40'ı da millî park olarak da terk ederek burada hayatını sürdüren kutup ayıları korunmaya alınmıştır. Ülkenin güney kısmı ve sahilleri ılıman tek iklime sahiptir. Kuzeyindeki Atlas akımının tesiriyle hararet değişiklikleri meydana çıkar. Kuzeyindeki kısmı ise sıcak olmayan tek iklimin tesiri altındadır. Kış ayları, bilhassa de Aralık ve Mart ayları arası çok fazla sıcak olmayan geçer. Kuzeyindeki ve iç bölgelerde çoğunlukla arazi buzulludur. Genellikle yüksek platolar ve yüksek dağların aralarında randımanlı vadiler bulunur. Ovalar minik ve dağınıktır. Kıyıda fiyortlar bulunur. Kuzeyde arktik tundra bölgesi vardır. En sık rastlanan natürel afetler heyelan ve çığdır. Deniz seviyesinden maksimum noktası 2.469 metrelik rakımıyla Galdhøpiggen'dir.
Norveç İklimi
 • Norveç, Atlas okyanusuna kıyısı meydana iştirak eden, Gulf-Stream sıcak su akıntısının tesiriyle bulundukları enleme yönelik ılıman iklime sahip tek ülkedir. Kuzeyinde kışlar uzunca ve kar yağışlıdır. 
 • Yağış rejimi düzenlidir. Kuzeye gerçek yağış ölçüsü azalır. 
 • Batı kıyılarda yapraklarını döken yayvan yapraklı ağaçlarla başlayan bitki örtüsü kuzeye ve yükseklere çıkıldıkça yerini sırasıyla iğne yapraklı ağaçlara ve dağ çayırlarına bırakır. Kuzeyindeki hududuna uzak olmayan bölgelerde alpin çayırlar ve tundralar bulunur.  
Oldukça elverişli meydana iştirak eden iklim şartları ülkenin en kuzeyindeki bölgelerde dahi yerleşime imkan tanır: kışlar batıdan ve güneybatıdan esen ve oranla sıcak tek su akıntısının boydan boya geçtiği Norveç Denizi'nin üstünden geçerken ısınan rüzgarlar yardımıyla hissedilir ölçüde narin geçer. Bu sebeple, Lofoten adalarında görülebilen aşağı yukarı hararet (25 °C), benzer enlemdeki mevsim normallerinin üstündedir. Bunun için cevap yazın hararet, ülkenin bulundukları yükselti sebebiyle sık sık sıcak değildir; tek Oslo kısmında siyah iklimine has tek havada meydana iştirak eden görülür ve hararet 15 °C'nin üzerine çıkar.
]]>
Akdeniz İkliminin Özellikleri https://www.iklim.gen.tr/akdeniz-ikliminin-ozellikleri.html Tue, 04 Dec 2018 02:39:29 +0000 Akdeniz ikliminin özellikleri, akdeniz ikliminde yıllık yağış fazla olsa da, uzun süre yaz kuraklığı etkisi vardır. Akdeniz ikliminde sıcaklığa göre 3 farklı türde iklim özelliği görülmektedir. Bu iklim tiplerinin öz Akdeniz ikliminin özellikleri, akdeniz ikliminde yıllık yağış fazla olsa da, uzun süre yaz kuraklığı etkisi vardır. Akdeniz ikliminde sıcaklığa göre 3 farklı türde iklim özelliği görülmektedir. Bu iklim tiplerinin özelliklerini aşağıda bulabilirsiniz.

Asıl Akdeniz İklimi: Bu iklimin özelliği yazın yüksek sıcaklık derecelerinin olmasıdır. Bu sıcaklıkların yüksekliği kıyı bölgesinin genellikle kuzeyde dağlarda çevrili olması nedeniyle kuzey rüzgarlarını alamamasından kaynaklanır. Kış ayları ise Ege bölgesine göre daha yumuşak iklim koşullarına sahiptir. Buharlaşma fazla olduğu kadar, hava genellikle açık olur. Bu iklimde kar yağışı ile don nadiren olur. Ancak yaz kuraklığı uzun sürer. Kış hem geç başlar, hem de ılıman bir hava olur. Genellikle kışları yağış olur. Kış ortasında başlayan yağışlar, ilkbahara kadar sürer. Bu tipte iklim Akdeniz'de dar kıyı şeridinde hüküm sürer. Yer şekillerine göre genişleyerek, içerilere sokulur. Dar kıyı şeridinde görülürse, bu bölgelerde kıyıya yakın yerlerde yüksek dağların olmasından kaynaklanır. Ege bölgesinin kıyı Ege denilen bölgesinde de bu iklim görülür.

Akdeniz İkliminin Özellikleri
Akdeniz yakını dağ iklimi: Güney Anadolu kıyısı boyunca yüksekliği yaklaşık 800 metreyi bulan, yeryüzü şekillerine göre alçalıp yükselen kıyılarda yazlar sıcak, kışlar ılık olan asıl Akdeniz iklim bölgesinin gerisinde dik yamaçları olan yüksek dağlar bulunmaktadır. Dağlar İç Anadolu'daki 1000-12000 mt yükseklikteki düzlüklere dik yamaçlarla iner. Bu çukur bölgenin arasında bulunan yüksek dağların olduğu yerlerde iki iklimin özellikleri görülür. Dağların çoğu bölgesi Akdeniz'e doğru dönük olduğundan, aynı etkileri alır. Kış ayları bol yağışlı geçer. Fakat yağışların çoğunluğu kar şeklinde olur. Kış döneminde kalın bir kar örtüsü bulunurken, yazın bile toprakta ince bir kar görülür. Karadeniz bölgesi dışında ülkemizde en fazla yağış alan yerler burasıdır. Yaz döneminde kıyı alanlarda görülen buharlaşmanın yerine burada az miktarda yağış olur. Yüksek dağların etkisiyle bu alanda bunaltıcı yaz sıcaklıkları, kuraklık hafif etkilidir. Bu nedenle yazın serin, nemli bir hava hakimdir. Yüksekliğin durumuna göre kışlar sert geçer. Bu bölgelerde maki bitki örtüsü yerine çam ormanları ile yüksek çayırlık alanlar vardır. Ancak bu alanlar kurak geçen İç Anadolu Bölgesinden daha farklıdır.

