Finlandiya İklimi ve Özellikleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Finlandiya İklimi ve Özellikleri

Finlandiya iklimi, Avrupa kıtasının kuzeyinde bulunan Finlandiya'nın başkenti Helsinki'dir. Finlandiya İskandinav yarımadasında bulunmaktadır. Sınır komşuları İsveç, Norveç ve Rusya iklimi soğuk olan ülkeler bulunmaktadır. Ülkede refah seviyesi oldukça yüksektir.

Finlandiya da ülkenin genelinde tipik bir kuzey iklimi etkisi bulunmaktadır. Ülkenin güneyinde kış mevsimi ve yaz mevsimi başlangıcı kuzeyine göre daha erkendir. Kuzey kesimlerde sıcaklık ölçümleri güney kesimlere göre daha düşük derecededir. Finlandiya kuzey-güney yönünde büyük olan bir ülkedir. Hava sıcaklık değerleri bölgesel olarak mevsimlere bağlı değişim göstermektedir. Finlandiya'nın güneyinde bulunan nehir ve göllerin etkisi ile hava sıcaklık değerleri daha yüksektir.

Ülkede belirgin olarak yaşanan 4 mevsim vardır. Her mevsimin ortalama 2,5-3 ay sürdüğü bu ülkede güneş ışınları miktarı mevsimsel farklılık göstermektedir. Finlandiya'da ilkbahar mevsimi ülkenin güney kesimlerinde mart sonunda başlamaktadır. Kuzey için bahar başlangıcı ise Nisan'ın sonudur. Bahar aylarında ülke genelinde hava sıcaklığı sıfır derecenin altına düşmemektedir. Sıcaklık değerleri ise fazla yüksek değildir.

Finlandiya'da İlkbahar

İlkbahar, Finlandiya'nın güney bölümünde Mart'ın sonunda, kuzey bölümünde de ise Nisan ayının sonunda başlar. İlkbaharda hava genellikle serin olsa da kışa ayına göre daha ılıktır. İlkbaharda kar ve buz tutmuş yerler eriyip yerden kalktığında, doğa değişir; ağaçlar filizlenir ve bitkiler büyümeye başlar.

Finlandiya'da Yaz

Güney Finlandiya'da yazları ortalama hava sıcaklığı yaklaşık 17-20°C arasındayken, Kuzey'de yaklaşık 12-15 derece arasındadır. Finlandiya'da yaz ayları, Haziran, Temmuz ve Ağustostur. En sıcak ay ise Temmuz olup, bu ayda hava sıcaklığı gündüzleri sıklıkla 20-25 derecenin üzerine çıkar. Finlandiya'da yazın akşamları ve geceleri de aydınlıktır; çünkü güneş geç batıp, erken doğar. Kuzey Finlandiya'da hava, Güney Finlandiya'dakine nazar daha aydınlıktır. En aydınlık ay Haziran ayıdır. Finlandiya'nın en kuzeyinde güneş yaz başında hiç batmamaktadır.

Finlandiya'da Sonbahar

Sonbahar mevsimi genellikle Ağustos ayının sonunda ya da Eylül ayının başında başlamaktadır. Hava serindir ve sıklıkla yağmur yağar ve esintilidir de. Sonbahar mevsiminde hava karanlık olur, çünkü güneş yaz aylarına göre daha erken saatlerde batmaktadır. İlk kar yağışları genellikle Kasım ya da Aralık ayında gerçekleşmektedir.

Finlandiya'da Kış

Finlandiya'da kışın hava soğuktur ve bütün kış kar yağar. Kar bütün kış boyunca yerde kalır. Hava sıcaklığı celsius ölçeğine göre çoğunlukla sıfırın altındadır. Gündüz hava sıcaklığı, örneğin, - 10 °C, hatta bazen - 20 °C bile olabilmektedir. Kuzey Finlandiya'da hava sıcaklığı – 35°C bile olabilmektedir. Yerlerde kar ve buz bulunuyorsa, yerler kaygan da olur. Kış ayları, Aralık, Ocak ve Şubattır. Kasım ve Mart aylarında da hava soğuk olabiliyor.

Finlandiya İklimi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sert Karasal İklim ve Özellikleri

Sert Karasal İklim ve Özellikleri

Küresel İklim Değişikliği

Küresel İklim Değişikliği

İklim Nedir? Türleri ve Özellikleri

İklim Nedir? Türleri ve Özellikleri

Karasal İklim Türleri ve Özellikleri

Karasal İklim Türleri ve Özellikleri

Adana İklimi Türleri ve Özellikleri

Adana İklimi Türleri ve Özellikleri

Güncel

Ekvator İklimin Özellikleri

Ekvator İklimin Özellikleri

Güncel

İstanbul İklimi Türleri ve Özellikleri

İstanbul İklimi Türleri ve Özellikleri

Güncel

Ilıman Karasal İklim Özellikleri

Ilıman Karasal İklim Özellikleri

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6