Almanya İklimi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Almanya İklimi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Almanya iklimi, orta Avrupa ülkelerinden olan Almanya'nın kuzeyinde Kuzeyindeki Denizi ve Baltık Denizi vardır. Diğer üç tarafı karasaldır ve bu bölgelerde çeşitli ülkeler ile hudut komşusudur. Yüz ölçümü epeyce yayvan bir ülkedir. Alp sıradağlarına sırtını dayamış konumdadır ve maksimum noktası 3000 metreye yakındır. Deniz kıyısındaki bölgeleri haricinde en az rakımlı sahaları nehir ve göl kenarlarıdır.

Yüksek dağları olmamış Alman toprakları, yağmurlu, yıl amaçlı belli bir düzene yönelik yayılmış yağışlarıyla ve fazla hararet farkları olmamış bir rejimle Atlantik tipi iklime sahiptir. Tipik olarak da Almanya'da 4 iklim bölgesi vardır: Bunlardan biri doğuda görülebilen uzunca ve sıcak olmayan kışları ve sıcak yazları ve senelik az yağışlarıyla karakterize olmuş kıtasal iklimdir; ötekisi, Kuzeyindeki Denizi tarafında, kuzeyde görülebilen ılık ve yağmurlu okyanus iklimidir, Baltık tarafında ek olarak katı ve kuru bir iklim görülür; üçüncü olarak da ılıman havası, narin kışları ve sıcak ve kuru yazlarıyla Ren iklimi görülür; sonuncu olarak da ise kıtasallığın baskın meydana geldiği Ortada ve Güney Almanya'nın dağlarla kaplı yerlerinde katı kışlar ve sıcak yazlar yaşanır.

Almanya'da İklim ve Giyim

Almanya'nın iklimi ülkemizin karasal iklimine benzemektedir. Yazlar iç bölgelerde nemli ama yer yer serin geçmekle beraber kış mevsiminde havalar soğuktur mevsim normallerinde. Mevsimler arsında çok fazla uç bir değişiklik başka bir deyişle anlık don ya da anlık hararet artması olmamaktadır. Bu yüzdendir ki hangi mevsimde gelecekseniz ona yönelik giyimler getirmeniz gereklidir. Almanya ılıman iklim kuşağı içinde bulunur. İkliminde nemli batı rüzgârlarının tesiri büyüktür. Gulf Stream okyanus akıntısından da çok fazla etkilenir. Bu akıntıya en uzak olmamış konumda meydana gelen Ren Bölgesi ve Jutland Yarımadası görece ek olarak okyanus iklimi tesiri altındadır. Almanya'nın iklimi tipik olarak da yağışlıdır. Bilhassa okyanus akıntısının etkisindeki bölgelerde yağmur yaz ayları en başta olmak üzere her mevsim görülür. Yağışlar tipik olarak da ülkenin tamamında görülür. Aşağı yukarı yağış ölçüsü 600 mm civarındadır. Almanya'nın yüz ölçümünün yayvan olması ve coğrafi şartların yer yer değişiklik göstermesi iklimde de değişiklikler yaratmıştır.

DoğuAlmanya: Kışlar uzunca ve sıcak olmayan geçer. Kar yağışı sık sık görülür. Yazları ise sıcak ve kuraktır. Nem oranı düşüktür. Yağmur oranla yetersizdir. Avrupa kıtasal ikliminin basit nitelikleri görülür.

Kuzeyindeki Denizi'ne Uzak Olmamış Bölgeler: Okyanus iklimi hakimdir. Yağışlı ve ılık bir havada meydana gelen vardır. Kuzeyindeki Denizi'nden Baltık Denizi'ne gerçek gidildikçe iklim bir nebze sertleşir. Bu alanda görülebilen iklim Doğu Almanya ikliminden etkilenir. Yağış Baltık Denizi'ne uzak olmamış bölgelerde Kuzeyindeki Denizi'ne uzak olmamış meydana gelen bölgelere mukayese et ek olarak yetersizdir.

Ren Bölgesi: Okyanus akıntısının etkisinde ılıman bir iklim hakimdir. Kışları ılık ve yumuşaktır. Vakit vakit kar yağışı görülebilir. Yazları ise sıcak ve yağışlıdır. Tipik yağış tipi yağmurdur.

Orta ve Güney Almanya: Doğu Almanya iklimi ile epeyce alternatif bir iklim görülür. Doğu Almanya'da görülenden çeşitli olarak da bilhassa dağ yamaçlarına yaklaşıldıkça yağmur görülme oranı artar. Senelik hararet farkı da Doğu Almanya'ya mukayese et ek olarak düşüktür. Bu alanda ülke genelinden çeşitli olarak da yağmur ile fırtınalar da görülür.

Almanya İklimi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İklim Kuşakları Nelerdir?

İklim Kuşakları Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tundra İklimi Türleri ve Özellikleri

Tundra İklimi Türleri ve Özellikleri

Endonezya İklimi Özellikleri

Endonezya İklimi Özellikleri

İç Anadolu Bölgesinin İklimi Türleri ve Özellikleri

İç Anadolu Bölgesinin İklimi Türleri ve Özellikleri

Türkiye İklimi Türleri ve Özellikleri

Türkiye İklimi Türleri ve Özellikleri

Norveç İklimi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Norveç İklimi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Dünya İklim Haritası Türleri ve Özellikleri

Dünya İklim Haritası Türleri ve Özellikleri

Güncel

İklim Nedir? Türleri ve Özellikleri

İklim Nedir? Türleri ve Özellikleri

Güncel

Akdeniz İklimi Türleri ve Özellikleri

Akdeniz İklimi Türleri ve Özellikleri

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6