Marmara iklimi: Çoğu yönüyle Akdeniz iklimin özelliklerini taşıyan, bazı yönleriyle Karadeniz ikliminin özelliklerini gösteren tiptir. Sıkça değişen hava koşulları bulunur. Kar yağışları normal seviyede olur. Don ise asıl Akdeniz iklim özelliklerindedir. Hafif  bir yaz kuraklığı olur. Bu özelliği Karadeniz iklimine benzer. Sıcaklık daha az olduğu için, buharlaşma fazla olmaz. Hava genellikle kapalı ve sisli olur.]]>
İklim Tipleri https://www.iklim.gen.tr/iklim-tipleri.html Tue, 04 Dec 2018 19:40:30 +0000 İklim tipleri, dünya üzerinde başlıca üç grupta değerlendirilebilir. Bunlar soğuk iklimler, sıcak ve ılınman iklimlerdir. Bu iklim tipleri kendi arasında yağış miktarıyla, yıllık sıcaklık ortalamalarıyla, kış aylar İklim tipleri, dünya üzerinde başlıca üç grupta değerlendirilebilir. Bunlar soğuk iklimler, sıcak ve ılınman iklimlerdir. Bu iklim tipleri kendi arasında yağış miktarıyla, yıllık sıcaklık ortalamalarıyla, kış aylarındaki sıcaklık değerleriyle alt iklim tiplerine ayrılır. İklim tiplerinin dağılışı ve özellikleri de bölgelere göre farklılık gösterir. Dünya üzerinde her bölgede kendine özgü iklim tipi bulunur.

İklim tipleri nelerdir

Kutup iklimi: Bu iklim tipinin görüldüğü bölgeler buzullarla kaplıdır. Hava oldukça soğuk ve bitki örtüsü yoktur. Bu iklim tipinin hakim olduğu bölgeler Antarktika kıtası ile Grönland adasının iç kısımlarıdır. Sıcaklık genellikle -40 derecededir. Yıllık sıcaklık ortalamaları da 20 derece ile -30 derece arasındadır. Yağış miktarı ise 200 mm kadardır. 

Tundra iklimi: Bu iklim tipi Avrupa, Amerika ve Asya kıtasının kuzey bölgelerinde görülür. Yaz dönemi dışında toprak donmuş olur. İklimin hakim olduğu yerlerde bitki örtüsü olarak ot, çalılık ve likenlerden oluşan tundralar görülür. Yılın en sıcak döneminde sıcaklık ortalaması en fazla 10 derece olur. Kış aylarında sıcaklık 30-40 derece arasında değişir. Bazı alanlarda sıcaklık farkı 60 dereceyi bulabilir. Yağış miktarı ise yaklaşık 200-250 mm kadardır.

Okyanus iklimi: Bu iklim tipinde her ay yağış görülür. İklimin görüldüğü alanlar genellikle 40-60 derece enlemleri arasındadır. İngiltere, Avustralya güneydoğu kesimleri, kuzeybatı Avrupa, Kanada bu iklimin etkisindedir. Bu yerlerdeki sıcaklık ve yağış koşullarında batı rüzgarlarının ve sıcak okyanus akıntılarının etkisi fazladır. Yaz dönemi serin, kış ayları ise ılık geçer. Yıllık sıcaklık ortalaması da 14-15 derece, sıcaklık farkları 10-15 derece arasındadır. Yağış miktarı da 1000-1500 mm kadardır.

İklim Tipleri
Step iklimi (Bozkır): Bu iklim tipi yarı kurak olarak ta bilinir. Bu iklim nemli hava kütlelerinden uzakta olan iç kesimlerde görülmektedir. Bu bölgelerdeki gece ve gündüz sıcaklık farkları karasal iklimin görüldüğü alanlara göre daha fazla olur. Bu bölgelerdeki bitki örtüsü ilkbaharda yeşeren, yaz geldiğinde sararan otlardan oluşur. Sıcaklık farkları 15-30 derece arasında, yağış miktarı da 300-500 mm kadardır. En fazla yağış ilkbahar mevsiminde olur.

Akdeniz iklimi: Bu iklim tipi daha çok 30-40 derece enlemlerinde kıyı kesimlerde görülür. Yazlar sıcak ve kurak geçerken, kış ayları ılık ve yağışlı olur. Yıllık sıcaklık ortalaması yaklaşık 15-20 derece, sıcaklık farkı 18 derece kadardır. Yağış miktarı da 800-1000 mm kadardır. Bu iklimin hakim olduğu bölgelerde kışın kutup bölgesinden gelen hava kütleleri ve ekvatoral bölgeden buraya gelen hava kütleleri karşılaşır ve yağışlar oluşur. İklimin görüldüğü bölgelerdeki bitki örtüsü kuraklığa dayanıklı kızıl çam ormanlarından, her zaman yeşil olan makilerden oluşur.

Karasal iklim: Bu iklim tipi genellikle 30-65 derece enlemlerinin arasında, denizden uzak kara kesiminde, kıtalarda doğu tarafında görülür. Doğu Avrupa, Kanada, Sibirya bu iklimin en çok görüldüğü alanlardır. Yılın en soğuk döneminde sıcaklık ortalama -10 dereceye iner. Bazen -40 derece görülür. Yıllık sıcaklık ortalaması da 0-10 derece arasındadır.Yılın en sıcak döneminde ise, sıcaklık 20 derece kadar olur. İklimin görüldüğü yerlerdeki bitki örtüsü ise, iğne yapraklı ağaçlardan oluşur.

Çöl iklimi: Bu iklim tipi dönenceler çevresinde ve denizden uzak karalarda iç kesimlerde görülür. Bu iklimin görüldüğü bölgelerde kaktüs gibi kuraklığa dayanıklı bitki örtüsü görülür.

