Topoğrafya Topografya Haritası ve Özellikleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Topoğrafya Topografya Haritası ve Özellikleri

Topografya; vadi, dağ, tepe, gibi yüzeylerin fiziksel özelliklerini gösterir. Topoğrafya bir kara parçasının doğal engebe ve özelliklerinin kâğıt üzerine çizilmesidir. Topografya, yer kabuğunun yüzeyi demektir. Topografya, bu yüzeyin harita üzerinde çeşitli şekil ve çizgilerle gösterilmesidir. Topoğrafya bir arazi yüzeyinin tabii ve suni ayrıntılarının meydana getirdiği haritadır. Topoğrafya kâğıt üzerinde şeklin harita ve tablo şeklinde gösterilmesi ile ilgili ölçme, hesap ve çizim işlemidir. Topoğrafyanın tarihi 17. Yüzyılda başlamaktadır. Yol, baraj, bina gibi yapıların araziye uygulanabilmesi için topografyanın bilinmesi gerekmektedir.

Topoğrafya, arazi üzerine şeki istenen hassasiyeti bağlı olarak katılaşım veya sedimerter adı verilen düşey ve yatay açıları ve uzaklığını ölçen aletler kullanılarak belirlenir. Düşey doğrultuda kesit ölçümleri için nivo adı verilen aletler kullanılmaktadır. Topografik ölçümlerde kenar uzunluğu beş yüz ile bin metreye kadar olan nirengi ağı belirlenir ve bu poligonun köşelerinin birbirlerine göre konumlarını belirlemek gerekir. Daha sonra topoğrafyası verilecek arazi parçasını ait karakteristik noktaların, istasyon noktalarının konumları bu poligona bağlanarak tespit edilmektedir. Arazi ölçümlerinin yapılmasından sonra kâğıt üzerine işlemeye geçilir. Eş yükselti eğrileri çizilerek arazinin yüzey şekli ve üzerindeki ayrıntılar belirlenir.

Topografya Haritası ve Özellikleri Nelerdir?

Topoğrafya haritası, yeryüzünde bulunan deniz seviyesine göre aynı yükseltide olan noktaları birleştiren eş yükselti eğrileri vasıtasıyla gösteren haritalara topoğrafya haritaları denilmektedir. Topoğrafya haritaları, arazinin fizyolojik özelliği, ana jeolojik yapı ve morfolojik unsurlar hakkında bilgi edinmemizi sağlamaktadır. Topoğrafya haritaları, birçok haritanın yapılmasına temel olan haritalardır. Topoğrafya haritalarının en önemli özelliği eş yükselti eğrilerinin haritaların ölçeklerine göre değişmesidir. Topoğrafya haritasında izohips yani eş yükselti eğrileri çok önemlidir. İzohips topografya haritası izohipslerin sıklaştığı yerlerde eğim ve yükselti birdenbire artar. Ova yüzeyinde izohipsler çok seyrek olarak görülür. Dağlık alanlarda ise çok sık olarak geçer. İzohipslerin dışbükey olarak resmettiği alanlar yamaçları, birikinti konilerini, burunları gösterir. İzohipslerin içbükey olarak uzandığı yerler ise vadileri ve oluklar işaret etmektedir. İzohipslerin daire, elips şeklinde olduğu sahalar tepeleri, okla gösterilen sahalar çukur alanları göstermektedir.

Topoğrafya sayesinde herhangi bir bölgenin kâğıt üzerine dağları, tepeleri, ovaları, nehirleri, akarsuları, fay dikliği veya falezlerin mevcudiyeti bire bir şekilde çizilebilir. Topografya haritaları, ileriye dönük mühendislik alanında olsun, diğer alanlarda olsun insanlara yol gösterici olur.

Topoğrafya Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ekvator İklimin Özellikleri

Ekvator İklimin Özellikleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Akdeniz İklimi Türleri ve Özellikleri

Akdeniz İklimi Türleri ve Özellikleri

Malatya İklimi Özellikleri

Malatya İklimi Özellikleri

Endonezya İklimi Özellikleri

Endonezya İklimi Özellikleri

Küresel İklim Değişikliği

Küresel İklim Değişikliği

Marmara Bölgesinin İklimi Türleri ve Özellikleri

Marmara Bölgesinin İklimi Türleri ve Özellikleri

Güncel

Yeni Zelanda İklimi ve Sıcaklık Farkları

Yeni Zelanda İklimi ve Sıcaklık Farkları

Güncel

Antalya İklimi Türleri ve Özellikleri

Antalya İklimi Türleri ve Özellikleri

Güncel

Karasal İklim Türleri ve Özellikleri

Karasal İklim Türleri ve Özellikleri

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6