Hindistan İklimi Hindistan İklim Özellikleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hindistan İklimi Hindistan İklim Özellikleri

Hindistan iklimi genel olarak yağışlıdır. Güney Asya'da yer alan Hindistan'da üç çeşit iklim görülmektedir. Sıcak iklim, ıslak iklim (Muson iklimi) ve serin iklim. Hindistan'ın genelinde hâkim olan iklim türü Muson iklimidir. Muson iklimi ise sel oluşturacak kadar çok yağan yağmurlar ve okyanusun da etkisiyle sert esen rüzgârlarıyla bilinir. Muson ikliminde yazlar ılık ve yağışlı, kışlar kurak ve soğuktur. Ekvatora yakın yerlerde yağış artarken kuzeye doğru ise yükselti ve enlemin etkisiyle sıcaklık azalır. Yağmurlarla birlikte sıcaklık değerleri de farklılık gösterir. Muson iklimini, Güney Batı Musonu ve Kuzey Doğu Musonu olarak değerlendirebiliriz. Güney ve Kuzey Musonları birbirinden farklı özelliktedir. Güney batı musonları haziran ve eylül aylarında yağmurlu geçer. Kuzey doğu musonları ise ekim ve şubat ayları arasında tahribi yüksek yağışı olan bir iklimdir. Hindistan kasım ve şubat arasında serindir. Şubat sonrasında sıcaklıklar artmaya başlar. Nisan, mayıs ve haziranda sıcaklık peyderpey en yüksek hale gelir. (40-45 derece). Güney bölgelerinde sıcaklık daha fazladır. Nem ise %85 dolaylarındadır. Mayıs sonlarına doğru sağanak yağış, nem artışı ve fırtınalarla muson iklimi iyice kendini hissettirir. Zamanla yağmur ülkenin genelini etkisi altına alır. Muson ikliminde önce sıcak sonra kuru tozlu hava, yerini sıcak nemli bir iklime bırakır. Genellikle bu dönemde her gün yağmur yağar ve aşırı nem vardır. Ekim sonrası aralığa kadar muson iklimi yaşanmaz. Kuzeyde hava soğur. En çok bu dönemlerde ülke turistlerin ziyaretine uğrar.

Muson yağmurları Hindistan'ın bölgelerine göre değişiklik gösterir. Dağlık bölgelerde yükseltiye bağlı yağış da artar. Dünyanın en fazla yağış alan yerleşim yeri Çerapunçi Hindistan'dadır. Yağış alan bölgelere göre bitki örtüsü de değişiklik göstermektedir. Aylarca devam eden sağanak yağmurlar yaban hayatın yanında insan hayatını da olumsuz etkiler. Seller büyük can kayıplarına neden olmaktadır. Hindistan'ın güney bölgesinde her yıl yaşanan sellerde yerleşim alanları büyük zarar görmektedir. Kıyı kesimleri iç bölgelere göre daha yağışlı geçer.

Hindistan iklim özellikler şunlardır
 • Hindistan Dünya'nın en yağışlı ülkesidir.
 • Yükseltiye bağlı olarak Himalayalar her ne kadar karlı olsa da ülkede sıcaklık 0 derecenin altına inmez.
 • İklime bağlı olarak ülkenin %75'i ormandır.
 • Birçok çeşit yabani bitki ve hayvan bu ülkede yaşar. Her yıl yaşanan sel felaketleri bazı bitki ve hayvan türlerini yok etmektedir.
 • Küresel ısınmanın hızlandığı düşünüldüğünde iklim değişikliği tüm dünyada ve özellikle Hindistan ikliminde kaçınılmaz olacaktır.

Hindistan İklimi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Malatya İklimi Özellikleri

Malatya İklimi Özellikleri

Dünyada Görülen İklim Tipleri Nelerdir?

Dünyada Görülen İklim Tipleri Nelerdir?

Geçiş İklimi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Geçiş İklimi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Bozkır İklimi Türleri ve Özellikleri

Bozkır İklimi Türleri ve Özellikleri

Ilıman İklim Türleri ve Özellikleri

Ilıman İklim Türleri ve Özellikleri

Muson İklimi Türleri ve Özellikleri

Muson İklimi Türleri ve Özellikleri

Coğrafya İklim Bilgisi

Coğrafya İklim Bilgisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6