Muson iklimi: Bu iklim muson rüzgarlarının etkili olduğu bölgelerde görülür. Yıllık sıcaklık ortalaması 20 derece, sıcaklık farkı da 10 derece kadardır. Düzensiz yağış alan bu bölgelerde, yaz dönemi yağışlı, kış dönem]]> İklim Nedir https://www.iklim.gen.tr/iklim-nedir.html Wed, 05 Dec 2018 15:13:22 +0000 İklim nedir, yüzlerce kilometrelik alanları etkisi altına alan, ülke ya da bölgenin hava koşullarının ortalamasına iklim denir. Bölgenin ürünleri ve hava koşulları üzerinde iklimin payı oldukça büyüktür. Günl İklim nedir, yüzlerce kilometrelik alanları etkisi altına alan, ülke ya da bölgenin hava koşullarının ortalamasına iklim denir. Bölgenin ürünleri ve hava koşulları üzerinde iklimin payı oldukça büyüktür. Günlük hava şartları göz önünde bulundurulduğunda bu durum hava durumu olarak değerlendirilir. Yine aylı hava koşulları da iklim olarak değerlendirilmez. İklim bölgenin hava şartları ile alakalı olsa da bu durum çok yüzeyseldir. Çünkü, bölgede iklimin özelliklerine hakim olmayan, yazılanlar ile alakasız olan hava koşulları bazen aylarca bazen yıllarca hakim olabilir. Örneğin, Türkiye'nin Erzurum ilinde yazları kısa ve serin, kışları ise oldukça sert ve uzun sürse de, bazen Erzurum'da hiç kar yağışı gözlemlenmez ve hava sıcaklığının O derecenin altına düşmediği de olur. Bu nedenle de iklim, hava şartlarının ortalaması olarak değerlendirilir. İklim başlıca, sıcaklık, deniz, yükseklik, nem ve rüzgar gibi nedenlerden oluşur.

Sıcaklık: Bölgelerin sıcaklıkları güneş ışınlarının bölgeye düşüş açısına, güneşin doğuşu ve batışı arasındaki uzunluk ve yine güneşin doğuşu ve batışı arasındaki kısalığa göre değişir. Yine bulutların ve havanın emmiş olduğu sıcaklığında iklim üzerinde etkisi vardır. Dolayısı ile kış aylarında güneş ışınları daha yatık, günler daha kısa, bulut daha fazla olduğu için soğuk hava hakim olur. Ekvatorda ise güneş ışınları dikey düştüğünden sıcaklık oranı ilkbahar, yaz, sonbahar ve kış aynı olur.

Denizler: Deniz karadan daha geç ısınıp daha geç soğur. Bu nedenle denizler etrafında bulunan  karayı ısı bakımından etkisi altına alırlar. Sıcak su akıntıları da iklim üzerinde etki yaratır. Dolayısı ile denize yakın bölgelerde genel bir sıcaklık değişmesi yaşanmaz.

Yükseklik: Yüksek yerlere çıkıldıkça sıcaklık oranı düşer. Bu nedenle de dağlık yerlerde kar daha uzun süre kalır. Dağlık yerlerde hava yoğunluğu güneş ışınlarının barındırdığı sıcaklığı tutacak kapasitede değildir.

Nem: Hava sürekli nemlidir, nem buharlaşan sulardan dolayı oluşur. Sıcaklık arttıkça nem oranında da artış yaşanır. Hava nemi farklı yerlere taşır. Denizden buharlaşan su, karalara taşınır. Atmosferde yükselerek soğur, devamında yağmur meydana gelir.

İklim Nedir

Rüzgar: Dünyanın farklı yerlerinde yaşanan sıcaklık değişimi havanın sürekli şekilde bir yerden farklı bir yere kaymasına yol açar. Kutuplardan soğuk Ekvatora doğru gelir, Ekvatordan ise sıcak kutuplara gider. Bu yaşanan akım iklim şartlarını etkisi altına alır.

İklimin her bölgede farklı olma sebebi yeryüzü şekillerine bağlıdır. Özellikle dağlar iklim özelliklerinin iç kısımlara ulaşmasına engel olur. Her hangi bir bölgenin hangi iklim tipine sahip olduğunu kavrayabilmek için bölgenin bitki örtüsüne bakmak gerekir. Mesela, Akdeniz iklimin yaşandığı yerlerde maki, karasal iklimin yaşandığı yerlerde ise bozkır bitki örtüsü hakimdir. Bitki örtüsü yağış ve sıcaklık koşullarının ortak etkisi nedeniyle gerçekleşir. Yağışın çok yaşandığı bölgelerde bitki örtüsü ormanlardan meydana gelir. Yağış seviyesi azaldıkça bitki örtüsü zayıflar.

İklim Çeşitleri

1) Sıcak İklimler

 • Ekvator İklim
 • Tropikal iklim
 • Muson iklimi
 • Çöl iklimi

2) Ilıman İklimler

 • Akdeniz iklimi
 • Okyanusal iklim
 • Karasal iklim
 • Step iklimi

3) Soğuk iklimler

 • Tundra iklimi
 • Kutup iklimi
 • Yüksek dağ iklimi
]]>
Karasal İklim https://www.iklim.gen.tr/karasal-iklim.html Thu, 06 Dec 2018 09:28:48 +0000 Karasal İklim İklim, sınırları belli bir alanda uzun yıllar boyunca yapılan gözlemler sonucu hava olaylarında meydana gelen değişimler sonucu ortaya çıkan sınıflandırmalardır. İklimi etkilen bazı faktörler bulunmakt Karasal İklim 
İklim, sınırları belli bir alanda uzun yıllar boyunca yapılan gözlemler sonucu hava olaylarında meydana gelen değişimler sonucu ortaya çıkan sınıflandırmalardır. İklimi etkilen bazı faktörler bulunmaktadır. Bir yerin yer şekilleri ve bulunduğu konum iklimi etkilemekte ve değiştirmektedir. İklim çeşitlerinde biri de karasal iklimdir.  Karasal iklim deniz etkisinden uzak, orta kesimlerde etkili olan bir iklim çeşididir. Karasal iklim dünyada genellikle Kuzey Yarım Küre de etkilidir. Karasal iklim de sürekli rüzgarlar etkili olmaktadır. Karasal iklimin etkili olduğu yerlerde kışlar çok soğuk ve karlı geçerken yazlar ise aşırı sıcak ve kurak geçmektedir. Mevsimler arası sıcaklık farkı belirgindir. Karsal iklimin hakim olduğu yerlerde yazlar erken başlamakta ve aşırı sıcak geçmektedir.  Kışlar da erken başlar ve karın yerde kalma süresi uzundur. Karsal iklimin hakim olduğu yerler de karın yerde kalma süresi ortalama 90 gündür. Karsal iklimin hakim olduğu yerlerde gece ve gündüz sıcaklık farkı çok belirgindir. 
Türkiye sahip olduğu yer şekilleri nedeniyle karasal iklim birçok bölgede görülmektedir. Karasal iklim özellikle Doğu Anadolu, İç Anadolu ve İç Batı Anadolu bölgelerinde rastlanmaktadır. Bu bölgelerin ortak özellikleri yarı kurak olmaları ve iç kesimler de yer almalarıdır. Karasal iklimin oluşmasında etkili olan temel neden bölgelerin denizden uzak olmasıdır. Karasal iklimin oluşmasında  bölgelerin denizden uzak olması tek neden değildir. Bölgelerin sahip olduğu yer şekilleri karasallığı etkilemektedir. Karasallık şiddeti bölgelere göre farklılık göstermektedir. Karasallık şiddetini ölçmek için yıllık sıcaklık farkına bakılması gerekmektedir. Karasal iklimin etkili olduğu bölgeler de genellikle yıllık yağış miktarı az olmakta, sıcaklık farkı yüksek olmakta ve doğal bitki örtüsü ise zayıf olmaktadır. 
Karasal İklim

 Karasal İklimin Genel Özellikleri

 • Kışlar çok soğuk ve kar yağışlı, yazlar çok sıcak ve kurak geçmektedir.
 • Mevsimler arası yağış miktarında büyük farklılıklar bulunmaktadır. 
 • İç Anadolu bölgesinde en fazla yağış düştüğü mevsim ilkbahar en az yağış düştüğü mevsim ise yazdır.
 • Mevsimler arası sıcaklık farkları çok fazladır. İç Anadolu da yaz sıcaklığı 24-25 derece iken kış aylarında sıcaklık -1,-6 derece olmaktadır. Güneydoğu Anadolu da ise; yaz sıcaklığı 31- 36 derece iken kış aylarında -1, 5 derece civarındadır. 
 • Güneydoğu Anadolu da yaz mevsimi  aşırı kurak geçmekte, kış mevsimi ise çok karlı ve donlu geçmektedir. 
 • Karasal iklimin etkili olduğu İç Batı Anadolu yer şekilleri nedeniyle Eğe kıyılarına göre daha az yağış almaktadır.
]]>
Muson İklimi https://www.iklim.gen.tr/muson-iklimi.html Thu, 06 Dec 2018 09:48:59 +0000 Muson iklimi; Tropikal iklim nitelikleri taşıyan, görkemli yağmur bulutları, ara vermeden yağış ve kuvvetli rüzgarlarıyla popüler bir iklim çeşididir. Dünyanın en çok oranda yağış alan yeri, Hindistan'ın k Muson iklimi; Tropikal iklim nitelikleri taşıyan, görkemli yağmur bulutları, ara vermeden yağış ve kuvvetli rüzgarlarıyla popüler bir iklim çeşididir. 
Dünyanın en çok oranda yağış alan yeri, Hindistan'ın kuzeyindeki doğusunda bulunan Çerapunçi'dir. Muson yağmurları kuvvetli olabileceğinden,bilhassa karaya vurdukları sahil kesimlerinde önemli sel baskınlarına ve dev dalgalara sebep olurlar. Muson iklimseli, tropikal iklim  nitelikleri taşıyan Güney, Güneydoğu ve Doğu Asya'da etkilidir. Görkemli yağmur bulutları, ara vermeden yağış ve kuvvetli rüzgarları en başta iştirak eden özelliğidir.  
 
Yaz mevsimleri yağışlı,kışlar kurak  geçer. Bu istikametiyle savan iklimleri ile benzerlik gösterir. Hararet ortalaması tüm yıl 10 °C nin üstündedir. Senelik hararet farkı Savan iklimine  yönelik fazladır. Senelik yağış ölçüsü 1000-1500 mm civarındadır. Fakat sahil kesimlerde bu yağış ölçüsü çok fazla daha çok oranda olabilir. Dünyanın en çok oranda yağış alan yeri, Hindistan'ın kuzeyindeki doğusunda bulunan Çerapunçi'dir. Senelik 12000 mm yağış alabilmektedir. Hindistan'da su ve nehirler mukaddes sayılabilir, her yıl Muson mevsiminde nehirlerde törenler yapılır. Ganj nehri, bu törenlerin merkezini oluşturur. Nebat  örtüsü kış mevsiminde yaprağını döken yayvan yapraklı muson ormanlarıdır. Muson ormanlarının genel ağacı ise tik ağacıdır. Muson, yaz ve kış aylarında çeşitli davranışlar işaret etmektedir. Hint yarımadasının Asya kıtâsını sıkıştırmasıyla büyüyen Himalaya Dağları Hint okyanusundan  iştirak eden nemli ve göreceli olarak da sıcak olmayan ya da sıcak meydana iştirak eden havanın tüm yağışını benzer periyotlarla Hint anakarası üzerinde bırakmasına yöntem açmaktadır. Abd'nin Las Vegas  kentini de içeren kesiminde, Asya musonuna yönelik uslu kalmakla beraber Abd kıtasına ilişkin Muson sistemi yer almaktadır. Yaz musonları, üç aylık bir dönemde gösterişli olur. Sıcak Olmayan meydana iştirak eden Hint Okyanusundan Anakara' ya gerçek esen nemli rüzgar, alçak basınç sahası oluşturarak bol oranda yağış bırakır. Kış aylarında ise karadan denize gerçek serin ve kuru yapıt. Nisan-Eylül ayları aralarında Güney Asya'da siyah sıcaklığı ortalaması 45 derece iken, denizlerde hararet 25 derece olur. Muson yağmurları kuvvetli olabileceğinden, bilhassa karaya vurdukları sahil kesimlerinde önemli sel baskınlarına ve dev dalgalara neden olurlar. Muson iklimseli çok fazla yağışlı olur.  
Muson İklimi
 
Muson ikliminin özellikleri
Muson rüzgarlarının etki sahalarında görülürler. -Hindistan, Pakistan, Bangladeş, Çin, Japonya, Meksika körfezi, Doğu Afrika, Gine körfezi ve kuzeyindeki Avustralya,
 • Yıllık hararet ortalaması tahmini 20ºC kadardır.
 • Yıllık hararet farkları 10ºC 'yi geçmez.   
 • Yağış rejimi düzensizdir. Yazlar yağışlı kışlar kuraktır.  
 • Yağışlı ve kurak mevsimi muson rüzgarlarının esiş yönü belirler. Yazın denizden karaya gerçek, kış mevsiminde ise karadan denize gerçek yapıtlar.  
 • Yıllık aşağı yukarı yağış 2000mm civarındadır. Yağış ölçüsü 10000-12000mm'ye denli çıkabilmektedir( Çerapunçi).  
 • Yağışlar Orografik kökenlidir.  
 • Yağışın ölçüsü yükselti faktörüne ilişkili olarak da değişir.  
 • Yüksek meydana iştirak eden yerler daha çok oranda yağış alır. 
 • Dünya'nın en çok fazla yağış alan yerleri Muson Asya'sıdır. 
 • Bu iklimde bulunan adalar her mevsim yağış alır rejimleri düzenlidir.  
 • Bitki örtüsü yazın yeşillenen yayvan yapraklı ormanlardır. Yağışın azaldığı yerlerde savanlar karşımıza çıkmaktadır.  
 • Muson iklimini savan ikliminden ayıran en güzel kriter yağış grafiğindeki, yaz yağışları oranının çok fazla fazla yüksek olmasıdır (50-60cm dolaylarında).  
 • Muson ikliminin nebat örtüsünden de anlaşılacağı benzeri yağışın düşmesi savan iklimini karşımıza çıkarmaktadır.  
 
Muson iklim konusunda olarak da yaz yağışları ilgi edilece]]> Çöl İklimi https://www.iklim.gen.tr/col-iklimi.html Fri, 07 Dec 2018 04:24:37 +0000 Çöl İklimiDünya genelinde makroklima yani büyük iklim çeşitleri üç tanedir. Çöl iklimi bu büyük iklimler içinde sıcak iklimler grubuna dahil olan ve büyük bir kısmı 30° enlemlerinde görülen yı Çöl İklimi

Dünya genelinde makroklima yani büyük iklim çeşitleri üç tanedir. Çöl iklimi bu büyük iklimler içinde sıcak iklimler grubuna dahil olan ve büyük bir kısmı 30° enlemlerinde görülen yıllık yağışın yok denecek kadar az olduğu iklim türüdür.
Dünya üzerinde bulunan çöller toplam 29 milyon kilometredir ve dünyanın en büyük çölü Büyük Sahadır.

Çöllerin başlıca özellikleri;
 • Yıllık yağış miktarı 150 mm nin altındadır. Tespit edilmiş bir yağış mevsimi yoktur.
 • Dönenceler üzerinde 30° enlemlerinde görülür.
 • Bitki çeşitliliği oldukça azdır. Genellikle cılız ot ve kaktüs adı verilen dikenli ağaçlar bulunur.
 • Gece ve gündüz arasında sıcaklık farkı oldukça fazladır.
 • Kimyasal çözünme azdır. 
 • Kayalık veya taş oluşumu görülmez çünkü sıcaklık farkının fazla olması fiziksel parçalanmaya neden olur. 
 • Toprak oluşumu yok denecek kadar azdır.
 • Kum olması en büyük özelliğidir. 
 • Sıcaklık farkı mevsimler arasında da oldukça belirgindir. 
Çöl iklimi kendi arasında gruplara ayrılır. Bunlar;
 • Kum çölleri (sıcak çöller)
 • Taş ve çakıl çölleri
 • Soğuk çöller 
Kum çölleri (sıcak çöller),  dünyanın en büyük çöllerinin oluşturan bu grup 30° enlemlerinde görülür ve yıllık yağış bir veya iki kez görülür. Bu çöl tipinde vahalar dışında yerleşim görülmez. Yıllık sıcaklık farkı azdır. Bitki örtüsü kaktüs gibi dikenli bitkilerdir. Gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farkı fazladır. Yağış oluşumu yağmur şeklindedir. Sıcak çöller dünya üzerinde Kuzey Afrika (Büyük Sahra), Güney Afrika (Kalahari), Güney Amerika (Atakama), Kuzey Amerika ( Arizona), Kenya (Kisimu), Avustralya (Viktorya) ve Hindistan ( Tar)' da görülür.

Çöl İklimi
Taş ve çakıl çölleri, sellerin sürüklediği taş ve kumların oluşturduğu alanlara bu ad verilir. Dünya üzerinde ender rastlanan bir çöl şeklidir. 

Soğuk çöller, yıllık 250 mm ' nin altında yağışa sahiptir ve buzullarla kaplı olduğu için bitki örtüsü yoktur. Sıcaklık oldukça fazladır ancak buharlaşacak su olmadığı için nem yoktur. Bu iklim tipi Grönland, Kutup Çevreleri ve Antarktika bölgelerinde görülür. Genellikle kıtaların ortalarında, dağların az yağmurlu kısımlarında ve büyük buzulların kenarlarında görülür. 

Dünya' nın en büyük çölleri,
 • Büyük Sahra
 • Kalahari
 • Libya
 • Büyük Viktorya
 • Nübye
 • Büyük Kum Çölü
 • Arabistan Çölü
 • Suriye
 • Nufud
 • Gobi
 • Gibson
 • Patagönya
 • Tar
 • Atacama
 • Karakum
 • Rabulhali
 • Takla Makan
]]>
Ege Bölgesinin İklimi https://www.iklim.gen.tr/ege-bolgesinin-iklimi.html Fri, 07 Dec 2018 11:39:25 +0000 Ege bölgesi, denize kıyısı bulunan bölgelerimizden birisidir. İklim farklılığı, bitki örtüsü, yer şekilleri ve sıcaklık faktörleri bakımından iki ayrı bölümü vardır. Ege bölümü ve iç batı ana dolu bölümü olar Ege bölgesi, denize kıyısı bulunan bölgelerimizden birisidir. İklim farklılığı, bitki örtüsü, yer şekilleri ve sıcaklık faktörleri bakımından iki ayrı bölümü vardır. Ege bölümü ve iç batı ana dolu bölümü olarak ayrılır. Aslında ege bölgesinde dağların denize dik uzandığı için denizcilik etkisi, iç kesimlerine kadar ulaşır. Bundan dolayı fazla fark yoktur. Ege bölgesinin iklimi, yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçmekte olup, genel itibariyle Akdeniz iklimi etkin olmaktadır.  

Akdeniz iklimi, Ege bölgesi içinde farklı bir şekilde kendini göstermektedir.  Çünkü özellikle iç batı ana dolu bölümünde, Akdeniz ikliminin ılıman etkisi, yerini step iklime bırakmaktadır. Akdeniz iklimi daha çok ege kıyılarında yaşanmaktadır. Yağış miktarında, çok büyük fark yaşanmaz. Ancak iç batı ana dolu bölümünde, yağış miktarı, günlük sıcaklık farkları, karlı gün sayısı gibi faktörler göze çarpmaktadır.

Ege Bölgesinin İklimi

Ege bölgesine genel olarak bakıldığında,  sıcaklık kıyıdan,  iç kesimlere gidildikçe düşmektedir. Aynı şekilde ege bölgesinde kıyı boyunca güneyden, kuzeye doğru gidildikçe sıcaklık düşer. Kışın en soğuk aylarda güneyde ortalama 14 derece iken, kuzeyde ise 8 derece olmaktadır. Ege kıyılarında bir ilimizde ise yazın sıcaklık ortalaması 29 derece iken, iç kesimlerde bulunan bir ilde yaz sıcaklık ortalaması 25 derece olmaktadır. Ege bölgesinde sıcaklık ortalaması kıyı kesimi boyunca kuzeyden güneye doğru artma gösterir. Bölgenin en yağışlı olduğu mevsim kıştır, bu yağışlar kıyı kesimde yağmur şeklinde düşerken iç kesimlerde kar şeklindedir. En soğuk ve en sıcak ay ortalamalarında bu kuzey güney yönündeki sıcaklık ortalamaları belirler.Ege bölgesinde iç kesimlerdeki ovalara gelindiğinde iklim Akdeniz ikliminden karasal iklime dönüşmektedir. Bu nedenle kıyı kesime göre kışlar daha soğuk ve kar yağışlı, yazlar ise daha sıcaktır. İç batı kısmına gelindiğinde iklim tam olarak karasal iklim olur kışlar tamamen soğuk ve dondurucudur.Yağış miktarı olarak iller arasında çok farklılık görülmez. Yıllık yağış miktarı genel olarak 500-600 mm olmaktadır. Ege bölgesinin kıyı kesiminde yağış miktarı ortalama 700-800 mm iken bu miktar iç kesimlerde düşmektedir. Kuzeyden esen rüzgarlar sıcaklığı düşürücü etki yapar. Fakat bu kuzeyden esen rüzgarlar güneye doğru yani sıcak alana doğru estiği için kuru ve yağış bırakmayan rüzgarlardır. Birde gündüz ile gece arasındaki sıcaklık farkı olmasından dolayı gündüzleri denizden karaya, geceleri ise karadan denize rüzgar eser bu rüzgara meltem rüzgarları denmektedir. İklim özelliklerinin bitki örtüsü üzerinde de etkisi vardır. Akdeniz ikliminin etkili olduğu kıyı kesimlerde bu iklimin özelliğini gösteren bitki örtüsüne rastlanırken ege bölgesinin kuzey kesimine çıktıkça nemli Karadeniz ikliminin özelliğini yansıtan bitki örtüsüne rastlanır. Doğuya doğru gidildiğinde ise karasal iklimin etkisiyle bozkırlar görülmektedir.

]]>
Okyanusal İklim https://www.iklim.gen.tr/okyanusal-iklim.html Fri, 07 Dec 2018 18:36:23 +0000 Okyanusal iklim tipi, aslında iklim tipleri arasında çok büyük yer tutmaktadır. Ülkemizin Karadeniz bölgesinde daha çok etkisi olan bu iklim tipi, ne çok soğuk ne de çok sıcak bir iklim tipidir. Bu nedenle birçok insanın savdı Okyanusal iklim tipi, aslında iklim tipleri arasında çok büyük yer tutmaktadır. Ülkemizin Karadeniz bölgesinde daha çok etkisi olan bu iklim tipi, ne çok soğuk ne de çok sıcak bir iklim tipidir. Bu nedenle birçok insanın savdığı bir iklim tipidir. Dünya enlemlerinde ise 30 ile 60 derece arasında bulunan okyanusal iklim, karaların batı taraflarında bulunmaktadır. Okyanusal iklimin yıllık sıcaklık ortalaması çok düşük değildir. Yaklaşık olarak 15 derece olarak belirlenmiş olan sıcaklık ortalaması biraz kişiyi titretse bile çok soğuk bir sıcaklık değildir. Bu durumun yanı sıra okyanusal iklimde sıcaklık farkı da çok fazla değildir. Sıcaklık farkının en fazla 10 derece olduğu okyanusal iklim, yağış ortalaması olarak biraz yüksektir. Okyanusal iklimde yıllık yağış miktarı 1500 mm geçmektedir. Bu nedenle yağış alan bir iklim olduğu söylenilebilir. Çünkü yıllık yağış ortalamasının 100 mm den daha az olduğu iklimlerde bulunmaktadır. Bu iklim türünde aynen ülkemizin de içerisinde bulunduğu iklim tipi gibi en fazla yağış son bahar aylarında görülmektedir. Yani son bahar mevsimleri oldukça yağışlı geçer. Meydana  gelen yağışlar ise tabi ki havadaki nem miktarını oldukça artırır. Bu nedenle sıcaklık farkında büyük değişiklikler görülmez. Okyanusal iklimin bitki örtüsünden bahsedecek olursak bu iklimin nemli ve yağışlı olması nedeni ile iğne yapraklı ve yavan yapraklı bitkilerden oluşmaktadır. Bu iklim tipi Batı Avrupa'nın doğusunda,  Batı Amerika kıyılarında ve ülkemizde Karadeniz'de görülmektedir. Bu iklim tipinin ayrıca incelendiği diğer bölümü ise Orta kuşak okyanusal iklimdir.  

Orta Kuşak Okyanusal İklim 
Genel olarak yine 30 ile 60 derece arasında görülmektedir. Karaların batı kıyılarında görülen bu iklim tipinin genel özellikleri normal okyanusal iklim tipinden çok farklı değildir. Batı Avrupa, Kanada ve Güney Alaska'da etkili olan orta kuşak okyanusal iklim aynı zamanda Yeni Zelanda, Şili ve Avusturalya'nın kuzeydoğusunda yoğun olarak etkilerini göstermektedir. Bu iklim tipinde sıcaklık ortalaması oldukça yüksektir. Öyle ki sıcaklık ortalamasının 24-25 derece olmasıyla bu sıcaklık tahmin edilebilir. Bu durum yanı sıra en soğuk aylarda ise sıcaklık ortalaması 5-6 derecelere kadar düşmektedir. Aslında bu sıcaklıklar hiçte fena sıcaklıklar değildir. Bu nedenle orta kuşak okyanusal iklim kış ayları çok soğuk geçmez. Bu iklimin oluşmasında genellikle batı rüzgarları etkili olmaktadır. Bu durumda orta kuşak okyanusal iklim oldukça nemlidir denebilir. Yıllık yağış miktarı 1500 mm'yi geçmez. Havadaki nem yağış üzerinde çok büyük etkiler yapmaktadır. Ayrıca havadaki nem gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farkının fazla olmamasına neden olmaktadır. En az yağış ilkbahar aylarında görülmektedir. Bu yağışlar yamaç yağışları ile aynıdır. Bitki örtüsü ise normal okyanusal iklim ile aynı özellikleri göstermektedir. 

Okyanusal İklim
Okyanusal iklimin genel olarak özellikleri:
 • Bu iklim tipinin ne çok soğuk ne de çok sıcak olması nedeni ile insanları çekici bir özelliği vardır. Yani yaşam şartlarına oldukça uygun bir iklim tipidir. 
 • Bu iklim tipinde kahverengi toprak bulunduğu için büyükbaş hayvancılığa uygundur. Fakat yaz kuraklığı isteyen ürünlerin yetiştirilmesinde herhangi bir verim alınamayabilir.
 • Akarsu rejimi düzenlidir. Tabi ki bu durum direk olarak yağışlara bağlıdır. 
]]>
İklimin İnsan Üzerindeki Etkileri https://www.iklim.gen.tr/iklimin-insan-uzerindeki-etkileri.html Sat, 08 Dec 2018 08:30:54 +0000 İklimin İnsan Üzerindeki Etkileriİklim doğada rüzgar, yağış, nem ve sıcaklık gibi olaylarla değişiklik gösteren durumdur. İklim hayatın gerekliliklerini yerine getiren, bir kaynaktır. Hava İklimin İnsan Üzerindeki Etkileri

İklim doğada rüzgar, yağış, nem ve sıcaklık gibi olaylarla değişiklik gösteren durumdur. İklim hayatın gerekliliklerini yerine getiren, bir kaynaktır. Hava ve iklim şartları insan sağlığını, etkiler. İnsanlar yıllar boyu bu kaynağa uyum sağlayarak barınak, yiyecek ve enerji elde ederek çevreye ve doğaya ayak uydurmuşlardır. Dünya üzerin de yaşayan bütün canlılar, iklime uyum sağlarlar. İklim bölgelere göre değişiklik gösterir.
İklim tarımsal faaliyetler, ekonomi, yiyecek, giyecek, bitki örtüsü, yeryüzü şekilleri ve turizm gibi birçok olayı etkilemektedir. Yakın geçmişte meydana gelen hava olayları ve iklim değişiklikleri dünyadaki genel iklimi etkilediği gibi bir düşünce oluşmuştur. Kuraklık, sel gibi beklenmeyen olaylar sağlık sorunlarına neden olmuştur. İlerleyen yıllarda meydana gelecek iklim değişiklikleri, şimdiden tahmin edilmektedir. İnsanların doğal denge üzerindeki etkisi çok fazladır.
Genelde hava çok soğuk, çok sıcak yada çok nemli olduğunda insanlar tarafından fark edilir. Bu durumlar, çok uç durumlar olduğu için insan sağlığını da diğer zamanlara göre, daha fazla etkiler.
İklimin İnsan Üzerindeki Etkileri
Her yıl meydana gelen fırtına ve seller insanlarda dahil bir çok canlının, ölümüne sebep olabiliyor. Çok güçlü olmayan bazı hava olaylarının insan sağlığı üzerindeki etkisi de çok güçlü değildir. Bazı koşullar sebebiyle, hava kirliliği çoğalabilir yada yağış sıtma sivri sineklerini çoğaltabilir. Bazı bölgeler de tarımla gıda üretilmesi, iklime bağlıdır. Böyle bölgelerde iklim, insan yaşamında birebir etkili hale gelir. Yağışlı zamanlarda hasat yapılamadığı için, beslenme ve sağlık yönünden zorluklar oluşur. Bir bölgede ormanların oluşumu da, doğrudan bitki örtüsüne bağlı bir durumdur. Sıcaklık kutuplara doğru azaldığı için, bir yerden sonra tarımsal faaliyetler imkansız hale gelir.
Toprak türü ve derinliği iklimle doğrudan bağlantılıdır. Sıcak ve kurak yerlerde nüfus da azdır. İklim koşullarının sağlıklı olduğu yerlerde, nüfus yoğunluğu oluşur.
İklimin turizme etkisi de azımsanmayacak kadar önemlidir. Sıcaklığın dengede olduğu kıyı bölgelerde, deniz turizmi gelişme göstermiştir. Kar yağışın dan kaynaklı kış turizminin geliştiği yerler vardır. Yani iklim, insan hayatını yönlendiren bir çok olayda etkisi vardır. İnsanların sağlığı, ulaşımı, barınması, beslenmesi doğrudan, iklim şartlarına bağlıdır.
]]>
Brezilya İklimi https://www.iklim.gen.tr/brezilya-iklimi.html Sat, 08 Dec 2018 21:19:02 +0000 Brezilya iklimi, aslında ülkenin çeşitli yerlerinde farklılaşan bir iklim tipidir. Araştırmacılar her ne kadar Brezilya'da tek iklim türünün olduğunu söyleseler bile ülkenin bölgeleri arasında azda olsa iklim farkları görül Brezilya iklimi, aslında ülkenin çeşitli yerlerinde farklılaşan bir iklim tipidir. Araştırmacılar her ne kadar Brezilya'da tek iklim türünün olduğunu söyleseler bile ülkenin bölgeleri arasında azda olsa iklim farkları görülmektedir. Bu nedenle Brezilya iklimi hakkında tek iklim türüne sahiptir demek yanlış olacaktır. Brezilya iklimine göre ülkenin kuzeydoğu kısımlarında sıcaklık daha azdır. Bu nedenle yerleşim olarak brezilyanın kuzeyi biraz daha azdır. Çünkü bu bölgelerde güneş ışınları biraz daha absorbe edilmiştir. Brezilya iklimine göre Brezilya'nın bazı bölgeleri 38 dereceye kadar çıkabilmektedir. Bu nedenle sıcak bir iklime sahip olduğu söylenebilir. Brezilya'da genel olarak sıcak ve nemli bir iklim görülmektedir. Tabi ki yılın bazı dönemlerinde bu bölgede de soğuk etkiler yaşanmaktadır. Fakat bu etkiler genellikle kısa sürelidir. Brezilya iklimi son derece nemli olduğu için bu iklimde yağışta fazladır. Yıllık yağış miktarı 2000 mm geçerek okyanusal iklimin bile üzerine çıkmıştır. 

Brezilya iklimi, kuzeydoğu bölgelerinde tropikal bir iklim olarak etkilerini sürdürür. Oldukça nemli topraklara sahip olan bu bölgelerde çok fazla sulama işlemi gerekmez. Çünkü toprak içeriğindeki nem ile yetinir. Bu nedenle bitki örtüsü oldukça yoğundur. Kış aylarında bu bölgelere soğuk hava tabi ki yine kuzeyden gelerek etki yapar. Brezilya iklimi bu kuzey bölgelerde çölleşmeye neden olacak kadar sıcaklıklar gösterebilmektedir. Bu bölgelerdeki bitki örtüsü ise kaktüslerden ve bu gibi bitkilerden oluşmaktadır. Bu nedenle Brezilya'nın iklimi bu şekilde olan yerlerde yaşam yok denecek kadar azdır. Brezilyanın amazon bölgesinde yaz ayları bol bol yağışlı olmaktadır. Bu durum ise bölgedeki nem miktarını arttırarak ortamı da birazda olsa serinletmektedir. Bu durum aslında insanlar için iyi bir durumdur. Bu mevsimler dışında diğer zamanlar oldukça normal bir hava ile süregelir. Genellikle sahil bölgelerinden daha içeri gidildiği zaman yağış miktarı azalır. Ülkenin etrafından gelen rüzgarlar dağları geçemediği için bu iklimin görüldüğü brezilyada rüzgar oldukça azdır. Brezilya'nın Serra do bölgesinde yıllık toplam yağış miktarı 4500 mm yi oldukça geçer. Bu nedenle yılın çok büyük bir kısmı bu şekilde yağmurlu geçer. 

Brezilya İklimi
Brezilya'da ve diğer ülkelerde sıcaklık farklarına etki eden en büyük durum tabi ki yüksekliktedir. Yüksek olan bölgelerde doğal olarak iklim çok daha soğuk bir hal alır. Bu nedenle brezilyanın Belo şehrinde sıcaklık oldukça düşük seyreder. Hatta Brezilya'nın güneyi oldukça karlı geçmektedir. Bu durumun yanı sıra Brezilyanın bitki örtüsünden bahsedecek olursak, ormanlardan oluşan bir bölgesi bulunmaktadır. bu bölgede çok fazla yağış alan bölgelerdir. Öyle ki ormanlar dünyanın en büyük yağışlı tropikal ormanları olarak ünlüdür. Doğu Brezilya'da kış aylarında yapraklarının yarısını döken ağaçlar bulunmaktadır. Ülke bu ağaçları keserek ülke için zenginleştirilmiş ziraat toprakları elde etmektedir. Brezilya'nın güneyinde ise iyi sulanan otluklar bulunmaktadır. Bu otluklar oldukça fazla yağış aldığı için son derece gürleşir. Bu şekilde bitki örtüsünün farklılıklar göstermesi durumunda hayvanlar da Brezilya iklimi nedeni ile farklılıklar göstermektedir. Bu farklılıklar hayvanların bölgesel olarak yayılmasına neden olmuştur. 
]]>